Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Rip-stop, neopren, softshell. Gore-Tex, fleece, merino. Coolmax, kevlar, nylon. A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Moderní doba neustále přináší nové materiály. A čert aby se v tom vyznal. Čert a vy, když budete číst dál.
Kde se berou materiály
Špičkové moderní materiály nejsou jen doménou profesionálních armád nebo vesmírných agentur. Pravdou ovšem je, že právě jejich vědeckým laboratořím často vděčíme za vývoj materiálů pro naše oblečení, obuv a různou výstroj. Jsou to akademici a týmy předních průkopnických firem, které zkoumají různé chemikálie a prvky, pozorují živočichy od pavouků po bource morušové, a rostliny od korkového dubu po bambus, aby vynalezli a zdokonalili nejrůznější materiály a jejich možné využití pro lidstvo. Nejprve slouží profesionálům a postupně se dostávají i do civilu.
Tak například pomyslným dědečkem vaší outdoorové pláštěnky z rip-stopu byl spojenecký padák v druhé světové válce. Ale co bylo, to bylo. Pojďme se raději věnovat současným možnostem, které nám moderní materiály nabízí. Zdaleka jsme neobsáhli všechny, ale tady máte alespoň ty nejzákladnější.
Sháníte novou výbavu? Zjistěte, z čeho je vyrobená
Bavlna
Z bavlníku získáváme snad nejuniverzálnější látku ze všech – bavlnu. Je prodyšná, příjemná na těle a poměrně levná. Bavlněné tričko má většina z nás určitě ve skříni. Existuje spousta druhů bavlny a také směsí. Setkat se můžete například s BIO bavlnou, která se pěstuje a zpracovává bez chemikálií a s nižší spotřebou vody. Komu tedy záleží na životním prostředí, sáhne raději po organické bavlně než umělých vláknech.
Ideální použití: Bavlna sama o sobě nehřeje a není ani elastická (proto se do ní často přidává Elastan/Spandex). Hodí se spíše na běžné nošení nebo jen lehké letní sporty. Materiál totiž rychle nasákne a často byste museli převlékat propocené tričko. V bavlněném prádle nebo ponožkách vám ale bude báječně.
Climashield
Nejúčinnější izolace, jakou si můžete dopřát, je z Climashieldu. Perfektně chrání před mrazem, větrem a lehkým deštěm. Je to v podstatě duté vlákno, ale vlastnosti má spíše jako peří. Climashield se u outdoorového vybavení často spojuje i s dalšími materiály (například nylonem nebo tzv. WindPackem, což je ultralehký a větruvzdorný materiál) a pak tvoří opravdu neodolatelnou kombinaci do chladného počasí.
Ideální použití: Očekáváte zimu jako když praští? V Climashieldu se zahřejete, neprofouknete a nepromoknete. Climashield = maximální tepelný komfort.
CoolMax
CoolMax je funkční materiál do extrémních podmínek – prodyšná polyesterová tkanina s kanálky, které umí odvádět vlhkost. Vlákna tedy pot nesají, ale odvádí ho kanálky na povrch látky, odkud se vypařuje. Při extrémní fyzické zátěži a v horkém počasí tak dokáže CoolMax ochladit vaše tělo.
Ideální použití: CoolMax si oblíbili zvlášť cyklisté. Vyrábí se z něj například ponožky nebo nákrčníky. A dále spodní prádlo nebo dresy pro fyzicky náročné sporty.
Cordura
Cordura je poměrně ojedinělý materiál (z dílny firemní chemičky DuPont, kterou zmiňujeme i v případě Kevlaru nebo Nylonu) a podobně jako rip-stop vyniká její struktura špičkovou odolností proti protržení a prodření. Cordura je 3× odolnější než polyester a 2× odolnější než nylon. U nás v e-shopu seženete z Cordury různou taktickou výstroj – pouzdra, tašky, panely, obuv apod.
Ideální použití: Podobně jako u rip-stopu, vybavení z Cordury vybírejte zejména tehdy, když potřebujete, aby vám dlouho vydrželo a bylo maximálně odolné.
