Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Letošní ruské armádní expo představilo poměrně velké množství nových systémů, které by měly ukázat pokrok ruské armády v zavedených zbraňových systémech, stejně jako ukázat prototypy nových, perspektivních technologií...
Letošní ruské armádní expo představilo poměrně velké množství nových systémů, které by měly ukázat pokrok ruské armády v zavedených zbraňových systémech, stejně jako ukázat prototypy nových, perspektivních technologií. Největšího zájmu v letošním roce dosáhly pravděpodobně nové bezpilotní stroje, či robotické komplexy, jak je nazývají samotní Rusové.
Velké a střední bezpilotní pozemní stroje a jejich vzdušné protějšky, byly představeny v první polovině expa, zatímco zbytek novinek se musel spokojit s jeho druhou polovinou.
Jeden ze strojů, který získal velké množství pozornosti, byl bezpilotní "sněžný skútr", který by své uplatnění měl najít na ruském severu či na polárním kruhu. Podle projektových vývojářů by měl tento skútr překonávat překážky hlavně díky platformě, která simuluje pohyby těžiště, jako by na něm seděl živý člověk. Výrobce se i chlubí, že tato robotická plošina může být nainstalována na jakýkoli komerční skútr, který pak může fungovat i bez řidiče.
V blízké budoucnosti se chtějí vývojáři tohoto skútru soustředit na rádiovou interakci mezi stroji, takže by si navzájem dokázaly oznamovat pozici, různé překážky jako jsou sněhové bouře, sesuvy půdy či sněhu a rokle. Vzhledem k tomu, jakou důležitost přikládá Rusko zajištění arktických regionů, je jasné, že tyto skútry a nebo podobné stroje najdou do ruské armády cestu.
Dalším robotickým strojem, o který byl velký zájem, byl podvozek MRP-500, který je vybavený koly, která jsou všechna schopna operovat individuálně, což jim umožňuje překonat velké množství překážek. MRP-500 je prozatím jen na testování toho, jak si jsou bezpilotní stroje schopné poradit se špatným a náročným terénem.
MRP-500 uveze až 500 kg nákladu, poradí si se schody, zákopy a překážkami, a to až do výšky jednoho metru.
Dalším strojem byla platforma přezdívaná "Kapitan", která je určena k vizuálnímu průzkumu terénu, vyhledávání nastražených výbušných zařízení a řízenému hlídkování. Stroj je momentálně ve fázi továrního testování, na které naváže ostré testování v bojových situacích. Baterie zajišťují tříhodinový provoz a stroj dokáže fungovat do 500 metrů od operátora.
Z letošního expa je celkově cítit, že dálkově ovládané stroje jsou na vzestupu po celém světě. Kupříkladu americká armáda je touto technologií proslulá, a úspěšně ji využívá již několik let v řadě konfliktů.
I když většina ukázaných systémů jsou pouze prototypy, jasně to dokazuje ruský zájem o vojenskou robotiku. V budoucnu se tedy můžeme těšit na další ukázky pokroků v této oblasti.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí