Upravit stránku
Na to, že Amerika disponuje ročním rozpočtem na obranu ve výši 600 miliard dolarů, zůstává v její výzbroji velké množství poměrně starého vybavení...

Na to, že Amerika disponuje ročním rozpočtem na obranu ve výši 600 miliard dolarů, zůstává v její výzbroji velké množství poměrně starého vybavení. Něco z toho je kvůli tomu, že to stále funguje skvěle a prozatím není k dispozici nic lepšího na výměnu. V dalších případech pokusy o výměnu selhaly z nějakého důvodu, kupříkladu kvůli přílišné cenové náročnosti popřípadě složitosti systému.

Málokdo si uvědomuje, že spousta zbraní po světě je už ve výzbroji opravdu dlouho. Dnes se tedy podíváme na tři příklady z americké armády: těžký kulomet M2, KC-135 Stratotanker a nesmrtelnou klasiku, bombardér B-52H.

Těžký kulomet M2

Těžký kulomet M2 je bezesporu nejstarší přeživší z dnešní trojice, protože letos jeho design oslaví neuvěřitelné sté narozeniny. M2 byla vyvinuta dnes již legendárním Johnem Browningem, který má na svědomí kupříkladu pistoli Colt M1911A1 a nebo automatickou pušku BAR (Browning Automatic Rifle). Design M2 byl odpovědí na poptávku generála Johna Pershinga, který požadoval zavést do výzbroje těžký kulomet do zákopů První světové války. 

Dnes M2 slouží ve všech amerických ozbrojených složkách a u pobřežní stráže. Armáda využívá kulomet především u svých vozidel, včetně tanku M1A2 Abrams. Mariňáci to mají stejně, jen využívají trojnožky na jištění zbraně. Letectvo a námořnictvo ho využívá k obraně lodí a letišť. 

M2 je vzduchem chlazená, využívá těžkých nábojů .50 a její kadence dosahuje od 450 do 550 nábojů za minutu při maximálním dostřelu 1150 m. Zbraň je schopná probít pancíř o tloušťce 2,5 cm až do vzdálenosti 950 m.

M2 váží přes 38 kg, ale nový projekt si dává za cíl snížení váhy až o 30 %. Navzdory času, který uplynul od zařazení do výzbroje, zatím neexistuje vhodná náhrada a tak to vypadá, že M2 u Američanů vydrží další desetiletí, potenciálně i století.

KC-135 Stratotanker

Během Studené války zakoupilo americké letectvo celkem 732 Boeingů 707, které byly předělány na tankovací letouny. "Nový" letoun se označil jako KC-135 Stratotanker a byl vybaven vnitřními nádržemi, které pojmou až 3,9 milionu litrů paliva pro "hladové" motory stíhačů, bombardérů a transportních letounů na misi. Když zrovna KC-135 nepřeváží palivo, zvládne pojmout až 41,5 tun nákladu.

První dodávky letounu předal Boeing už v roce 1957 a ten již do dnešní doby stihl zásobovat své svěřence palivem při patrolách u Sovětského svazu, nad Vietnamem i během operace Pouštní bouře. Průměrný věk jednoho KC-135 je 58 let a nezdá se, že se chystá důstojný nástupce.

B-52H

B-52H byl původně vytvořen k tomu, aby dokázal nad Sovětský svaz dopravit náklad termonukleárních bomb a vrátit se zpět. Jeho první design byl navrhován již těsně po Druhé světové válce a poprvé vzlétl v roce 1952. První kus byl dodán letectvu v roce 1961 a poslední v roce 1963.

Dnes stále létá 76 z původních 102 letounů a ačkoli jim byla možnost nosit nukleární zbraně odejmuta, pořád představují stabilní platformu vhodnou na shoz naváděných střel na nepřítele nedisponujícím pokročilou protileteckou obrannou (kupříkladu Islámský stát). Díky zbraním jako je raketa JASSM-ER (Joint Air to Surface Standoff Missile - Extended Range) si ale B-52 poradí prakticky s čímkoli. Dokonce zvládne i zaminovat rozsáhlé vodní plochy.

V současné době se počítá s instalací nových motorů do těchto monster, což by mělo prodloužit životnost letadel až k roku 2030. "Vtipné" taky je, že pokud dojde k modernizaci, budou stroje B-52 sloužit déle než mladší protějšky B-1B a B-2A.

Na druhou stranu, proč měnit něco, co není rozbité a stále to slouží?


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru