Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Každý to známe a každému z nás se to čas od času stane. Výpadky proudu jsou nedílnou součástí života v civilizaci, ať už za nimi stojí extrémní počasí jako je silný vítr a nebo různé technické poruchy...
Každý to známe a každému z nás se to čas od času stane. Výpadky proudu jsou nedílnou součástí života v civilizaci, ať už za nimi stojí extrémní počasí jako je silný vítr a nebo různé technické poruchy. Může se jednat o výpadek na pouhých několik minut (na ty se opravdu není třeba připravovat), ale nejsou výjimečné ani "blackouty", kdy například kvůli velkému množství sněhu zůstanou domácnosti bez elektřiny i po několik dní. Těch několik dní bez proudu se může ukázat jako pořádný problém, obzvlášť pokud nemáte zkušenosti a doma nemáte nic pro tento případ připravené.
Příprava
Nepodceňujte přípravu! Otřepaná fráze, která je ale pořád pravdivá. Připravte se na výpadky proudu, které, pokud budou trvat delší časový úsek, mohou způsobit velké problémy vám i vašim nejbližším.
Připravte si menší zásobu základních věcí
Tohle byste měli mít připravené vždy, nejen na případ výpadků proudu. Existuje ovšem pár specifických věcí, které přijdou vhod hlavně bez elektřiny. Skladujte je tak, aby byly snadno dostupné.
- Svítilny a baterie: tohle je celkem jasná volba, kupte si pár svítilen s pořádnou výdrží a náhradními bateriemi. Pokud nechcete spoléhat na baterie, existují i svítilny na "ruční pohon", které fungují po nabití vnitřního akumulátoru pomocí malé kliky.
- Rádio: buď zvolte rádio napájené bateriemi a nebo nouzové na kliku. Toto zařízení poslouží jako parádní zdroj informací, když při výpadku nebude fungovat internet ani televize.
- Hotovost: bankomaty ani platební terminály pravděpodobně nebudou fungovat a malá hotovostní zásoba pomůže, pokud budete potřebovat něco koupit, ať už od sousedů či lokální večerky.
- Trvanlivé jídlo: toto je jedna z věcí, které byste doma měli mít vždy, nehledě na situaci. Ideální je mít zásobu jídla na minimálně tři dny pro každou osobu v domácnosti. Skvěle poslouží sušené maso, různé druhy ořechů, dehydratované či konzervované jídlo.
- Balená voda: ačkoli k tomu u nás v republice pravděpodobně jen tak nedojde, v extrémních případech může dojít k narušení lokálních čističek a nedostatku pitné vody. Je proto ideální mít doma láhve opět na několik dní pro každého člena rodiny. A kdyby voda došla, mrkněte na náš návod na filtraci a čištění vody v nouzi.
Pořiďte si náhradní baterie pro vaše telefony a přenosné počítače
Vzhledem k tomu, jak moc dnešní svět závisí na počítačích, telefonech, internetu, záloha pro tyto přístroje dává smysl. Záložní baterie obvykle nebývají příliš drahé a není problém je skladovat. Dobíjecí alternativou pro vaše zařízení jsou různé solární nabíječky.
Naučte se používat záložní generátor energie
U nás v republice není vlastnění záložního elektrického generátoru příliš obvyklé (v Americe je takový záložní generátor věcí obvyklou), avšak pokud už ho vlastníte, je dobré ho umět ovládat dříve než je skutečně potřeba. Také se ujistěte, zda máte dost paliva do zásoby.
Během výpadku
Není to pojistka?
Logicky, váš první krok by měl směřovat k pojistkám, kde byste měli zkontrolovat, zda je vše v poloze zapnuto. Pokud není, "nahoďte" je do zapnutého stavu a běžte překontrolovat, zda vše běží. Pokud elektřina pořád nejde a pojistky jsou v pořádku, mrkněte se, zda mají výpadek i sousedi. V noci je to snadné, pokud kupříkladu z okna vidíte, že nefunguje venkovní osvětlení a nikde v ostatních oknech nic nesvítí, je jasné, že to není jen váš problém. Ve dne je to horší, nejsnazším způsobem je zaklepání na sousedy a kontrola situace u nich.
Pokud je problém jen u vás doma, zavolejte svému poskytovateli elektřiny a oni k vám pošlou elektrikáře. Webová stránka poskytovatele také může poskytnout informace o výpadku.
Používejte svítilny, ne svíčky
Ačkoli svíčky můžou posloužit k osvětlení bytu, nepoužívejte je jako primární zdroj světla. Jedna nebo dvě svíčky jsou v pořádku, ale čím více jich naráz použijete, tím větší riziko požáru hrozí. Když nahodí proud, nezapomenete je všechny sfouknout? Co mazlíčci? Neshodí vaše kočka svíčku na zem? Je tu příliš mnoho proměnných. Používejte svítilny, ty se nemusíte bát používat za žádné situace.
Otevírejte ledničku a mrazák co nejméně
Udržujte své jídlo v chladu! Jídlo vydrží poživatelné jen omezenou dobu a otevíráním a zavíráním dvířek od ledničky rozhodně ničemu nepomůžete. Všeobecně počítejte s tím, že rychle se kazící jídlo bude při odstávce proudu v pořádku po dobu přibližně 4 hodin. V mrazáku počítejte s 24-48 hodinami podle toho, jak moc je mrazák naplněný (čím více, tím lépe). Pokud víte, že budete bez proudu delší dobu, přehoďte jídlo z lednice rovnou do mrazničky, zachováte je tak déle.
Během výpadku vše elektrické vypněte
Nával proudu při jeho nahození může permanentně poškodit vaši elektroniku (pokud to nepoškodí hardware, může to rozhodit software), takže se při výpadku vyplatí vše vypnout. Nechte si zapojenou jen jednu žárovku, abyste viděli, zda je proud zase nahozený.
Při pochybnostech ohledně vody volejte poskytovatele
Neslyšeli jsme o takovém případu v naší republice, ale to neznamená, že se to nemůže stát. Veřejné filtrační a čistící systémy mohou při delší době bez proudu vypovědět službu a tím ohrozit pitelnost vody v okolí. Pokud nedisponujete studnou s pitnou vodou či prostředky na čištění vody a máte starost o svou bezpečnost (a svojí rodiny samozřejmě), kontaktujte svého poskytovatele. A nebo můžete spoléhat na svou balenou vodu. Popřípadě pro jistotu chemicky či jinak čistit.
Po výpadku
Počkejte pár minut před zapojením přístrojů
Tento krok ochrání vaše přístroje před přepětím a zároveň tolik nezatíží elektrickou síť. Trochu se nad tím zamyslete: když naběhne proud, všechny spuštěné elektrické přístroje se znovu zapnou, což okamžitě zatíží elektrikou síť, která to na oplátku nemusí vydržet. Pokud několik minut počkáte, nejenže šetříte elektrickou síť, ale prodloužíte život svých elektrických zařízení.
Vyhoďte pochybné jídlo
Není nic horšího než zkažené jídlo... Pokud výpadek proudu trval více dní, je nutné překontrolovat stav obsahu lednice. Poměrně spolehlivým způsobem testování potravin je váš nos. Pokud jídlo nějakým způsobem nelibě "zavání", vyhoďte ho. Pokud nezavání a máte pochybnosti, taky ho vyhoďte. Raději buďte v pohodě, než abyste prožili peklo otravy jídlem.
Doplňte zásoby
Pokud jste právě prošli delším výpadkem proudu, využili jste určitě baterie do svítilen, nějaké to jídlo, popřípadě palivo do generátoru. Vaším dalším úkolem bude dokoupit zásoby, které jste spotřebovali. Od věci ani není vyhodnocení prožité situace, kdy si můžete říci, zda jste všeho měli dost, popřípadě zda něco nechybělo. Můžete si kupříkladu říci, že nebylo k dispozici dost jídla a nebo že chyběly deskové hry na ukrácení dlouhé chvíle bez počítače či notebooku.
Další články
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...