Upravit stránku

Podle odhadů zabije každý rok zásah blesku zhruba 24.000 lidí a zhruba 240.000 lidí zraní. Zatímco 90 % zasažených přežije, 80 % z nich si ze setkání s bleskem odnese následky do konce života typu neurologických a vnitřních zranění. Zranění tohoto typu nemusí vzniknout pouze z přímého zásahu bleskem, ale také kontaktem s elektrifikovaným předmětem, jako jsou různé kovové předměty či zem samotná. I když jsou šance, že se Vám toto stane, minimální, je lepší aby každý věděl, že blesk není síla, kterou je radno podceňovat.

Je jasné, že když je v okolí bouřka, žádné místo venku není zcela bezpečné. Ačkoli se tento článek bude zabývat tipy jak přežít bouřky bez bezpečného úkrytu, informace zde obsažené slouží jen ke snížení rizika zásahu.

Základem je vyhnout se bouřce úplně

Zatímco si venku užíváte výletu, vždy byste měli sledovat změny počasí. Před každou vycházkou dále od civilizace se podívejte na aktuální předpověď na několik hodin dopředu, snížíte tak šanci, že Vás zaskočí náhlá bouře. Všímejte si oblaků, náhlých změn větru a vůně vody ve vzduchu, tyto znaky naznačí změnu počasí. Nejzřejmějším znakem bouřky je samozřejmě hrom.

Pokud hrom už slyšíte, je jasné, že nejste ve 100% bezpečí a měli byste urychleně vyhledat bezpečí úkrytu. Pokud jste ještě nedorazili do cíle, vraťte se zpět, je to lepší než riskovat smrt či zmrzačení, jakkoli je ta šance malá. Pokud zareagujete okamžitě, měli byste mít dost času na vyhledání spolehlivého úkrytu (pozor, v některých oblastech se počasí na Zemi mění daleko rychleji).

Jediný způsob, jak se vyhnout blesku je najít robustní a uzavřený úkryt. Malé stavby typu krmítka pro zvěř Vás rozhodně nezachrání, postrádají totiž jakýkoli hromosvod, který by odvedl elektřinu bezpečně do země. Když už si něco najdete, vyhněte se kontaktu s čímkoli, co je propojené dráty s venkovním prostředím. Pokud máte k dispozici auto, mělo by být na ukrytí před blesky bezpečné.

Když Vás zastihne venku

Pokud máte tu smůlu a bouřka Vás zastihla bez bezpečného úkrytu, existuje několik tipů, jak redukovat šanci na zásah bleskem.

První pravidlo je jasné: nepanikařte! Buďte v klidu a udělejte několik základních úkonů. Opusťte otevřená místa, vrcholky kopců a místa s blízkými vodními plochami. Další instrukce jsou rozdílné podle míst, kde se ocitnete.

V lese – Najděte si seskupení menších stromů, které jsou obklopeny vysokými stromy. Další možností je „důlek“ obklopený hlínou. Vyhněte se osamělým stromům a jiným vysokým objektům v okolí.

V otevřené krajině – Najděte si nízko položené místo, nejlépe v údolí a pokuste se představovat co nejmenší terč pro blesk. Toho dosáhnete dřepem, kdy budete mít paty u sebe, hlavu mezi koleny a zakryté uši. Minimalizujte svůj kontakt se zemí a rozhodně si nelehejte!

Kdekoli jinde – Pokuste se najít si úkryt, ale rozhodně si nestavte stan. Ve všech případech se vyhnete vodě a vysokým objektům.

Myšlenka, že elektronika a kovy na oblečení přitahují blesk, je mylná, takže se nezdržujte odstraněním těchto věcí. Avšak, výška, tvar a izolace jsou dominantním faktorem, který ovlivní, kam blesk dopadne. Takže pokud máte ve zvyku nosit na batohu připnutý deštník, slunečník a nebo podobnou, vysokou a špičatou věc, buďte v pozoru. Vyhněte se i takovým předmětům v okolí, vysoké ploty či dráty mohou blesk přitáhnout. Pokud už blesk udeří někam ve Vašem okolí, smrtící úlomky mohou vzniknout při jeho dopadu. Pokud je Vás ve skupině více, držte se alespoň 6 metrů od sebe, minimalizuje to šanci na zásah více lidí najednou.

První pomoc při zásahu bleskem

Když už je někdo zasažen bleskem, neváhejte a přivolejte okamžitě záchrannou službu. Protože blesk a jeho elektřina pouze procházejí tělem, je bezpečné se zraněné osoby dotýkat. Zkontrolujte, zda zraněný dýchá a má puls.

Pokud nedýchá, ale má puls – Proveďte dýchání z úst do úst.

Pokud nemá puls – Proveďte resuscitaci.

Pokud dýchá a má puls – Koukejte po vnějších zraněních a ty případně ošetřete.

Po bouři

Počkejte minimálně třicet minut po posledním hromu, pak můžete pokračovat v cestě. Nepřestávejte sledovat změny počasí.

Další články

Jak vybrat spacák?

Jak vybrat spacák?

Správně vybraný spacák může být tím rozdílem, jestli strávíte většinu nocí pod hvězdami v příjemném, prohřátém pohodlí a nebo v chladné a nepříjemné zimě...
Výběr zářijových novinek 2020

Výběr zářijových novinek 2020

Září je za námi a chladné počasí pomalu ale jistě klepe na dveře. Konec měsíce znamená, že přišel čas na náš pravidelný přehled novinek zařazených na náš e-shop. Tentokrát...
Ruské armádní hry 2020

Ruské armádní hry 2020

Tak jako každý rok, i letos se v Rusku pořádaly mezinárodní armádní hry a my se v dnešním článku podíváme na ty nejzajímavější záběry. Tentokrát se soutěžilo v 31...
Koncept létajících letadlových

Koncept létajících letadlových "lodí"

V sedmdesátých letech minulého století Boeing pracoval na rozsáhlém projektu, který by velké "Jumbo jety" proměnil v létající nosiče stíhačů (nebo létající letadlové lodě,...
Nahoru