Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Jak vybrat křesadlo? Podle toho, do jak velkého prů… švihu se ženete... Ať se děje,...
Jak vybrat křesadlo? Podle toho, do jak velkého prů… švihu se ženete…
Ať se děje, co se děje, jiskřičku naděje máte vždycky. Tak na to pamatujte a na výpravu s sebou vždycky vezměte zálesácké křesadlo. Je dobrý mít ho u sebe. Kolikrát vám může zachránit krk. To pravé z tuctu variant vyberte tak, že předem vyhodnotíte rizika, jaká vás mohou potkat. A nic nepodceňujte! Jak říkají pionýři, je lepší být „Vždy připraven!”
V noci v lese
Ztratil jste se v lese? Je tma jako v pytli? Přece se tím nenecháte vyvést z míry? Vzpomeňte si, jak jste jako malí nosili na šňůrce klíče. A teď si místo toho pověste na krk křesadlo – třeba tohle. Teda ne, že byste ho museli tak moc střežit. Správné křesadlo na oheň totiž funguje, i když je všude kolem vlhko. A proto můžete klidně zvolit křesadlo v podobě klíčenky. Nenechte se ovšem zmást, tohle je fakt profesionální výbava pro vojáky, turisty i zálesáky.
Na výpravě v divočině
Předpokládáme, že nejste dobrodruh samotář, ale vyrážíte na dobrodružnou výpravu s celou skupinou. Nějakým záhadným způsobem ale zůstanete sám a ztratíte se. Co si počít? V takovém případě je vždycky důležité určit si orientační bod, kudy asi skupinka vyrazila, a kam míří. Máte ho? Může to být vysoký strom, hora nebo něco, co je vidět i ze země. A pak už jen stačí sáhnout do kapsy pro křesadlo s píšťalkou a kompasem. Jak asi tušíte, tahle šikovná věcička je udělátko 3v1. Cestou na něj můžete pískat, takže vás ostatní rychleji najdou. Na kompasu pak snadno zjistíte, kterým směrem je váš záchytný bod. A nakonec se nebudete muset bát, ani když padne noc (i když někdy je lepší ty svítící oči nevidět).
Na skále, co je hodně špičatá
Kromě křesadla na oheň se vždycky hodí i pevné lano. Co vy víte, kdy budete potřebovat odněkud vytáhnout. Jenže komu se chce nosit těžké lano? Kdyby tak moderní doba přišla s něčím praktičtějším… A voilá! Ona přišla! Teď si můžete svoje lano nosit pohodlně na zápěstí v podobě náramku.
Ve skutečnosti jde o pevnou padákovou šňůru, kterou získáte rozmotáním náramku. Říká se jí PARA šňůra. Měřit může několik desítek metrů a v tahu vydrží třeba i 250 kg. Ale to není všechno, speciální náramek SURVIVAL obsahuje i křesadlo. Jak geniální, že?
Na pionýrský tábor
Když už jsme zmínili ten survival kit, tak tu máme i kompletní KPZku se vším potřebným pro případ nouze. Kromě nezbytného mini křesadla na oheň se v té maličkaté krabičce 11x18x2,5 cm skrývá:
- drátová pilka
- mini píšťalka
- dlouho hořící svíčka
- drátek
- vodotěsné zápalky
- malý kompas
- šití a jehly
- zavírací špendlíky
- mini tužka
- vlasec, háčky a olůvka
- malý nožík
- voděodolný papír s pokyny pro přežití
A nesmíme zapomenout na zrcátko. Proč? Zamyslete se! Proč to asi těm chudinkám v akčňácích vždycky tak sluší? I když jsou na pokraji sil, oči mít namalovaný musí… Takže pokud ztroskotáte s holkou, tímhle kitem se zrcátkem si u ní jednoznačně šplhnete (jo a taky můžete házet prasátka, kdybyste náhodou potřebovali dát někomu signál).
Při záchranářské misi
Pro ty z vás, kteří se chystají na nebezpečnou misi (například osvobodit kamarády ze zajateckého tábora), tu pak máme záchranářský nůž se svítilnou a křesadlem. Takže opět parádní výbavička 3v1. Co by za ní Johny dal…
Vybrat si můžete z několika typů. Tady jde o nůž španělské značky RUI Tactical, která je v outdooru jako doma. Nůž má vnitřní pojistku a na čepeli oboustranný kolíček, abyste ho mohli otevírat jednou rukou. Kromě toho nesmí chybět rozbíječ skla a řezač bezpečnostních pásů (to kvůli těm zajatcům).
Na sraz Greenpeace
Na závěr tu máme povinnou výbavu na sraz Greenpeace. Tady byste si totiž s umělohmotným neekologickým křesadlem neškrtli. Takže zpátky na stromy a šup s organickýma hoblinkama do krabičky. Tenhle přírodní podpalovač je plný borovicového dřeva, získaný samozřejmě „trees friendly” (nebo jak se tomu říká). Obsahuje vysoký podíl pryskyřice, odolné proti větru i vlhkosti.
Další články
Elitní jednotky: Navy SEALs
Navy SEALs patří mezi nejprestižnější jednotky americké armády a mají za sebou mnoho úspěšných misí po celém světě i přes relativně malé počty nasazených vojáků. Výběrové řízení pro tuto jednotku ale...
Univerzita obrany: jediná vojenská vysoká škola v ČR
V dnešním článku se zaměříme na Univerzitu obrany jejímž cílem je školení armádních důstojníků, techniků a odborníků. Jedná se tak o klíčovou instituci Armády ČR a většina studentů už je vojáky z povolání,...
Elitní jednotky: Francouzská cizinecká legie
Francouzská cizinecká legie je právem hrdá na to, že její „esprit de corps“ (morálka) patří k nejvyšším na světě. Legionáři jsou vždy ochotni bojovat za Francii, i když pocházejí ze všech koutů světa....
Příběhy trosečníků: Alexandr Selkirk
Alexandr Selkirk byl na konci sedmnáctého století za trest vysazen na pustém ostrově jen se základním vybavením. Přesto zde dokázal přežít a po čtyřech letech se dočkal záchrany. Právě jeho příběh se...