Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jestli se o dnešním světě dá něco prohlásit, je to to, že dokáže doslova přehltit naše smysly tak, že fungují pouze na "autopilota". V dnešním článku se podíváme na několik her a cvičení, které vám a vašim dětem pomůžou smysly rozvinout.
STOP. Než se pustíte do čtení, pečlivě si prostudujte obrázek pána s kolem po dobu cca minuty, pak se pusťte do otázek pod obrázkem.
- Kolik nákupních košíků je na obrázku?
- Jaký tvar má dopravní značka?
- Kde má pán levou ruku?
- Jakou barvu má koš v levé části obrázku?
- Jakou barvu mají řidítka jízdního kola?
Jak jste si v testu vedli? Ne tak, jak byste si přáli? Třeba je na čase zlepšit si své pozorovací schopnosti a situační uvědomění.
Takové zlepšení má hned několik výhod: pomůže vám lépe prožívat přítomnost, pozorovat malé, ale úžasné detaily, které byste jinak nezachytili a využít příležitostí, které byste jinak nezaznamenali.
Zbystřování smyslů je celé o tom, že se v podstatě naladíte na své okolí. Možná si myslíte, že to vaše tělo dělá automaticky - není to tak, že neustále něco sledujete, cítíte a slyšíte vše v okolí?
Není. Dozajista se vám už někdy stalo, že se vás někdo zeptal na otázku jako: "Jaká je tvoje SPZ?" a váš mozek jakoby se úplně vypnul. Určitě máte ve svém okolí něco, co jste viděli tisíckrát a stejně byste to nedokázali přesně popsat.
I když nám náš mozek tvrdí, že sledujeme vše v okolí, je to jen skvělá iluze. Vnímáme jen pár věcí a vše ostatní vesele ignorujeme.
Pokud to chceme změnit, je třeba více přemýšlet a zlepšit své smysly. Prostě musíte trénovat. A prvním krokem by mělo být seznámení se se svými smysly.
Zrak
Zrakem obvykle myslíme schopnost pozorovat a je to smysl, který využíváme nejčastěji. Co ale oči zaznamenají, není tak přesné, jak se může zdát. Kupříkladu svědectví očitých svědků během zločinů jsou často velmi nepřesná a existují studie, které potvrzují, že se můžeme na něco dívat, aniž bychom to ve skutečnosti vnímali.
Je to kvůli tomu, že oči nefungují jako kamery zaznamenávající děj tak, jak se děje ve skutečnosti. Mozek spíše zachytí několik detailů, které pak poskládá do celku. V běžných situacích prostě vypouštíme "nepodstatné" detaily.
Tak jako tak, zrak je v našem "arzenálu" asi tím nejdůležitějším smyslem, zvlášť pokud ho vytrénujeme na vnímání věcí, které běžně unikají. Třeba v zaznamenání někoho, kdo vypadá podezřele, či k vytvoření "mentální" mapy, která vás z dlouhého výletu dovede domů bez použití mapy či GPS.
Sluch
Člověk je tvor, který využívá zraku jako hlavního smyslu (dobrá třetina mozku zpracovává zrakové vjemy) a mnozí z nás sluch poměrně podceňují.
Tento smysl je ale mnohem důležitější, než se může zdát. Sluch máme nastavený tak, aby neustále "sledoval" okolí a fungoval jako alarm, který vám ukazuje co se děje okolo nás. Sluch je také daleko rychlejší (ve smyslu, že mnohem rychleji generuje podněty) než ostatní smysly a v mnoha situacích na něm může záviset náš život.
Je třeba si uvědomit, že zvuky nejsou nic jiného než vibrace, které nás neustále obklopují. Uši, stejně jako oči, zaznamenávají vše, co se kolem nás děje, ale náš mozek má tendenci většinu ruchů zcela ignorovat. Ze sluchové nevědomosti nás většinou vytrhnou zvuky, které dobře známe (například naše jméno) anebo zvuky, které nějakým způsobem narušují obvyklý vzorec/tón/rytmus očekávaný mozkem (výkřik, zvuk nárazu, výbuch apod.)
