Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Patnáct evropských států má dodnes zavedenou nějakou formu povinné vojenské služby. Jejich počet za poslední desetiletí dokonce narostl, především kvůli zhoršující se situaci v Evropě. Myšlenka na obnovu povinné vojny se objevila i u nás. V dnešním článku se tedy podíváme, jak funguje vojenská služba v ostatních státech.
Povinná vojna pro všechny muže
Tento tradiční systém se stále uplatňuje v 11 evropských zemích. V Rusku, Bělorusku a na Ukrajině se ale samozřejmě všechno změnilo kvůli probíhající válce. Ostatní státy s povinnou prezenční vojenskou službou jsou: Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Rakousko, Švýcarsko a Turecko. Některé státy, jako třeba Rakousko, ji nikdy nezrušily, jiné se ale rozhodly znovuzavést vojnu po ruské invazi na Krym roku 2014. Doba služby se v jednotlivých státech liší, nejčastěji se ale pohybuje mezi 6 a 12 měsíci. Ve většině států (např. Dánsko nebo Estonsko) také nerukují všichni, ale pouze část populace. Tuto část tvoří dobrovolníci doplnění o nucené odvedence, v Litvě se dokonce losuje.
U našich jižních sousedů proběhlo roku 2013 referendum o zrušení povinné vojenské služby. Některým rakouským politikům se totiž velká armáda zdála pro relativně malou neutrální zemi obklopenou státy NATO zbytečnou. Přesvědčivých 60 % obyvatelstva se ale vyslovilo proti tomuto návrhu a jediným spolkovým státem, ve kterém většina obyvatel podpořila zrušení, byla Vídeň. Mladí Rakušané tak stále musí podstoupit šestiměsíční vojenskou službu. Dokonce se nyní začíná uvažovat o rozšíření této povinnosti i na ženy. Přesto však rakouská armáda vyjde s rozpočtem 2,1 miliardy euro, což je asi polovina rozpočtu Armády České republiky (116,6 miliard Kč).
Ozbrojená neutralita
Jednu z nejkvalitnějších evropských armád má Švýcarsko. Tento horský stát sice už od středověku prosazuje politickou neutralitu, přesto však Švýcaři neponechávají nic náhodě. Základní vojenská služba je povinná pro všechny muže od 19 do 34 let. Odvedení mladíci nejprve absolvují základní výcvik trvající 18-21 týdnů. Ročně je takto vycvičeno cca 20 000 mužů. Po skončení výcviku se branci musí každý rok zúčastnit tří týdenních cvičení.
Wikipedia: Přehlídka rakouských vojáků.
Wikipedia: Logo švýcarské armády se všemi čtyřmi jazyky Švýcarska.
Každý člen švýcarské armády v záloze je kromě toho povinen mít doma předepsanou výstroj a výzbroj a udržovat jí v perfektním stavu. Takto jsou uchovávány i střelné zbraně (včetně automatických) a střelivo. V případě mobilizace (za posledních 200 let k ní došlo třikrát) by tak všichni muži byli připraveni bránit svoje domovy.
Skandinávský systém
Norsko je jedním z mála států, které zavedlo vojnu i pro ženy. Stalo se tak roku 2015. Norský systém je však celkově velmi výběrový, do armády nastupuje na roční službu jen asi 30 % mladých lidí. Služba je tedy poměrně prestižní a nejedná se o nesmyslně strávený rok jako v dřívějších socialistických státech. Rovnost pohlaví, která je pro Nory velmi důležitá, se projevuje i v armádě. Muži i ženy společně obývají kasárny a během cvičení mohou dokonce společně spát ve stanech. Vojačky našly uplatní třeba během misí v Afghánistánu, kdy bylo z hlediska místních zvyků nepřípustné, aby ženu prohledával muž.
Velmi podobnou cestou se vydalo i Švédsko, které obnovilo povinnou vojenskou službu v roce 2017, především kvůli obavám z rostoucí aktivity Ruska v Baltském moři. Všichni mladí lidé, muži i ženy, musejí vyplnit dotazník o své psychické a vojenské způsobilosti. Armáda si nakonec vybere ty nejlepší, aby doplnila stavy profesionálů. Například minulý rok narukovalo jen 8 000 mladých Švédů ze 100 000 dostupných. Vojáci a vojačky navíc pobírají žold ve výši 14 euro na den. Pokud je ale někdo vybrán, nemá možnost službu odmítnout. Tento systém vyvolal zájem i mezi německými politiky, někteří právníci ale upozornili, že tento systém by odporoval německé ústavě.
Zpravy.aktualne.cz: Příslušníci norských ozbrojených sil.
Info.cz: Náborový plakát švédské armády
Odhodlaní Finové
Rozhodně nejkvalitnější a nejodhodlanější armádu Skandinávského poloostrova ale mají Finové. Tento 5,5milionový stát má přes 1 300 km dlouhou hranici s Ruskem a kvůli trpkým zkušenostem ze Severní války vždy kladl důraz na kvalitní armádu. Vojenská služba tak nikdy nebyla zrušena a je povinná pro každého muže staršího 19 let. Ženy mohou nastoupit dobrovolně. Každý z branců musí na vojně strávit 6, 12 nebo 18 měsíců, záleží na typu vojska. Navíc se musí nadále účastnit krátkých cvičení.
Securityoutlines.cz: Vojáci Finské armády skládající vojenskou přísahu.
Celková obranyschopnost je velmi vysoká a finské dělostřelectvo i letectvo je na vynikající úrovni, rozpočet finské armády na rok 2024 činí 6,2 miliardy euro. Existuje také směrnice, nařizující, aby se pod budovami všech klíčových úřadů nacházely plně vybavené bunkry, takže celá finská administrativa by byla schopna velmi efektivně fungovat i během válečné krize.
O odhodlání Finů vypovídají i výsledky průzkumu o odhodlanosti obyvatel bránit svou zemi (76 %), která je nejvyšší v Evropě. NATO získalo po připojení Finska v březnu loňského roku opravdu cenného spojence.
A co my?
V poslední době začínají i v Česku sílit hlasy volající po znovuzavedení povinné vojenské služby. Argumentují zhoršením bezpečnostní situace ve světě a potřeby lepší armády. Kritici na druhou stranu upozorňují na zbytečnou ekonomickou zátěž a plýtvání času. Pokud by k znovuzavedení základní vojenské služby došlo, myslím si, že nejvhodnější by bylo použít moderní západní systémy po vzoru Norska či Rakouska a nevracet se ke zbytečnému „hraní na vojáčky“.
Zdroje obsahu a fotek:
- https://armadnizpravodaj.cz/udalosti/zeme-evropy-povinna-vojna/
- https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/evropska-unie-vojna-povinna-vojenska-sluzba-vojak-armada_2404050623_gut
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3%A1_arm%C3%A1da
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky
- https://www.xsvycarsko.cz/svycarska-armada/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Armed_Forces
- https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kdyz-chcete-rovnost-tak-se-vsim-vsudy-norove-nedelaji-rozdil/r~fbedf1fe1f7c11e7afda0025900fea04/
- https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/svedsky-model-povinne-vojny-desi-mlade-lidi-bude-inspiraci-i-pro-cesko
- https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/svedsky-model-povinne-vojny-desi-mlade-lidi-bude-inspiraci-i-pro-cesko
- https://www.respekt.cz/kontext/mame-to-v-dna-s-finskem-by-se-nato-rozsirilo-o-zemi-ktera-bere-bezpecnost-velmi-vazne?srsltid=AfmBOopIEuAKIlu0ujstWr0iv16yAxCMSnMyphagxoaOA3zSQWiP9zEg
- https://www.securityoutlines.cz/finsko-a-svedsko-prinos-pro-nato-a-ruska-hrozba/
Další články
Základní vojenská služba v Evropě-+
Patnáct evropských států má dodnes zavedenou nějakou formu povinné vojenské služby. Jejich počet za poslední desetiletí dokonce narostl, především kvůli zhoršující se situaci v Evropě. Myšlenka na obnovu...
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...