Upravit stránku
Vybrat ten správný zavírák může být stejně, ne-li více náročné, nežli vybírání survival nože. Za poslední dobu se vyrojilo tolik možností, tolik kombinací, že je velmi těžké se rozhodnout jaký zvolit...

Vybrat ten správný zavírák může být stejně, ne-li více náročné, nežli vybírání survival nože. Za poslední dobu se vyrojilo tolik možností, tolik kombinací, že je velmi těžké se rozhodnout jaký zvolit.

Co by tedy měl milovník zavíracích nožů dělat?

Kromě nákupu všech nožů, co se Vám líbí (pokud máte peníze a manželka Vás za to nezbije, směle do toho!!!), je nejlepší přístup skrze průzkum trhu a je potřeba alespoň nějaká základní znalost. Je jasné, že na to má čas málokdo, tak jsme pro Vás sestavili lehký, dejme tomu návod nebo souhrn, který bude rozdělený na několik částí.

Více či méně čepelí?

Když na to dojde, méně je více, kromě situací, kdy více je více, a když dojde na situace, kdy je to jedno. Teď, když už jste pořádně zmatení, pojďme se podívat na rozdíly mezi noži s jednou čepelí, více čepelemi a multi-tooly.

Nože s jednou čepelí

Zavíráky s jednou čepelí jsou zboží, které je na trhu v mnoha tvarech a velikostech a jejich přednost spočívá hlavně v jednoduchosti. Narozdíl od jejich bratránků s více čepelemi se soustředí na jedno velké ostří. Tyto nože většinou mají pojistku, která zlepšuje pevnost nože na tvrdší a náročnější práce.

Nevýhodou těchto nožů je samozrejmě nedostatek rozmanitosti ve vybavení. Pokud hledáte jednoduché a univerzální řešení, které nemusí stát tolik peněz, poohlédněte se TADY.

Nože s více čepelemi

Mít více různých typu čepelí na noži znamená udělat potenciálně více různé práce. Tyto nože obvykle mívají alespoň dvě různé čepele, které se hodí na jiné materiály a jiné úkony. Kupříkladu, s hladkým ostřím se špatně řežou lana, ale pokud máte druhou čepel s vroubkovaným, poradíte si s lanem daleko lépe.

Švýcaráky a Multi-Tooly

Sem tam člověk potřebuje i něco víc než obyčejný kapesní nůž s více čepelemi. Pilky, párátka, pinzety, otvíráky na konzervy nebo láhve, nůžky a nebo lupy jsou obvyklou součástí mnoha takzvaných švýcarských nožů a jiných multi-toolů.

Švýcarský nůž byl původně vytvořen pro náročné podmínky vojáka v poli, který se běžně potýkal s řadou různých úkolů, které jednočepelové nože nemohly zvládnout. Od té doby byl tento typ nože jen vylepšován a dnes je třeba značka Victorinox známá kvalitními výrobky se slušnou výbavou a výdrží. Multi-tooly jsou zase nejbezpečnější volbou, disponují obvykle nejvetším výběrem nástrojů s tím ale, že bývají robustnější a těžší. Značkou Leatherman u kleští člověk rozhodně nic nezkazí.

Na ostří nože

Je to tu zase... Kdo četl předchozí článek o survival nožích, už ví, že se tam tohle téma nakouslo. Protože, jak říkají na nejmenované televizní stanici: "opakování je matka Déjà vu", probereme si to tady ještě jednou.

Není nákup nože, aby se člověk nedostal do vnitřní debaty, jestli vzít ten se zoubkovaným ostřím, ten s hladkým ostřím a nebo to pro sichr vzít s kombinovaným. Pro správnou volbu je třeba zhodnotit výhody a nevýhody. Narozdíl od survivalových nožů, u kterých jsme doporučili hladké ostří, se totiž zavíráky setkají častěji s různými úkoly, které vyžadují specifickou výbavu.

Nůž S&W MILITARY & POLICE, Al rukojeť, rovné ostří ZELENÝ

Hladké ostří

Výhody: Všeobecně se ví, že hladká ostří nabízí daleko lepší kontrolu, přesnost a čistější "řezy" při téměř jakékoli práci. Velkou výhodou je daleko snadnější broušení, které nevyžaduje poslání nože k nožíři.

Nevýhody: Každý to zná, řezání chleba s pilkovým ostřím je vždy pohodlnější. Pokud víte, že děláte úkony, které vyžadují spíše pilku, vyhnětě se hladkému ostří.

 

Kombinované ostří

Výhody: Nože s kombinovaným ostřím v posledních letech téměř vytlačily čistě zoubkovaná ostří do pozadí, a to díky své univerzálnosti obou typů ostří.

Nevýhody: Bohužel, v tomto případě platí, že obě ostří nejdou využít 100% k tomu, k čemu jsou určena. Je to díky poměrně malé řezné ploše, kterou zavíráky disponují.

Zoubkované ostří

Výhody: Zoubkované ostří má výhodu především v tom, že se dokáže "prořezat" skrze tvrdší materiály. Důvod, proč tomu tak je, je prostý: na špičkách zoubků je vyvíjen vyšší tlak. Zoubky také bývaji tenčí, takže jsou schopny řezat lépe než nože s hladkým ostřím.

Nevýhody: I když se dokáže nůž se zoubky dostat přes tvrdší materiál, je s ním člověk o dost nešikovnější. Rozhodně třeba nechcete, aby Vás operoval doktor s nožem, který má zoubkované ostří. Zoubky se také daleko hůře ostří. Ve většině případů, abyste dosáhli původní ostrosti, musíte nůž dát profesionálovi a nebo jej zaslat k výrobci na přeostření.

Na velikosti záleží

Když si člověk prohlíží nabídku, k dispozici je poměrně velké množství různých velikostí. Od obřího Opinelu až třeba po malinký MIL-COM. I když rozdíly mezi noži mohou činit jen pár centimetrů, výsledky mohou být diametrálně odlišné.

Malé čepele (pod 7 cm)

Výhody: Může se zdát, že větší nože mohou být lepší, ale i tihle "prcci" mají své výhody. První věc bývá cena. Díky své velikosti nebývají příliš drahé a mohou nabídnout kvalitnější materiály, které jinak najdete až u drahých nožů. Další výhodou je, že pokud s nimi vycestujete, bývají ve všech zemích legální. Poslední výhoda je ve váze. Tyhle nože prostě příliš mnoho neváží a  nezaberou ani tolik místa.

Nevýhody: Celkem jasnou nevýhodou je opět velikost. Čepele těchto nožů prostě nemůžou být extrémně pevné a ani tak univerzální, jako u větších bratříčků.

Střední čepele

Výhody: To je cesta, kterou byste se měli dát, pokud chcete opravdu univerzální nůž. Tato velikost těží z toho, že je že dostatečně malá na to, aby byla skvěle přenosná, ale dost velká na to, aby zvládla velké množství úkolů. Nože s touto velikosti také obvykle disponují pojistkou, takže ani náročné úkoly by němely být takovým problémem.

Nevýhody: Střední velikost nožů nemá prakticky žádné nevýhody, jen si při cestování ověřte místní zákony.

Velké nože

Výhody: Velké zavírací nože mají některé výhody velkých pevných nožů, ale nosí se o něco lépe, protože jsou skladnější. Tyto nože jsou lepší pro hrubší práci a rozhodně vypadají výhružněji.

Nevýhody: Tyto nože jsou težší, takže na větší vzdálenosti se pronesou. Čepele jsou podstatně delší a v zahraničí by mohly způsobit problémy se zákonem.


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru