Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Tak jako se mezi větvičkami vánočního stromku blýskají barevná světýlka, září z chladu frontových linií zázračné vánoční skutky a příběhy. Někdy úsměvné, někdy dojemné, ale vždycky pozoruhodné. Začtěte se do vybraných zajímavostí druhé světové války, které se staly právě o Vánocích.
Vánoční extravagance a Churchill na nové bitevní lodi
Píše se prosinec 1941 a v Pearl Harboru se vzpamatovávají z překvapivého útoku Japonců. Na americké pevnině však nic nenasvědčuje tomu, že by se Vánoce rušily. Obchody bobtnají svátečním zbožím, vánoční stromky jsou stále dobře k sehnání a Amerika se topí ve své tradiční vánoční extravaganci. Vůbec to nepůsobí, že Spojené státy právě vstoupily do druhé světové války. A přesto...
Zatímco Američané kupují v obchodech oblíbené dárkové přepravky pomerančů z Floridy, Winston Churchill přeplul mrazivý, vichřicí zmítaný Atlantik na své nové bitevní lodi „Duke of York”, aby se sešel s prezidentem F.D. Rooseveltem.
Prezident v té době hostí v zahradě Bílého domu vojenskou kapelu Marine Band a za tónů jejich „Joy to the World“ slavnostně rozsvěcí vánoční stromek. Krásná podívaná. Vánoce jsou v plném proudu... tedy skoro plném. Snad jen kdyby se lidé po celé zemi nepotýkali s výpadky elektřiny.
Silonky pro parašutisty
A jak ještě vypadají Vánoce za válečných časů? V obchodech prodávají mezi hračkami bombardér na dálkové ovládání a dámy rozbalují pod stromečkem hedvábné punčochy. Pár za dolar a 25 centů. Lepší by samozřejmě byly nylonové, ale takřka všechen tento „zázračný” materiál skončil u paragánů. No co... Padáky teď mají před krásou děvčat přednost.
Na druhou stranu – když si přijdete na kteroukoliv z armádních náborových stanic po celé Americe, dostanete jako dárek „chytré” khaki oblečení zdarma. A to se vyplatí.
Spolu s jízdními koly, psacími stroji a budíky na Vánoce téměř zmizely všechny hračky a drobné zboží vyrobené z kovu. Těžký materiál byl určený jen pro munici. Naštěstí už byli Američané poučeni od muže, který zachránil Vánoce za první světové války, a dárky nebyly ztracené úplně.
A leckde nebyly ztracené i díky náhradním tatínkům – veteránům z první světové války. Když musely skutečné hlavy rodin bojovat na dalekých frontách, zastali veteráni jejich roli a rozváželi po domácnostech vánoční stromky a zajistili, aby se pod nimi objevilo i pár dárků.
Made in Japan a Churchill podruhé. Tentokrát v hedvábném čínském županu
Vánoce se za velkou louží „po Pearl Harboru” nesly v duchu společného plánování a svátečních večeří. Americký pětihvězdičkový generál George C. Marshall (pozdější iniciátor tzv. Marshallova plánu) si pozval na večeři pár vyvolených včetně tehdejšího britského polního maršála Sira Johna Dilla, který slavil 25. prosince narozeniny. Však také dostal dort se vším všudy. Nechyběla šlehačka, svíčky, vlajky. Všechno by bylo dokonalé, přesto se vloudila chybička. Když Dill sundal vlajky, aby rozkrojil dort, zjistil, že jsou označeny „Made in Japan”. Ehm...
Pojďme se raději přesunout v místě i čase. Konkrétně do Alžíru, kde se o Vánocích 1943 setkal generál a budoucí prezident Eisenhower alias Ike s Churchillem. Ten se právě zotavoval ze zápalu plic a vítal na Štědrý večer své hosty v hedvábném čínském županu. K jídlu byla krůta se švestkovým nákypem. No proč ne, že?
Improvizované bohoslužby pro zajatce
A hned pokračujeme do Mandžuska, kde na Vánoce roku 1943 uspořádali Japonci pro své zajatce improvizovanou bohoslužbu. Respektive dovolili několika důstojníkům z řad Britů, Nizozemců a Američanů, aby si odsloužili vánoční mši. Všichni pak dostali k večeři trochu vepřového a kousek chleba a zazpívali si koledy.
Kdyby jen znali tehdejší nový hit, který se hrál ve všech amerických rádiích: „I'll Be Home for Christmas“. Hit o tom, že se radostný návrat domů odehraje „pouze v mých snech”.
Po Dni D v červnu 1944 začala domácí fronta cítit vítězství a téhož roku na Štědrý večer hlásal prezident Roosevelt z rádia, že: „Vánoční duch žije, byť v krutém chladu frontových linií v Evropě i v žáru džungle a bažin Barmy a Tichomořských ostrovů.“
Bitva v Ardenách a projasněná adventní obloha
A v centru dění – v Evropě už zůstaneme. Ke kruté zimě se tu přidaly ještě protiofenzivní nacistické útoky v ardenských lesích. Den před Štědrým dnem se ale zázračně počasí umoudřilo a zasněžená obloha se nakrátko vyjasnila, aby mohla letadla konečně zaútočit na nepřítele. Bohužel i přesto strávily tisíce spojeneckých vojáků Vánoce v nákladních vagónech směřujících na východ k německým zajateckým táborům. Přeživší si udržovali náladu zpíváním koled a pár šťastlivců prý dostalo k Vánocům brambory.
Osvoboditel Čech rozváží v džípu krůtí sendviče
Počasí se sice umoudřilo jen na jediný den, to však nijak neodradilo čtyřhvězdičkového amerického generála George S. Pattona, který plánoval prolomit německé obležení.
Jeho třetí armáda osvobodila mimo jiné i západ a jihozápad Čech včetně Plzně, Přeštic, Rokycan, Strakonic, Domažlic nebo Chebu. A tehdy v roce 1944 postupovala i na Štědrý den, kdy sám Patton rozvážel džípem mezi svými jednotkami horké krůtí sendviče s omáčkou.
Možná to nebylo nic moc. Když si ale uvědomíme, že jinde věděli někteří váleční zajatci o Vánocích jen díky značkám, které si udělali ve svém provizorním, vlastnoručně vyrobeném kalendáři, pak se to rovná téměř zázraku. Vánočnímu zázraku.
Patton Memorial Plzeň
Přečtěte si další vánoční příběhy
Zdrojem textu je článek Christmas in wartime z portálu militarytimes.com.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....