Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně tím, co nás čím dál častěji nutí vyčistit si občas hlavu a vyrazit do přírody. Daleko od civilizace, od lidí, světel, hluku. Kdykoliv během roku, hurá pěkně pod širák.
Spaní v přírodě láká dobrodruhy všeho druhu. Ne všichni ale tuší, že bivakování pod hvězdami a přespávání pod stanem má svá pravidla. Jestli jste taky na pochybách, čtěte dál. Zabere vám to jen pár minut a příroda si je zaslouží. Všechna ta pravidla jsou pro její dobro.
Rozdíl mezi nocováním a tábořením
Nocování (bivakování)
V takřka jakémkoliv lese můžete jednu noc přespat (bivakovat pod širákem), pokud po vás ráno nezůstane ani smítečko. Tak praví české zákony. Povolený máte spacák nebo třeba hamaku a některé prameny uvádí i malý stan. Takto můžete přespat v chráněných oblastech a rezervacích (v rámci turistických tras). Pozor ovšem na národní parky. A na rozdělávání ohňů taky rychle zapomeňte.
Táboření
Něco jiného je táboření. Myslí se tím vícedenní pobyt na místě, kde založíte ohniště, rozložíte stany (nebo jakýkoliv jiný přístřešek), vykopete přírodní záchod, zavěsíte šňůru na prádlo atd. Takové táboření je na řadě míst zakázáno. Musíte mít souhlas majitele pozemku, chovat se maximálně ohleduplně a kempovat jen na určených místech dle místních pravidel.
Pozor na národní parky
Ať už se chystáte kamkoliv, doporučujeme vždy před cestou načíst aktuální místní nařízení. Zvláště v národních parcích (např. KRNAP nebo České Švýcarsko) se nesmí mimo značené stezky chodit, bivakovat, natož tábořit. Mrkněte se ale po nouzových nocovištích.
Chcete přespat? Najděte si nouzová nocoviště
Než vyrazíte na jakoukoliv výpravu, doporučujeme nejen, abyste se pečlivě sbalili, ale také našli potenciální nocoviště podle plánované trasy. Když vám bude přát počasí, můžete si předem vytyčit cestu tak, aby vám přespání vyšlo na krásné louce, v zatopeném lomu nebo na skalní vyhlídce. Kdyby vás ale zastihla průtrž nebo bouřka, je dobré znát polohu nejbližší nouzové „boudy”.
Existuje celá řada map a aplikací, kde si můžete vyhledat přístřešek na nocleh. Zkuste například boudy.info, což je databáze horských chat, bivakovacích boud a bivaků.
Pozor, aby z vás nebyl paroháč
Zmínili jsme, že jednodenní nocování pod širákem je v Česku povoleno takřka bez omezení. Na druhou stranu, můžeme se setkat i s lokálními dočasnými zákazy vstupu, které musíme vždy respektovat. Typicky, když se v nějakém lese zrovna těží dřevo nebo probíhá hon. Přece nechcete skončit jako ten paroháč. Ehm…
Stanování a táboření jen na povolení
Šírákování bychom měli zmáknuté, ale se stanováním už je to horší. Tábořit můžete pouze v kempech nebo pokud si to domluvíte s majitelem konkrétního pozemku. V opačném případě se dopouštíte přestupku a vaše peněženka zapláče... I po domluvě ale musíte dodržovat určitá pravidla. Tak například rozdělávání ohňů: Ne méně než 50 m od okraje lesa, v dostatečné vzdálenosti od čehokoliv hořlavého, bez použití benzínu, nafty, lihu atd.
Při táboření mějte na paměti, že z lesa můžete brát suché, na zem spadané klacíky a větve, které nejsou silnější než 7 cm. V chráněných krajinných oblastech s tím není problém, v národních parcích ale nesbírejte nic. Návštěvní řád zde nepovoluje rozdělávání ohňů, můžete se pohybovat jen na značených stezkách a přespávat pouze na nocovištích. Na táboření raději ani nepomýšlejte.
Kromě Česka umožňuje volný pohyb po krajině například i Rakousko, Švýcarsko nebo Norsko. Táboření už se ale opět řídí místními pravidly, která si musíme před cestou nastudovat a respektovat je.
Rady na závěr
Co říct na konec? Věříme, že jako milovníci přírody víte, co se na výletech sluší a patří. Nedělat hluk, nekácet stromy, netrhat rostliny (v běžných lesích i CHKO je povoleno sbírat lesní plody nebo houby pro osobní spotřebu a bez ničení rostlin), dále nesmíme rušit zvířata a musíme si odnést veškerý odpad s sebou tak, aby za námi zbyla maximálně jen slehlá tráva… Zbývají tedy poslední tři rady, kterými vás vybavíme:
- Zopakujte si: Pokud nebudete spát pod přístřeškem a nestrávíte více než jednu noc na jednom místě, pak netáboříte, ale bivakujete.
- Bivakování je povoleno takřka na všech místech v ČR vyjma Českého Švýcarska.
- Veškeré vybavení pro turistiku, kempování, horolezectví a přežití v přírodě najdete na našem army shopu.
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...