Upravit stránku
Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám někdo z přátel s výběrem vhodné obuvi? Věříme, že ano. Přesto přidáme pár rad navíc.

Nejdřív boty prošlápněte

První pravidlo na úvod: Nakupujte s předstihem. Nejezděte s úplně novými botami. Teprve v prošlápnutých pohorkách vám bude dobře. A myslete i na to, že vícedenní výlety si žádají boty alespoň dvoje. Kdybyste zmokli, možná je nebudete mít čas do druhého dne usušit a v mokrých (jakkoliv dokonalých) botách by vám nebylo pohodlně. A teď už k samotnému výběru...

Kam se chystáte?

Výběr obuvi samozřejmě závisí na místě, kam jedete. Na jednodenní výlet možná postačí vaše současné sportovní obutí. Předpokládáme ale, že půjde o náročnější trek a počasí se bude střídat jak na apríla. Tím se nám výběr zužuje – budete potřebovat středně vysoké boty nad kotník. Díky nim zpevníte nohu a proměníte se takřka v kamzíka, co přeskáče kdejaký kopec i horu.

Výběr obuvi pochopitelně ovlivní vaše pohlaví a věk, případně další individuální potřeby. Máte širší nebo vyšší nárt? Potí se vám nohy? Máte propadlou klenbu? Při nákupu trekové obuvi myslete na všechno ještě víc než u jakýchkoliv jiných bot. A radíme vzít o půl čísla větší.

Kotníkové vs. nízké boty

Outdoorové nízké boty

Už jsme to nakousli a teď to ještě upřesníme. Nízké boty doporučujeme na méně náročné aktivity – jednodenní výlet na relativně pevném terénu za víceméně stálého počasí. Budete se v nich snadněji pohybovat. Nízké outdoorové boty jsou lehké, velmi pohodlné a měkké.

Outdoorové boty

Trekové kotníkové boty

Kotníkové boty bývají těžké, zato vás lépe chrání před zvrtnutým kotníkem. A o to nám jde především. Při několikadenním výšlapu potřebujete stabilitu. Musíte zvládnout kameny, písek, sníh, trávu, vodu, štěrk… Takové trekovky mohou být střední (těsně nad kotník) nebo i vyšší.

Kotníkové boty
Boty na trek
Boty na trek

Víte, že existuje různá tvrdost obuvi?

Základní poučka zní: Čím míň bude vaše cesta zpevněná a čím těžší ponesete batoh, tím tužší byste měli mít boty a podrážku. Nebo jak bychom měli správně říkat – tvrdší podešev a mezipodešev. Vysokohorská, expediční a horolezecká obuv má pak často i drážky na mačky a tzv. vysokou obsázku (vyztuženou špičku), která ji chrání před mechanickým poškozením.

Kůže nebo látka?

Trekové boty bývají celokožené. Přírodní kůže déle vydrží, jen tak se neprodře a udrží vaše nohy v teple. Na druhou stranu dnešní moderní syntetické materiály vynikají stejnými vlastnostmi, a navíc jsou díky nim boty mnohem lehčí. Nebojte se proto různých kombinací a vždy si pozorně prostudujte výhody materiálu vašich konkrétních vybraných bot. Skvělá je například obuv s nepromokavou membránou (pokud vám ovšem nevadí menší prodyšnost). Je to něco za něco.

Pokud si půjdete zkusit boty do obchodu, nechte to na večer, kdy jsou nohy po celém dni trošku nateklé. Skoro jako byste byli na túře. Vezměte s sebou taky silnější ponožky – ty, co budete opravdu nosit (doporučujeme například ponožky z merino vlny.). A tady přikládáme další tipy pro nákup obuvi.

Na co se ještě zaměřit?

Tkaničky

Koukněte se po šněrování odspodu od špičky. Boty díky němu lépe utáhnete. Pohorky mívají často tkaničky uchycené do kovových oček a háčků, díky tomu se pohodlněji zavazují i rozvazují. Když půjdete do kopce, můžete je lehce povolit, půjde se vám lépe. Při sestupu je zase naopak řádně utáhněte.

Švy

Čím míň švů, tím líp. Chceme mít totiž co nejmíň slabých míst, kde by se mohla bota roztrhnout, rozpárat nebo rozlepit. Než mít přenádherné, barevnými švy protkané boty, to raději „obyčejné” kvalitní trekovky, do kterých nepoteče.

Trekkingové boty
Trekkingové boty

Nezapomeňte se o boty starat

Bavili jsme se například o nepromokavé membráně a celokožených botách. O takovou obuv je třeba pečovat. Vysušovat po každém výšlapu, i když zrovna nepršelo. Můžete zkusit sušení horkým kamenem. Vyndejte i vložky a vysušte je od potu a vysypte z bot drobné kamínky nebo jehličí. Boty také impregnujte. Materiál déle odolá vlhkosti.

A co dál? Boty už byste měli, tak si sbalte na trek i všechno ostatní. S naším návodem vám nebude nic chybět.


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru