Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jméno Alfred Carlton Gilbert vám pravděpodobně doteď vůbec nic neříkalo. My vás s ním ale chceme na konci roku seznámit, protože je to muž, který v roce 1917 zachránil milionům dětem Vánoce. Přesvědčil vrcholné politiky o tom, že hračky patří k nejzákladnějším potřebám a bez nich to zkrátka nejde. Čtěte dál, ať zjistíte, jak to vlastně celé bylo.
„Stop hračkám. Odteď vyrábíme jen munici.”
Píše se rok 1914. Evropou otřásá zpráva o atentátu na rakousko-uherského arcivévodu Františka Ferdinanda a hned vzápětí se ocitáme v první světové válce. Amerika se do ní přidává až o 3 roky později, ale továrny už jedou naplno. „Zbrojíme”, vyzývá prezident Woodrow Wilson. A tehdejší Rada pro Národní obranu dokonce uvažuje o zákazu výroby hraček a přesměrování průmyslu na výrobu zbraní a munice. Všechno nasvědčuje tomu, že Vánoce nebudou. Minimálně v roce 1917 a kdo ví, co bude dál...
Kdo byl Alfred Carlton Gilbert
Naštěstí Americe vládne „král hraček” a olympijský atlet A. C. Gilbert. Narodil se v roce 1884 v Salemu v Oregonu a jeho almou mater byla prestižní Yaleova univerzita, kde získat titul ve sportovní medicíně.
V roce 1900 překonal světový rekord na bradlech a v roce 1906 vytvořil dva světové rekordy ve skoku o tyči. Byl to ale také kouzelník (čímž financoval své vzdělání) a vynálezce. Mimo jiné vynalezl v roce 1906 skříňku pro skok o tyči.
Místo lékařské kariéry si v roce 1907 vybral roli zakladatele společnosti Mysto Manufacturing Company, kterou později přejmenoval na A. C. Gilbert Company a aspiroval s ní na největšího výrobce hraček na světě. Vyráběl například sety pro kouzelníky a tehdy populární kovové stavebnice. Ve stejném roce se Gilbert stal i členem Toy Manufacturers – Asociace hraček, založené v roce 1916.
Hračkářský průmysl v ohrožení
Se vstupem USA do války vytvořili američtí výrobci hraček Výbor válečných služeb a ustanovili Gilberta jeho předsedou. A právě to se později ukázalo jako velmi dobrý tah. Pro Vánoce určitě.
V rámci zbrojení a zásobování Evropy zakázala vláda USA výrobu nepodstatných položek. Hračky patřily mezi ně a děti i jejich rodiče se začali strachovat, aby ten rok vůbec byly nějaké Vánoce.
Ocel na zbraně nebo hračky pro chlapce?
A.C. Gilbert s rozhodnutím vlády nesouhlasil a uspořádal v kanceláři ministra námořnictva Josephuse Danielse schůzku s vládními úředníky a pomohl zde před Radou pro Národní obranu prosadit názor, že hračky jsou základní položky. Konkrétně to byly hračky pro chlapce, protože schůzka se týkala využití oceli pro výrobu zbraní a munice. Z oceli se ale vyráběly i vláčky, modely a kovové stavebnice, což se tehdy považovalo za hračky pro kluky (panenky pro holky si mohou lidé vyrobit snadno doma).
Na portále History of Yesterday lze dokonce dohledat úryvek z Gilbertova proslovu:
Na život chlapců mají největší vliv jejich hračky. Chlapci se chtějí bavit, nejen učit. Hračky jim ale mohou poskytnout obojí... Americký chlapec je skutečný chlapec a chce skutečné hračky. Chce zbraně, které opravdu střílejí. Dali jsme mu proto vzduchovku hned ve chvíli, kdy byl dost velký na to, aby ji udržel. Právě kvůli hračkám, které měli v dětství, jsou američtí vojáci nejlepšími střelci na francouzských bojištích... Amerika je domovem hraček, které vzdělávají i baví. Chlapci představují budoucnost, která nastartuje cestu k budování, ne k ničení.
Muž, který zachránil Vánoce je i název filmu z roku 2002 od režiséra Sturla Gunnarssona. Tento životopisný a vánoční film je inspirován právě skutečným příběhem pana Gilberta. Je to dojemný lidský příběh o muži, který měl velké srdce a který nechtěl vyměnit výrobu oblíbené stavebnice Erectra za výrobu zbraní a vojenských potřeb.
„Hračky to zvládly.”
Gilbert přinesl tehdy na schůzku i skutečné hračky a předvedl je svým kolegům, což byla skvělá taktika. Muži si rozvzpomínali na své vlastní dětství. Ministr obchodu se údajně zálibně zadíval na parní strojek a zvolal: „Na motoru, jako je tento, jsem se naučil základy inženýrství.”
A bylo vymalováno. Vizuální pomůcky podtrhly důležitost a pravdivost Gilbertových slov a přesvědčily úředníky, že hračky jsou pro rozvoj americké mládeže nezbytné. Vánoce byly zachráněny a hračky to zvládly, jak řekl posléze Gilbert novinářům, když mu gratulovali k úspěchu jeho prezentace.
Přečtěte si další vánoční příběhy
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...