Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Rozumět tomu, jak by člověk měl vybudovat účinný úkryt, je jedna z klíčových schopností,...
Rozumět tomu, jak by člověk měl vybudovat účinný úkryt, je jedna z klíčových schopností, kterou by měl ovládat každý, kdo rád tráví delší čas v přírodě. Ať už vás chrání před řádícími živly anebo vám poskytuje místo na odpočinek, úkryt vytváří v divočině i pocit domova. Ačkoli každé roční období nabízí jinou výzvu a jiné překážky, existují univerzální principy, které se vyplatí dodržovat pro maximalizaci šance na přežití.
Umístění
Asi nejdůležitějším aspektem při vytváření úkrytu je vybrání dobré počáteční pozice. A jaká tato pozice vlastně je? Tak zaprvé: místo musí mít jednoduchý přístup ke stavebnímu materiálu, jako jsou pevné větve, listí či delší, suchá tráva. Druhé pravidlo se týká bezpečnosti: vyhněte se nebezpečí jako jsou padající větve, jezírka stojaté vody a hnízda hmyzu. Žádoucí je také mít rovnou plochu, která je dostatečně velká pro pohodlné a síly obnovující spaní.
Velikost
Velice častou chybou při stavbě bývá špatně zvolená velikost úkrytu. Není třeba mít ohromný a prostorný úkryt, protože ten spolkne více stavebního materiálu, úsilí i času při konstrukci a výsledek může být chladnější než by vám bylo milé. Nejefektivnější je úkryt, do kterého se vejdete tak akorát, protože tím udržíte nejvíce tepla.
Konstrukce
Všechny přístřešky musíte konstruovat s pomyšlením na bezpečnost. Základní rám je nejlepší stavět z pevných větví, které dokážou udržet váhu dospělého člověka. Nejednou se stalo, že špatně zvolený základ na přeživšího spadl a způsobil mu nepříjemná zranění.
Izolace a krytí
Ať už jste v horkém a slunečném podnebí a nebo v ledovém a vlhkém lese v zimě, izolace a krytí vás ochrání před živly. Listí, tráva, malé větvičky, kapradí anebo jehličí bývají dobře dostupným materiálem, který poslouží jako skvělý izolant. Ujistěte se, že je váš úkryt pokryt dostatečným množstvím materiálu, který vás odizoluje před nepříjemnými teplotami. Pokud nedisponujete kupříkladu karimatkou, stejný materiál v tlusté vrstvě poslouží jako matrace, která ochrání před chladem ze země. Pokud prší, na izolační vrstvu přidejte kůru, která zabrání pronikání vody i větru.
Zdroj tepla
V chladném a vlhkém prostředí je největším strašákem dozajista podchlazení. Když stavíte přístřešek v zimě, máte dvě možnosti vyhřívání: teplo vlastního těla a teplo z ohně. Přístřešky, které spoléhají na tělo jako primární zdroj tepla musejí být co nejúspornější uvnitř a jejich izolační vrstva musí být co nejúčinnější (představte si klasický mumiový spacák s několikanásobným izolantem). Pokud zvolíte jako zdroj tepla oheň, naplánujte si, jak ho budete celou noc udržovat a nasbírejte si za tímto účelem palivo. Pozor, ať si úkryt nepodpálíte!!!
Pár typů úkrytů
Typ, jaký byste měli zvolit, záleží na mnoha faktorech jako jsou: dostupné materiály, okolní teplota a podmínky, volba zdroje tepla a také záleží na počtu osob, pro které budou úkryty stavěny. Pro inspiraci se podívejte na tyto dva typy úkrytů:
Už při plánování delšího výletu do divočiny je lepší přemýšlet nad podmínkami oblasti, do které vyrážíte. Dobrým zvykem je také sledování vhodných míst pro vybudování úkrytu během cesty.
Samotné stavění může být zábava, která vás odmění pocitem samostatnosti a uspokojení nad úspěchem. Trénovat můžete třeba s dětmi, které to určitě bude bavit. S touto trochou znalostí by mělo být snadnější přežít jakoukoli katastrofu a nebo nouzovou situaci.
Další články
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (2)
V druhé části článku se podíváme na další rozvoj kryptografie. Šifry hrály v novověké diplomacii a vojenství klíčovou roli. O výsledku jednotlivých bitev často rozhodovali matematici či šachisté ve službách...
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít ve...
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento...