Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Letošní ruské armádní expo představilo poměrně velké množství nových systémů, které by měly ukázat pokrok ruské armády v zavedených zbraňových systémech, stejně jako ukázat prototypy nových, perspektivních technologií...
Letošní ruské armádní expo představilo poměrně velké množství nových systémů, které by měly ukázat pokrok ruské armády v zavedených zbraňových systémech, stejně jako ukázat prototypy nových, perspektivních technologií. Největšího zájmu v letošním roce dosáhly pravděpodobně nové bezpilotní stroje, či robotické komplexy, jak je nazývají samotní Rusové.
Velké a střední bezpilotní pozemní stroje a jejich vzdušné protějšky, byly představeny v první polovině expa, zatímco zbytek novinek se musel spokojit s jeho druhou polovinou.
Jeden ze strojů, který získal velké množství pozornosti, byl bezpilotní "sněžný skútr", který by své uplatnění měl najít na ruském severu či na polárním kruhu. Podle projektových vývojářů by měl tento skútr překonávat překážky hlavně díky platformě, která simuluje pohyby těžiště, jako by na něm seděl živý člověk. Výrobce se i chlubí, že tato robotická plošina může být nainstalována na jakýkoli komerční skútr, který pak může fungovat i bez řidiče.
V blízké budoucnosti se chtějí vývojáři tohoto skútru soustředit na rádiovou interakci mezi stroji, takže by si navzájem dokázaly oznamovat pozici, různé překážky jako jsou sněhové bouře, sesuvy půdy či sněhu a rokle. Vzhledem k tomu, jakou důležitost přikládá Rusko zajištění arktických regionů, je jasné, že tyto skútry a nebo podobné stroje najdou do ruské armády cestu.
Dalším robotickým strojem, o který byl velký zájem, byl podvozek MRP-500, který je vybavený koly, která jsou všechna schopna operovat individuálně, což jim umožňuje překonat velké množství překážek. MRP-500 je prozatím jen na testování toho, jak si jsou bezpilotní stroje schopné poradit se špatným a náročným terénem.
MRP-500 uveze až 500 kg nákladu, poradí si se schody, zákopy a překážkami, a to až do výšky jednoho metru.
Dalším strojem byla platforma přezdívaná "Kapitan", která je určena k vizuálnímu průzkumu terénu, vyhledávání nastražených výbušných zařízení a řízenému hlídkování. Stroj je momentálně ve fázi továrního testování, na které naváže ostré testování v bojových situacích. Baterie zajišťují tříhodinový provoz a stroj dokáže fungovat do 500 metrů od operátora.
Z letošního expa je celkově cítit, že dálkově ovládané stroje jsou na vzestupu po celém světě. Kupříkladu americká armáda je touto technologií proslulá, a úspěšně ji využívá již několik let v řadě konfliktů.
I když většina ukázaných systémů jsou pouze prototypy, jasně to dokazuje ruský zájem o vojenskou robotiku. V budoucnu se tedy můžeme těšit na další ukázky pokroků v této oblasti.
Další články
Pepsi Navy, šestá nejsilnější světová flotila
V roce 1989 se firma Pepsi stala spolumajitelem křižníku, fregaty, torpédoborce a sedmnácti ponorek sovětské výroby. Pepsi byly tyto lodě prodány, protože zadrhávající sovětská ekonomika již nebyla schopná...
Příběhy trosečníků: šest chlapců na pustém ostrově
Může nám to sice připadat jako nějaký román Julese Verna, ale tento příběh se opravdu udál. Šest chlapců ve věku 13 až 16 let dokázalo přežít na pustém ostrově uprostřed Pacifiku 15 měsíců a díky vzájemné...
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...