Fleece
Lehoučký a měkký fleece jsme si oblíbili pro střední vrstvu oblečení, na kterou pak dáme nepromokavý svršek. Nebo ji můžeme nosit jen tak, když se chceme zahřát a zároveň jsme si jistí, že nezmokneme. Fleece ale dokáže hřát, i když je navlhký. A také velmi rychle schne. Hodí se pro alergiky, kteří nemůžou nosit vlnu. Různá tloušťka fleecových (polyesterových) vláken určuje jeho vlastnosti – tlustší víc hřejí, ale jsou méně prodyšné.
Ideální použití: Fleece využijete na jakémkoliv výletě do přírody. Jsou z něho mikiny, čepice, rukavice, šály, tepláky, podšívky spacáků a bund aj.
Gore-Tex
Gore-Tex je oproti softshellu tvrdší a méně ohebný. Je součástí vnější vrstvy outdoorového oblečení – na bundách, rukavicích nebo botách, kde tvoří tenkou, 100% nepromokavou a větruvzdornou membránu. Tato bariéra ale zůstává prodyšná a pot může unikat ven. Existuje řada variant Gore-Texu a při výběru si hlídejte jeho další vychytávky – zvládne například rozdíly v teplotách při překonávání výškových metrů apod.
Ideální použití: Na trekking, hiking, běhání, cyklistiku nebo třeba rybaření.
Kevlar
Kevlar, který chrání zdraví milionů lidí po celém světě, nesmíme opomenout. Za kevlarová vlákna vděčíme chemičce Stephanii Kwolekové ze společnosti DuPont, kde vyvinuli mimo jiné i nylon, teflon nebo lycru. Kevlar je ultralehký pevný materiál používaný v automobilovém a leteckém průmyslu. V odvětví army & outdooru se z kevlaru vyrábí různé ochranné pomůcky.
Ideální použití: Díky kevlaru se nepořežete a budete chránění proti žáru i chemikáliím. Pokud tedy plánujete pracovat s nebezpečnými nástroji a látkami, zkuste kevlarové rukavice. Nebo pokud se chystáte hrát airsoft, pořiďte si pevnou kevlarovou helmu. A kevlarové chrániče se vám budou hodit i při projížďce na motorce.
Merino
Ovečky z chladného podnebí nám dávají svou vlnu, která krásně hřeje, nekouše a umí přirozeně neutralizovat pot a zápachy. Je to jeden z nejjemnějších materiálů, vhodný pro alergiky, astmatiky a je samočisticí. Pojme značné množství vlhkosti, a přitom budete ještě hodnou chvíli v suchu a teplu. A co víc, merino je přírodní, obnovitelný a biologicky rozložitelný materiál.
Ideální použití: Na nejspodnější vrstvu při turistice nebo lezení v chladném počasí a jako spodní prádlo do spacáku. Při sportech, kde se více zapotíte (např. trailové běhání) volte raději syntetiku. Z merina je prádlo, ponožky, trička, legíny, nákrčníky, čepice aj.
Neopren
Pružný vícevrstvý materiál vyrobený ze syntetického kaučuku, který nepropouští vodu a zároveň má výborné termoizolační vlastnosti. Úniku tepla brání bublinky plynu mezi vrstvami. Moderní neopren je také odolný proti mechanickému poškození, protržení a odolává UV záření a olejům.
Ideální použití: Skvělý na vodní sporty – surfing, potápění a plavání v hodně studené vodě. Neopren se však využívá také na výrobu rukavic pro rybáře, různých masek a chráničů, pouzder na foťáky, návleků na cyklistické tretry a spoustu dalšího vybavení.
Nylon
A máme tu materiál na šňůry paracord, taktická pouzdra, plachty, batohy, tašky a jiná zavazadla, pásky apod. Nylon je velmi pevný materiál a dříve se používal dokonce jako ochrana proti šrapnelům. Později ho ale nahradil mnohem účinnější kevlar. Nylon je ve skutečnosti typ polyamidu (PA,PAD), který je odolnější než polyester.
Ideální použití: Do nejnáročnějších podmínek a na dobrodružné výpravy, kam pro jistotu berete i vybavení pro přežití. Tehdy sáhněte po nylonových kouscích.
Peří
Nepřekonaný izolační výplňový materiál, na který je syntetika stále krátká. Není nad péřový spacák nebo péřovou bundu – outdoorové varianty jsou dokonale lehoučké a sbalitelné do mini balíčku, takže skvělá volba pro ty, kteří řeší každý gram i každý centimetr v batohu. K výplni se používá hlavně husí peří (lepší než kachní) a při výběru vybavení platí pravidlo, že čím je hodnota plnivosti vyšší, tím lepší.
Ideální použití: Pokud se chystáte v zimě do přírody, péřová bunda přijde rozhodně vhod. A pokud se dokonce chystáte přenocovat pod bodem mrazu, pak ještě přibalte péřový spacák. Sice je to dražší výbava, ale investice se vám mnohonásobně vrátí. Nenastydnete, bude vám příjemně, v noci si odpočinete a naberete potřebné síly před dalším úsekem.
Polyester (PES)
Klasický syntetický materiál pro výrobu funkčního prodyšného oblečení. Odvádí vlhkost, absorbuje pachy, je lehký, relativně odolný proti poškození, poměrně dobře drží tvar, celkem rychle schne a barvy dlouho vydrží. Existuje však obrovská škála různých druhů a kombinací polyesteru s různými vlastnostmi (samotné polyesterové vlákno se používá opravdu jen minimálně). Vždycky proto prostudujte konkrétní provedení.
Ideální použití: Existuje tisíc a jedno využití funkčního polyesteru. Turistika, lezení, zimní sporty, voda, fitness... Nejprve promyslete, co od svého vybavení očekáváte (odvod potu, zateplení, maximální odolnost apod.), a teprve pak hledejte konkrétní kombinace polyesteru – například zmíněný CoolMax, duté vlákno používané jako alternativa k peří, rip-stop úpravu atd.
Rip-stop
V army se rip-stop skloňuje všemi pády. Je to úprava polyesterových vláken do členité čtvercové struktury, kterou jen tak neroztrhnete. A pokud ano, tak trhlina zůstane napořád stejná a „nerozjede se” dál. Látky v rip-stop úpravě běžně používají světové armády pro výrobu své taktické výbavy i výstroje. A dále na výrobu padáků, stanů, pracovních oděvů nebo batohů.
Ideální použití: Na taktických misích a na výpravách v extrémních podmínkách, kde se potřebujete 100% spolehnout na odolnost své výbavy.
Softshell
Textilní látka, která je do určité míry voděodolná a chrání proti větru. Je to dokonalé řešení do hor, kdy máte dilema, jak se při výstupu příliš nezpotit a zároveň neprochladnout. Materiál je prodyšný, pružný a pohodlný. A právě pohodlnost proměnila softshell z čistě outdoorového materiálu i na látku pro každodenní nošení do města a do práce.
Ideální použití: Outdoorové aktivity v proměnlivých klimatických podmínkách, ve vyšším větru, vlhku i dešti.
YKK zipy
Možná jste si všimli, že váš vysněný spacák nebo batoh má v technických parametrech uvedeny zipy YKK. Pokud tomu tak je, můžete se radovat. Tyto funkční a velmi kvalitní zipy budou stále jako nové i po mnoha letech používání. Zipy YKK jsou japonské výroby a pevnost jejich zoubků a jezdců je vážně perfektní.
Ideální použití: Žádný zip by neměl vypovědět službu, ale jestli se chcete 100% spolehnout, že vydrží, i když za něj občas pořádně zaberete, pak vsaďte na výbavu s YKK zipy (ale neee, že to budete zkoušet alá „nerozbitné skleničky z Pelíšků”, protože komu tím prospějete, že? :)).
Vibram
Zmíníme také jeden z nejčastějších materiálů pro podrážky outdoorových bot. Vibram z pryžových směsí má různou tuhost, podle toho, kam je vaše obuv určená. Vždy se však můžete spolehnout na perfektní záběr a přilnavost, takže jen tak neuklouznete. Podešve Vibram jsou tedy synonymem pro maximální stabilitu a komfort v náročnějším terénu.
Ideální použití: Na turistiku i do vysokých hor, na Via Ferratu i méně náročné lezení.
Samozřejmě jsme neobsáhli všechny outdoorové materiály. Začali jsme alespoň těmi základními a časem se budeme věnovat dalším. Zajímá vás nějaký konkrétní? Klidně nám napište a my slibujeme, že se mu podíváme podrobněji na zoubek.
Jaký materiál zajímá právě vás?
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...