Upravit stránku
KPZ, neboli krabička poslední záchrany by měla být váš nejlepší přítel, zvlášť pokud máte...

KPZ, neboli krabička poslední záchrany by měla být váš nejlepší přítel, zvlášť pokud máte ve zvyku trávit delší čas o samotě v přírodě, nebo když cestujete do dalekých krajin, kde se můžete ztratit v divočině. Těch několik předmětů, které by měly být v krabičce obsaženy, mohou být tím, co rozhodne zda přežijete či podlehnete síle přírody. Všechny předměty, které budou popsány v následujících řádcích, by se měly vejít do malé krabičky (oblíbené jsou tabákové a nebo energit krabičky), která by se měla vejít kupříkladu do kapsy bundy či kalhot.

Když si vyberete vhodnou krabičku, vyleštěte její vnitřní stranu tak, aby se dala případně použít na odraz světla a po jejím naplnění ji utěsněte proužkem snadno odstranitelné lepící pásky. Na svou KPZ pak ovšem nezapomeňte, pravidelně kontrolujte její obsah a měňte předměty, které mají po datu spotřeby. Prázdná místa v krabičce vyplňte vatou, která se pak může hodit i na rozdělání ohně. Když jsme už ohně, ten je tak důležitý pro přežití, že celkem čtyři předměty v krabičce mohou sloužit k jeho rozdělání.

Zápalky

Známe to, i když už dnes zápalky skoro nejsou vidět, krabička by je rozhodně měla obsahovat. Voděodolné zápalky jsou rozhodně dobrá volba, ale jejich skladnost je horší než u „ne-bezpečnostních“ (kovbojských) zápalek, kterými škrtnete o cokoli. Až si vyberete preferované zápalky, impregnujte jejich hlavičky do rozpuštěného vosku. Abyste ušetřili trochu místa, odřízněte ze sirky půlku dřívka. Když na to přijde, se sirkami rozděláte oheň daleko jednodušeji, než jinými metodami, proto se vyplatí je používat jen když ostatní prostředky selžou. Vyndavejte je z krabičky vždy jednu po druhé a pokaždé za nimi zavřete víčko. Krabička nesmí zůstat otevřená a nebo položená na zemi! Nechcete přeci, aby se vám věci vysypaly na zem nebo navlhly.

Svíčka

Při zapalování ohně je svíčka vyloženě neocenitelná a poslouží i jako skvělý zdroj světla. Pokud se vám podaří sehnat klasickou lojovou, v nouzi ji můžete sníst a nebo použít na tepelnou úpravu potravy (ujistěte se, že jde opravdu o lůj, sníst parafín by nebylo úplně ideální). Pokud míříte do oblastí, kde je opravdu teplo, bude se lůj špatně skladovat.

Křesadlo

Křesací kameny vás za mokra nezklamou a budou fungovat na rozdělání ohně i dlouho po tom, co dojdou sirky. Nejlepší na dlouhé používání je křesadlo s pilkovým škrtátkem.

Lupa

Lupa, neocenitelný přítel pro rozdělávání ohně za pomoci slunečních paprsků. Taky, když si zadřete třísku a nebo vás pobodá hmyz, pomůže při vyndavání nepříjemných drobností z vaší kůže.

Jehly a nitě

Obstarejte si několik jehel a nití, jedna z nich by měla mít velké ouško na protáhnutí i hrubé nitě. Aby jehly drželi pohromadě, omotejte je silnou nití.

Rybářské háčky a vlasec

Obstarejte si malinkou nádobku, do které potom umístěte několik různých háček a pár olůvek. Pokud nejste rybář malá rada: na malý háček se mohou chytit jak velké, tak malé ryby. Na velký háček chytíte jen větší kusy. Připravte si co nejvíce vlasce, bude se hodit i při jiných činnostech, jako je chytání ptáků či příprava pastí.

Kompas/buzola

Skoro středobod krabičky. Obstarejte si knoflíkový, ideálně fosforeskující kompas, se kterým budete umět zacházet. Pokud je kompas naplněný kapalinou, zkontrolujte, zda z něj něco někde neteče a zda v sobě nemá vzduchové bubliny. Ručička musí pevně sedět na ose a volně se otáčet.

Fluorescenční světlo

V tomto případě by se mělo jednat o krystal, který fluoreskuje (svítí). Obvykle je velký jako malá mince a výborně se hodí na čtení mapy za tmy nebo jako světelné vnadidlo na rybaření. Počítejte s tím, že tento krystal bývá velmi drahý, ale zato vydrží téměř věčně. Levnější, ale i méně trvanlivější volbou je mini chemické světlo.

Drát na oka

Tady si zvolte mosazný drát, který bude asi 60 – 90 cm dlouhý. Schovejte si ho na lov, ale v případě nouze může posloužit i jiným způsobem.

Drátová pilka – řezací struna

Obvykle bývá vybavena vybavena dvěma velkými kroužky na koncích, za které ji uchopíte. Tyto kroužky ale zabírají příliš mnoho místa, takže je odpojte a až dojde na použití pilky, vyrobte ze dvou dřívek náhradní držátka. Na ochranu před rzí a poškozením pokryjte kov malou vrstvičkou tuku. S trochou šikovnosti a výdrže budete schopni pokácet i relativně velké stromy.

Zdravotní souprava

Do soupravy vložte jen to, co doopravdy umíte použít. Veškeré léky zabalte do vzduchotěsných obalů a ucpěte vatou, aby nedošlo k pohybu. Následující seznam by měl pokrýt ošetření většiny běžných indispozic, se kterými se můžete v přírodě setkat. Seznam berte pouze jako vodítko:

Analgetika: Utiší mírnou až střední bolest. Ideální na bolest hlavy, uší či zubů. Podle potřeby dávkujte jednu tabletu po šesti hodinách. Tyto tablety taky mohou způsobit zácpu, takže při průjmu mohou posloužit jako alternativní léčba. Tyto léky nesmí používat děti, astmatici nebo lidé s jaterními problémy.

Střevní sedativa: Vhodná pro léčbu akutního a chronického průjmu. Nejdostupnější je u nás lék Immodium. Pro začátek požijte dvě tablety a pak jednu po každé průjmové stolici.

Antibiotika: Jasné řešení především při infekcích. Pokud máte problém s penicilinem, použijte tetracyklin. Co se týče dávkování, dávejte si jednu 250mg tabletu čtyřikrát denně a to opakujte pět až sedm dnů. Takže si zabalte tolik antibiotik, aby pokryla celou léčebnou kůru. Při užívání nejezte mléčné výrobky s vysokým obsahem vápníku a potraviny se železem.

Antihistamin: Řešení alergických reakcí po bodnutí hmyzem nebo negativních reakcí na nějaký lék. U těchto léků nepřekračujte doporučené dávkování a počítejte s tím, že některé druhy těchto léčiv způsobují ospalost.

Tablety na sterilizaci vody: Hodí se do oblastí, kde se může vyskytovat závadná voda, kterou nemůžete převařit. Držte se návodu od výrobce.

Hypermangan: Tato látka má vícero použití… Nasypte ho do vody a světle růžový roztok můžete použít na sterilizaci vody, tmavě růžový roztok jako antiseptikum a zcela červený roztok na léčení plísní, které se vyskytují například u dermatomykózy.

Chirurgické čepelky

Někde si pořiďte nejméně dvě skalpelové čepele různých velikostí, když bude potřeba ze dřeva a drátku si uděláte rukojeť a máte šikovný řezný nástroj.

Motýlkové stehy

Když budete mít širokou ránu, stehy přitáhnete okraje k sobě.

Náplasti

Základem by měly být voděvzdorné náplasti, které se pokuste zakoupit v různých velikostech. Hodí se k ošetření drobnějších oděrek a zabraňují proniknutí nečistot do rány. Po nastříhání mohou náplasti zastoupit i motýlkové stehy.

Nelubrikovaný kondom

Skvělá náhrada za nádobu na vodu. Do kondomu se vejde celý litr vody a zároveň budete vždy připraveni na setkání s ženskými členy domorodých kmenů.


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru