Ochotnik bude téměř jistě plně automatizovaný, takže by, minimálně v teorii, měl bez pomoci lidského operátora sám vzlétnout, dokončit misi a následně přistát. Použití zbraní bude ale stále vyžadovat autorizaci operátora v centru, takže se (alespoň prozatím) nemusíte bát scénáře jak v klasickém filmu Terminátor. Ochotnik bude pravděpodobně také takový pionýr v oblasti vývoje umělé inteligence, která téměř jistě bude v dalších generacích ruských letounů.
Vývoj Ochotniku probíhá na základně u Novosibirsku a podle ruských médií probíhají testy na runwayi už od prosince minulého roku. Uniklé fotky jsou pravděpodobně z těchto testů a rozhodně nijak nenaznačují, že stroj už ve skutečností letěl. Podle TASS mají první ostré lety proběhnout na jaře 2019.
Sluší se podotknout, že Rusko prozatím nemá bezpilotní letouny ve své armádě tak integrované, jako to mají kupříkladu Spojené státy. Také se všeobecně soudí, že jejich bezpilotní technologie není tak sofistikovaná jako ta "západní". Na druhou stranu se sluší poznamenat, že americké drony ve službě jsou vybavené "pouze" turbovrtulovými motory a první americký proudový dron, určený pro ostré nasazení, má být MQ-25 Stingray, který by měl primárně sloužit jako tanker se schopností shromažďovat taktické a strategické informace. Takže pokud se to tak dá vzít, Ochotnik vlastně nemá v tomto ohledu na světě konkurenci. Prozatím.
Samozřejmě, veškeré informace dostupné o Ochotniku jsou ze státních ruských médií a měly by být podle toho brány. Jediné, co je tedy jisté, je, že Rusové momentálně testují nějaký nový druh bezpilotního dronu. Je třeba ještě poznamenat, že i kdyby dron již prošel prvním zalétáním, neznamená to, že bude brzy masově nasazen do letectva, potažmo boje. Takový Su-57 (letoun páté generace) by o tom mohl vyprávět své, jeho první lety proběhly už v roce 2010 a v roce letošním stále není v plně operačním stavu.