Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V krizové situaci bude nůž vždy nejlepší přítel, který Vám může zachránit život...
V krizové situaci bude nůž vždy nejlepší přítel, který Vám může zachránit život. Každý, kdo je zapálený dobrodruh, by měl vlastnit minimálně jeden. Nicméně pozor, nože jsou pořád nebezpečné nástroje, které mohou posloužit i jako zbraň... Jak tedy vybrat ten správný? Je jisté, že dokonalý nůž pro každého a do každé situace neexistuje, jsou ovšem faktory, které mohou při výběru sloužit k lepší orientaci
Pevná čepel
Ačkoli se zavírací nůž nosí daleko lépe, pevná čepel poslouží v survivalových situacích daleko lépe díky své univerzálnosti a spolehlivosti. Protože jsou skládací nože nevyhnutelně vyrobeny ze dvou částí spojených dohromady, šance, že se při náročných pracích zlomí, jsou mnohem větší než u pořádných kusů oceli. Nože s pevnou čepelí se přenáší hůře, zvlášť když potřebují pochvu, takže není špatné mít "zavírák" jako zálohu.
Velikost
Je důležité si vybrat nůž, který Vám bude svou velikostí naprosto vyhovovat. Pokud vyberete příliš velký a těžký, na nošení bude nepohodlný a může Vás po cestě zpomalovat. Příliš velké nože také mohou znesnadnit úkony, které vyžadují přesnost, jako je například stahování malé zvěře a nebo výroba jednoduchých nástrojů.
Na druhou stranu, příliš malé nože nebudou vhodné k některým jiným činnostem, jako je například sekání dříví.
Při zvážení všech možných situací by měl plně dostačovat nůž, který má zhruba 25 cm (záleží pochopitelně i na velikosti uživatele).
Tang
Tang je v podstatě stopka, která vychází z čepele a na její místo se upevňují střenky rukojeti. Tangů je celá řada, všeobecně ovšem platí, že čím je stopka hlouběji v rukojeti, tím lépe. Rukojeti se stopkou, která zasahuje pouze do části rukojeti, bývají sice lehčí, avšak náchylnější k viklání, povolování a dokonce lámání od čepele.
Full tang (stopka procházející celou délkou nože) umožňuje používání větší síly po dlouhou dobu a nůž je díky ní vyváženější, protože kov je po celé délce. Full tang nože jsou tak pevnější a spolehlivější než ty s částečným tangem.
Hladké ostří
Toto téma bude pravděpodobně kontroverznější, ale je to tak, že hladké ostří oproti zoubkovanému a kombinovanému, nabízí hned několik výhod, jako je snadnější broušení (prakticky největší výhoda), lepší použitelnost při sekání dřeva a všeobecná univerzálnost.
Zoubkované ostří je sice vhodnější například k řezání lan a tenkých kovů, ale možnost broušení je o tolik podstatnější, že hladká ostří poslouží ve většině případů lépe. Kombinované ostří je kapitola sama o sobě, protože se v ní teoreticky skloubí výhody obou ostří, ale praxe ukazuje, že výsledná ostří nemají dostatečnou délku na to, aby se vyplatila.
Kupříkladu, při vyřezávání dřeva se obvykle využívá ostří, které je nejblíže k rukojeti. Pokud je ostří zoubkované, je celý úkon podstatně složitější a náročnější.
Pochva
Dobrá pochva by měla nůž držet pevně na místě, aby se zabránilo případné ztrátě nože a měla by chránit jak ostří, tak osobu, která nůž vlastní. Nejlepší pochvy splňují předchozí požadavek, a ještě by Vám měly umožnit připevnění nože k pasu, noze, vestě, prostě tam, kde si myslíte, že to bude nejlepší.
Ostrá špička
Špička nože by měla být ostrá, protože může posloužit k sebeobraně proti zvířatům a nebo k lovu.
Materiál čepele
Suvivalové nože bývají vyrobeny z dvou materiálů: uhlíkové a nebo nerezové oceli.
Uhlíková ocel bývá obvykle pevnější, což snižuje šanci na poškození při namáhavých činnostech, jako je sekání dřeva. Snadněji se brousí a je možné i v přírodě udržovat vysokou ostrost. Její nevýhoda je ale vyšší náročnost na údržbu, takže je třeba ji ošetřovat olejem, aby se předešlo vznikání rzi.
Nerezová ocel na druhou stranu není tolik náchylná k reznutí, ale platí za to lámáním při velmi vysoké zátěži a broušení chce buď speciální vybavení a nebo dlouholeté zkušenosti. Všeobecně, pokud míříte do míst s vysokou vlhkostí, nerezová čepel by měla být Vaší volbou.
Shrnutí
Různé situace vyžadují různé přístupy a žádný nůž na světě nikdy nebude vyhovovat všem nárokům. Je tedy důležité se rozmyslet, v jakých prostředích na svých cestách pobýváte a jak náročným situacím se budete případně muset postavit. Velkým faktorem nakonec bude samozřejmě i stav Vašich financí.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl...