Upravit stránku
Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý život.

No dobře... nemusíme přehánět. Ne každý výlet je taková výzva, aby nám při něm hrozil boj o holý život. Pokud se ale chystáme do větší divočiny, pak už bychom si nějakou průpravu dát měli. Tohle není jen o fyzičce nebo kvalitním oblečení, které doporučuje 9 z 10 survivorů. Musíme to vzít trochu komplexněji. Všechno souvisí se vším a je potřeba to promyslet.

Co nás zajímá, když se balíme na trek?

Čas

Jdeme na to vážení. První otázka: Co určuje velikost vašeho batohu? Asi tušíte, že je to v prvé řadě čas. Jinými slovy doba, na jak dlouho vyrážíte. Bude to 5 dní? 2 týdny? Měsíc? Některé věci budete brát s sebou jednou, nehledě na čas strávený v přírodě (třeba spacák). Jiné už vám batoh nafouknou přesně podle počtu dní strávených na treku (typicky jídlo).

Takže kolik? A co s tím dál? Ideální bude, když si nabalíčkujete výbavu, a hlavně proviant přesně po dnech. Pak hned zjistíte, kolik toho máte a dokážete vybrat vhodný batoh. Čtěte dál a zjistíte víc.

Co si sbalit na trek

Trasa a terén

No jistě… i plán cesty ovlivní výběr batohu a jídla. Budete všude chodit pěšky? Pak vás bude zajímat každé kilo, které ponesete na zádech (+ informace o tom, jak pečovat o nohy na pochodu). Bude vás unášet proud řeky, nebo budete na kole zdolávat náročná převýšení? Porozhlédněte se po cyklobatohu, brašnách nebo lodním vaku… A kolik kilometrů každý den ujdete? Terén bude stále stejný, nebo budete jeden den přeskakovat kameny a druhý se bořit po kolena v rozbahněných meandrech?

Připravte si podrobný a přehledný plán, ať víte, kolik energie budete na každý den potřebovat a jaká výbava vám pomůže zdolat cestu bez újmy a v relativní pohodě. Podle toho rozvrhněte oblečení i balíčky s jídlem.

Odpoutejte se od obyčejné reality, sbalte batoh a zažijte něco nového. Bez ohledu na to, jaké zážitky vás čekají, jistojistě u nás seženete tu nejlepší outdoorovou výbavu, malé i velké batohy, jídlo a všechny další nezbytnosti.

Podnebí a počasí

Vyprahlé horké pláně a rozsáhlá tundra, hory s vrcholy schovanými pod sněhovou čepicí, divoká severská řeka a mokro od hlavy až k patě, krásné lesy národních parků a příkré skály. Tak v jakémpak prostředí se budete pohybovat? Bude teplo, vlhko, sucho, tma, světlo, jaro, léto, podzim, zima?

Každé místo má svá specifika a nás zajímá, jaké rozmary počasí nás tu mohou překvapit (už jste četli o tom, jak přestát bouřku v divočině?). Počasí a podnebí pak určí potřebné oblečení nebo vybavení na spaní.

Hlad a žízeň

A jsme zpátky u balíčkování proviantu, které souvisí s plánem cesty. Neřešte jednoduše jen snídaně, obědy, večeře a nějaké svačinky. Jakmile budete znát každodenní trasu a její náročnost, připravte si vyvážené porce, které vám dodají dostatek energie přesně na konkrétním úseku cesty. Je rozdíl, když denně ujdete 10 nebo 30 kilometrů. A stejně tak je rozdíl, v jaké se budete pohybovat nadmořské výšce, jestli půjdete celou cestu po svých nebo na kole, kajaku, budete zdolávat ferraty, svezete se kus cesty vlakem atd.

Záleží samozřejmě na tom, kam jedete. V žádné správné výbavě by neměl chybět tento základ: Energetické tyčinky, sušené maso, adventure menu a filtrace na vodu. Zbytek už bude na vašich mlsných jazýčcích.

Spaní

Aaaaach. Není nad vlastní měkkou a teplou postel. Nebo raději hvězdné nebe nad hlavou? Nic neříkejte! Však my víme... I my v Military Range jsme srdcem skauti, dobrodruzi, kempaři a horolezci. A věci na spaní si balíme podle toho, kam přesně jedeme. Zajímá nás počasí, teplota apod. Podle toho volíme stan, tarp, žďárák, spacák (tohle je kapitola sama pro sebe - mrkněte na to, jak vybrat spacák), karimatku (s izolací, nafukovací, fólii...), nebo do tropů spíš hamaku s moskytiérou.

Myslete na 5 zásad pobytu v přírodě. Co si přinesete, to si taky odneste. Respektujte řád chráněných oblastí. Tábořte a rozdělávejte oheň jen tam, kde je to povoleno a se vší opatrností. Pečujte o vodu a její okolí. Netrhejte rostliny a neplašte zvířata.

Kolegové dobrodruzi

Předpokládáme, že Bear Grylls s vámi na piknik zrovna nepojede, takže koho tam máte dál? Znát perfektně své parťáky, věřit jim a mít možnost se na ně spolehnout, je základní předpoklad každé soběstačné a úspěšné jednotky. A jak to souvisí s balením na trek? Jednoduše. Každý z vás si balí svoje „nádobíčko”, ale zároveň můžete mít společné zásoby. Kupříkladu jeden z vás může vzít kávu s moka konvičkou, druhý kytaru, třetí bude medik a k osobním lékárničkám přidá pokročilou výbavu, čtvrtý... No však vy už to vymyslíte.

Nezbytnosti aneb co by v batohu nemělo chybět

 • KPZ (umění přežít ve třech slovech)
 • Lékárnička
 • Multifunkční nůž nebo nářadí
 • Repelent
 • Mapa a kompas
 • Kartáček, pasta
 • Další hygienické potřeby
 • Ručník a toaletní papír
 • Láhev (termoska)
 • Vařič, nádobí a příbor

Klíčové kousky oblečení

 • Nepromokavá bunda
 • Fleecová nebo softshellová mikina
 • Funkční oblečení včetně spodního prádla
 • Kalhoty s odepínacími nohavicemi (nebo kraťasy navíc)
 • Trika s krátkým i dlouhým rukávem
 • Pevné boty (do hor kotníkové)
 • Ponožky
 • Multifunkční šátek
 • Rukavice (na práci)
 • Pláštěnka

Zapomněli jsme na něco? Pojďme se o tom pobavit třeba u nás na Facebooku. Každý jezdíme jinam a máme jiné zvyklosti. Jak se balíte na trek právě Vy? Máte svůj osvědčený postup?

Co si sbalit na trek

Další články

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Máme pro vás dobré zprávy. Předvánoční shon se pomalu blíží, ale vy si můžete oddychnout hned z několika důvodů. Předně u nás můžete nakupovat pohodlně z domu kdykoliv...

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

V září roku 1939 si jen málokdo dokázal představit, že přišla další dlouhá válka, co zasáhne celý svět. Někteří doufali, že nebude trvat ani do Vánoc. Nakonec to bylo Vánoc...

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Póly patří k posledním zbývajícím divočinám na naší Zemi. Z pohodlí teploučkých obýváků si jen těžko dokážeme představit, jak se v těchto zmrzlých světech žije. Až...

Co byste měli vědět o počasí na horách

Co byste měli vědět o počasí na horách

Tlakové výše a níže, fény, bouřky, pasáty, horský vítr, déšť, monzuny, kroupy, sníh, bóry... V horských a lezeckých oblastech nás mohou potrápit všelijaké rozmary počasí a...

Nahoru