Sluch se dá vycvičit tak, abyste rozeznávali a reagovali na nejmenší podněty ve vašem okolí.
Čich
Ve srovnání se zrakem a sluchem se čichu nedostává příliš mnoho pozornosti, máme ho spíše spojený se zvířaty jako jsou psi či vlci. Přitom lidský čich dokáže zaznamenávat miliony různých vůní a zápachů. Navíc je úzce spojený s našimi emocemi. Komu se nestává, že ho známá vůně dokáže přenést do minulosti?
Tyto s vůní spojené vzpomínky mají lidem pomáhat identifikovat svoji rodinu, přátele, druhy, najít jídlo a vyhnout se nebezpečí. Náš čich spolehlivě rozezná nebezpečí ve formě zápachu kouře, plynu, benzínu apod. S trochou cviku vám dokáže u ostatních lidí vyhodnotit zda se bojí či jsou ve stresu.
Náš čich se svou citlivostí nemůže měřit se zvířaty, ale studie prokázaly, že do jisté míry jsme schopni zachytit stopu podobným stylem jako například psi. To, že v tom nejsme dobří je dáno nedostatkem cvičení. Oproti zvířatům navíc disponujeme tou výhodou, že dokážeme pomocí rozumu pach vyhodnotit a podle toho reagovat.
Hmat a chuť
Hmat a chuť jsou smysly, které nám pomáhají vše prožívat opravdu naplno. V rámci situačního uvědomění je až na pár výjimek tolik nevyužíváme. Tou výjimkou máme na mysli například pohyb v noci, kdy na svůj hmat musíme vyloženě spoléhat.
Pokud jsou naše smysly tak skvělé a to, co nás omezuje je jen trénink, musíme najít cesty, jak je cvičit a maximálně rozvinout.
Následující cvičení, testy a hry jsou přesně to pravé, co vám smysly pomůže posílit a tak odemknout jejich plný potenciál. Některá z cvičení lze praktikovat o samotě, ostatní jsou lepší ve skupině přátel či v rodinném kruhu.
Kimova hra
Znáte novelu Kim od spisovatele Rudyarda Kiplinga? V této knize Kimball O’Hara, irský teenager, prochází špionským tréninkem. V rámci tohoto tréninku je vyučován Lurganem Sahibem, majitelem klenotnictví v tehdy Britské Indii, který sám patří mezi špehy.
Princip je jednoduchý. Připravte si na stůl 24 předmětů, minutu či dvě je pečlivě studujte a pak je zakryjte látkou. Poté si zapište to, na co jste si vzpomněli. Ideálně byste si měli zapamatovat 16 a více předmětů.
Kimova hra je dnes běžně praktikovaná ve skautských oddílech či na dětských táborech. Je to skvělá aktivita, která přinutí člověka procvičovat zrakovou paměť.
Rozšiřte zorné pole!
Většina z nás, ačkoli si to neuvědomujeme, trpíme "tunelovým viděním". Soustředíme se jen na pár věcí před námi a vše ostatní nijak neřešíme. Až příště někam vyrazíte, soustřeďte se na vnímání detailů, které obvykle přehlížíte. Zapamatujte si zvláštnosti v krajině, oblečení na lidech, zapadlé uličky či boční silnice, neobvyklá auta, značky či grafity na zdech. Prostě cokoli, co je nějakým způsobem zapamatovatelné. Časem budete tyto úkony dělat zcela automaticky a to povede k úžasnému přehledu o okolí.
Co to bylo za zvuk?
