Upravit stránku
Správně vybraný spacák může být tím rozdílem, jestli strávíte většinu nocí pod hvězdami v příjemném, prohřátém pohodlí a nebo v chladné a nepříjemné zimě...
Správně vybraný spacák může být tím rozdílem, jestli strávíte většinu nocí pod hvězdami v příjemném, prohřátém pohodlí, nebo v chladné a nepříjemné zimě. Abyste měli výběr trochu jednodušší, napsali jsme pro vás jednoduchý seznam rad a doporučení. Tento návod berte lehce s rezervou, přece jen, každý jsme jiný a máme rozdílný metabolismus.

Teplotní určení

Teplotní určení spacáku je zrovna jedno z kritérií, které je silně subjektivní, ale všeobecně se všude dobádáte k rozdělování na tři základní určení:

Letní spacáky

Tyto spacáky, jak už název napovídá, jsou určeny spíše do vyšších teplot jako jsou v létě, na počátku podzimu či konci jara. Jsou ideální například pro chataře či skauty, trempy a další lidi, kteří chodí v teple do bivaku. U letního spacáku není kladen příliš velký důraz na tloušťku a izolaci materiálu, takže výrobky spadající do této kategorie jsou lehké, skladné a skvěle přenositelné. Optimálně tyto spacáky vystačí do deseti stupňů nad nulou.

Třísezónní spacáky

Třísezónní spacáky jsou prostě klasický příklad univerzálnosti. Takový spacák by vám teoreticky měl vystačit na jaro, léto i podzim a co se týče zimy, pokud jste tvrďák a zima mírná, tak by mohl stačit, ale samozřejmě je lepší mít spacák zimní. Tyto spacáky mají obvykle velké teplotní rozpětí od -10°C až po +25°C

Zimní spacáky

Zimní spacáky budou vaším nejlepším přítelem v teplotách pod bodem mrazu. Obvykle bývají o něco dražší, těžší i náročnější na údržbu, za to vám ovšem nabídnou maximální komfort a izolaci během zimních měsíců. Samostatnou kapitolou jsou pak expediční spacáky, které se používají v extrémních podmínkách, kde na nich často doslova závisí život. Obvykle jsou zimní spacáky stavěné do -25°C, expediční spacáky pak disponují většími extrémními teplotami.

Teplotní určení je pro výběr spacáku pravděpodobně to nejdůležitější kritérium. Rozmyslete si tedy, a to opravdu důsledně, v jakém prostředí a ročním období hodláte nový spacák používat (záleží také, jestli budete spíše bivakovat a nebo přespávat ve stanu).

Další proměnnou je spací metabolismus těla. Někdo v noci potřebuje teplou a tlustou přikrývku a někdo jen tenkou deku. Vy sami byste měli své tělo znát nejlépe a podle toho přizpůsobit své nároky při výběru.

Teplotu také ovlivňují další vnější faktory, dají se kupříkladu zakoupit vložky do spacáku, které samy o sobě dokáží přidat několik stupňů. To samé platí i pro karimatky, které tělo a spacák izolují od studené země.

Samostatnou kapitolou jsou pak nepromokavé převleky na spacáky, neboli žďáráky. Žďárák se hodí hlavně na zimní bivakování a také do extra vlhkého prostředí, kdy omezí nasávání vlhkosti do vašeho izolantu ve spacáku.

Materiál spacáku

Tady se volba zdá jednodušší, prakticky máte výběr mezi syntetickou izolací a klasickým husím či kachním peřím.

Péřová izolace

Peří jako takové je opravdu skvělý izolant ceněný pro svoji nízkou váhu, měkkost, skladnost, prodyšnost a teplotní odpor. Peří doslova exceluje v chladném, suchém prostředí a nebo tam, kde je třeba uspořit váhu a prostor.

Peří je bohužel dražší než syntetické materiály, ale oplývá zase delší životností, která je vykoupena náročnější údržbou. Jako izolant v péřové vrstvě slouží vzduch, kterému brání peří v proudění.

Syntetická izolace

Syntetická izolace (obvykle nějaká variace na polyester) je levnější variantou peří, jejíž největší výhoda, mimo cenu, leží ve schopnosti rychlého schnutí. Syntetika je také bezpečná pro alergiky a izoluje, i když je navlhlá. Spacáky se syntetickou izolací jsou tedy vhodné pro kohokoli, kdo více přebývá ve vlhkém prostředí.

Nevýhodou syntetiky je horší izolace oproti peří, větší váha a spacák se syntetickou izolací zabere více místa.

Tvary spacáků

Mumiový spacák

Mumiové spacáky jsou takovou tvarovou klasikou hlavně díky svému výkonu a praktičnosti. Tvar mumie je uzpůsoben tak, aby celé tělo obepnul a tím udržoval teplo co nejblíže tělu a tak předešel teplotním ztrátám. Mumiové spacáky také obvykle disponují svou vlastní kápí, která zabraňuje ztrátám tepla skrze hlavu.

Dekový spacák

Dekový spacák je v podstatě přeložená deka spojená zipem. Takový tvar poskytuje dostatek prostoru pro pohyb těla a tím i pohodlnější spaní, ale logicky nedrží tolik tepla jako spacák mumiový. Pokud potřebujete něco na chatu a nebo na letní bivak, tenhle typ by měl být vaší volbou.

Oválný spacák

Oválný spacák je kombinací předchozích dvou přístupů. Po mumiovém spacáku sice zdědil svůj hrubý tvar, ale možnost pohybu uvnitř je spíš jako ve spacáku dekovém. Ideální varianta pro toho, kdo hledá více tepla než poskytuje deka, ale zároveň potřebuje i více pohybu.

Je třeba poznamenat, že velikost spacáku je velice důležitá a je třeba zvolit přesně to, co vám sedí. Malý spacák nebude na těle fungovat tak jak má a bude nepohodlný, příliš velký zase budete vyhřívat tělesným teplem déle. Pokud to jde, vyzkoušejte si spacák před nákupem.

Údržba spacáku

Protože spacák disponuje často poměrně choulostivou výplní, není radno jeho údržbu podceňovat, pokud chcete, aby vám vydržel dlouhá léta. Existuje pár základních pravidel, jejichž dodržování prodlouží dobu, po kterou bude spacák použitelný.

1. Praní spacáku bývá poměrně choulostivou operací, vyhněte se agresivním čistícím prostředkům a pračce. Ideálně perte spacák v ruce.

2. Spacák rozhodně nesušte v sušičce, sušička může spacák prakticky okamžitě odepsat. Ideálně byste spacák měli sušit ve volně zavěšené poloze venku.

3. Pokud se spacák chystáte mimo sezónu uložit, rozhodně ho nevkládejte zpět do pytle. Naopak, rozprostřete spacák volně do prostoru, nebudou se poté lámat vlákna výplně.  

 


Další články

Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý...
Výběr červnových novinek 2021

Výběr červnových novinek 2021

Měsíc se s měsícem sešel a my pro vás máme další várku zajímavých novinek, které se nově objevily na e-shopu.
Nahoru