Upravit stránku

Tlakové výše a níže, fény, bouřky, pasáty, horský vítr, déšť, monzuny, kroupy, sníh, bóry... V horských a lezeckých oblastech nás mohou potrápit všelijaké rozmary počasí a mohou (nebo spíš musí) ovlivnit plánování našich výletů a túr. Pojďme se proto o počasí na horách pobavit o něco víc.

Informace o počasí je pro plánování horských túr zcela zásadní. Zajímají nás nejen předpovědi typické pro dané roční období, místo a nadmořskou výšku, ale i možné zhoršení počasí. Povětří se na horách mění velmi často a rychle, takže musíme být připraveni na všechno. O to víc, když s sebou nemáme zkušeného horského vůdce, který umí v dané lokalitě plánovat výšlap už jen podle vlastního úsudku a poradí si s kdejakou situací.

Jak ovlivňuje počasí naše plány

A proč nás vlastně počasí zajímá? Pojďme si to uvést na obyčejném praktickém příkladu. 

Když jsme na horách v létě a víme, že přes den bude hodně svítit sluníčko, pak bychom měli vyrazit na cestu brzy zrána. Ve vyšších polohách bude tát sníh a kameny pod ním budou s každým stupněm víc a víc nestabilní. Nehledě na potůčky vody, které se zčistajasna objeví na místech, kde ještě chvilku předtím nic nebylo. A samozřejmě se nám může změnit výstraha před lavinovým nebezpečím.

Na druhou stranu po chladné noci pod jasnou oblohou můžeme očekávat, že bude terén po ránu tvrdý a zmrzlý. A na to bychom měli mít připravenou výbavu – vhodné boty, případně mačky atd.

Počasí na horách

Počasí ovlivňuje náš itinerář, časový rozvrh, plánování míst výstupu a samozřejmě i výbavu, kterou musíme mít s sebou.

Sledujte předpovědi a seznamte se se základními fakty

Než kamkoliv vyrazíte, sežeňte si všechny druhy předpovědí, které máte k dispozici. S narůstajícím časem se samozřejmě snižuje jejich přesnost a pravděpodobnost, ale jak se říká, lepší než nic. O počasí se ovšem neinformujte jen tak z televize nebo jakýchkoliv nepodložených zdrojů. Hledejte přímo u pramene – v místních meteorologických stanicích tam, kam jedete (tamní weby), popřípadě u místních lidí.

  • krátkodobá předpověď na 12-24 hod.
  • střednědobá předpověď 24-72 hod.
  • dlouhodobá předpověď 72 hod. a více
Počasí na horách

A dále se seznamte se základními vysokohorskými fakty. Například, že i v létě se na jižních svazích stále drží sníh zhruba nad 2 500 metry. A na severních svazích ho můžete čekat už okolo 2 000 metrů. Nebo, že ve vysokých horách klesá teplota přibližně o půl stupně s každými 100 metry. 

Naučte se číst z povětrnostních map

Porozhlédněte se také po místních povětrnostních mapách a najděte si, kde se pohybují tlakové výše a níže. Ty se na mapách zobrazují pomocí čar – izobar a označují se písmeny V (výše) a N (níže).

Tlakové výše

Tlaková výše se vyznačuje stabilním, klidným počasím s malou oblačností a minimálními výkyvy srážek. Má často inverzní charakter, tzn. že na horách je tepleji než v údolí. Oblasti s tlakovou výší máme rádi a minimálně po několik dnů nám dávají příslib parádního výšlapu bez nečekaných komplikací.

Tlakové níže

Tlakové níže naopak vůbec rádi nemáme. Jsou plné oblačnosti, srážek, prudkého větru a vývoj počasí je značně nepředvídatelný (čím blíže středu v dané oblasti, tím hůř). Tlakové níži často předchází teplá fronta. Žádná výhra to ale není. Typickým znakem jsou také „halo” jevy (kruhy kolem slunce nebo měsíce).

U vysokohorských stezek a lezeckých cest ovlivňuje počasí i stupně obtížnosti. Například za deště můžeme klasifikaci navýšit vždy alespoň o jeden stupeň. Z jedničky je dvojka, z dvojky trojka atd.

Bouřky na horách

Samotnou speciální kapitolou jsou pak v létě na horách odpolední a večerní bouřky z tepla, které nelze dokonale předvídat, ale počítat s nimi musíme. Vždycky bychom měli plánovat trasu tak, abychom měli možnost úniku z otevřených vrcholů a hřebenů hor do údolí a mezi stěny.

Jak přestát bouřku v divočině, otevřené krajině, lese nebo kdekoliv jinde? A jak poskytnout první pomoc při zásahu bleskem? Přečtěte si víc.

Počasí na horách

A na závěr snad už jen malá rada. Na horách vždy počítejte s tím, že pokud se nedostanete včas do bezpečí, může vás počasí odříznout i na několik dní a nocí. Každý by na to měl myslet při balení a mít bez debat maximum výbavy pro přežití.


Další články

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Máme pro vás dobré zprávy. Předvánoční shon se pomalu blíží, ale vy si můžete oddychnout hned z několika důvodů. Předně u nás můžete nakupovat pohodlně z domu kdykoliv...

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

V září roku 1939 si jen málokdo dokázal představit, že přišla další dlouhá válka, co zasáhne celý svět. Někteří doufali, že nebude trvat ani do Vánoc. Nakonec to bylo Vánoc...

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Póly patří k posledním zbývajícím divočinám na naší Zemi. Z pohodlí teploučkých obýváků si jen těžko dokážeme představit, jak se v těchto zmrzlých světech žije. Až...

Co byste měli vědět o počasí na horách

Co byste měli vědět o počasí na horách

Tlakové výše a níže, fény, bouřky, pasáty, horský vítr, déšť, monzuny, kroupy, sníh, bóry... V horských a lezeckých oblastech nás mohou potrápit všelijaké rozmary počasí a...

Nahoru