Naprosto jednoduché cvičení ideální pro skupinu lidí. Vytvořte si malý, plentou (prostěradlem, ubrusem apod.) krytý prostor, za který si stoupnete s několika vybranými předměty. S těmito předměty vytvářejte zvuky, které musí ostatní uhádnout. Čím neobvyklejší zvuk, tím lépe. Pár nápadů: škrtnutí sirkou, škrábání brambor, zvuk ostření nože, stříhání papíru atd.
Hádej nosem
Pro skupinu přátel/dětí připravte nádobky naplněné věcmi, které vydávají nějak výraznou, velmi specifickou vůni. Ideální kandidátem je pomerančová kůra, cibule, káva, česnek, pepř, skořice, tráva, kůra apod. Účastníkům zavažte oči a nechte je čichat k obsahu. Pokaždé když se nádobka vrátí k organizátorovi, všichni si zapíšou odpověď a tu pak porovnají se skutečností.
Tato aktivita se dá alternativně provádět s hmatem. Místo vůní do nádobky dáte vložíte tvarem specifické předměty, které pak účastníci musí podle hmatu uhádnout.
Svědkův test
Pozvěte si na sraz někoho, koho vaši přátelé/děti až tolik neznají. Nechte ho na několik minut vejít do místnosti a pak ať místo opustí. Poté všichni přítomní musí popsat to, jak dotyčný vypadal a co měl na sobě. Výsledky porovnejte se skutečností.
Využijte hmatu a citu
Dokážete se rychle obléct v naprosté tmě? Zvládnete projít les jen za pomocí slabé svítilny? Jste schopni se pohybovat v bytě se zakrytýma očima? Pokud ano, všechna čest! Pokud vám to ovšem činí problémy, je čas na pořádný trénink těchto aktivit.
Sherlockova dedukce
Sherlocka Holmese (ať už knižního, filmového nebo seriálového) a jeho legendární dedukce asi zná každý. Sherlock je génius, který podle vzhledu a oblečení rychle odhadne původ a povolání muže, se kterým má co do činění. Ve skutečném světě je takový přesný odhad pro normálního člověka velmi obtížný (a ještě hůře ověřitelný). Nicméně, jedná se o skvělé myšlenkové cvičení, které vám pomůže rozvinout pozorovací schopnosti a vaši dedukci.
Ve volném čase zkuste pozorovat (pokud možno nenápadně) kolem procházející lidi. Všímejte si oblečení, tetování a doplňků, které mají na sobě. Na základě těchto indicií zkuste přemýšlet o tom, co dělají a jaké je jejich pozadí.
Lovcův poklad
Perfektní hra na procházky s dětmi v přírodě! Naplánujte si trasu, kterou dobře znáte a připravte si seznam předmětů, které je po cestě třeba najít. Můžou to být specifické stromy, keře s bobulemi, mech, šišky apod. Tato aktivita udrží pozornost dětí a s každým nálezem společně vyškrtnete věc ze seznamu. Pochopitelně to nemusíte pojmout jako soutěž, ale spíše jako rodinnou aktivitu, která vám pomůže se sehrát.
Výstupní interwiev
Když vyrazíte s rodinou či přáteli do restaurace nebo obchodu, zapamatujte si co nejvíce zajímavých věcí o vašem okolí. Například kolik zaměstnanců vidíte, jejich oblečení či pohlaví, kolik východů má budova apod. Po odchodu se společníků zeptejte na to, co jste si zapamatovali a případně prodiskutujte rozdíly ve vaší paměti.
Další články
Operace Christmas drop
Představte si, že místo České republiky žijete na opuštěném ostrově kdesi v Tichém oceánu a nemáte téměř nic. Přesto se vždy jednou za rok objeví na obzoru obří vojenské letadlo, které vám na padáku doručí...
NATO – největší vojenská aliance současnosti
Severoatlantická aliance – tento vojenský pakt sdružuje 30 členských států z transatlantického prostoru, které společně kontrolují největší a nejmodernější armádu na světě s posláním bránit mír. Na druhou...
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...