Upravit stránku
Dne 12. listopadu roku 1944 se v brzkých hodinách vzneslo nad Anglii celkem 32...
Dne 12. listopadu roku 1944 se v brzkých hodinách vzneslo nad Anglii celkem 32 bombardérů britské RAF (Royal Air Force), jejich úkolem bylo zlikvidovat jednu z největších hrozeb, která ohrožovala vitální dopravu válečného materiálu a mužů na Anglické ostrovy. Jednalo se o bitevní loď Tirpitz, chloubu nacistického námořnictva a do nástupu Japonských bitevních lodí Jamato a Mushashi to byla největší bitevní lodi na světě. Všechny bombardéry byly upraveny pro nošení nových průrazných bomb Tallboy a jejich zaměřovače byly vylepšeny nejnovějším automatickým stabilizátorem, který byl, pokud byly bomby shozeny ze správné výšky, téměř naprosto přesný.
Byl to již 9. pokus Britského královského letectva o potopení Tirpitze a celkem 25. útok britských sil, včetně pokusů o zničení za pomoci trpasličích ponorek nebo min shozených námořním letectvem. Loď byla již několikrát zasažena bombami, avšak její silně pancéřovaná paluba byla schopna výbuchům odolat, a proto byly nasazeny 5,4 tun těžké, průrazné pumy Tallboy, které byly obvykle používány na likvidaci bunkrů a podzemních komplexů.

V 09:30 začaly všechny bombardéry typu Lancaster stoupat na bombardovací letovou hladinu nad Norskem, přičemž odhalily svojí přesnou polohu německým radarům. Stíhače nacistického Německa byly umístěny na ideálním místě pro pronásledování, na nedalekém letišti v Barduflossu, ale do bojů nakonec nezasáhly.

Britský útok vedl velitel peruti Willy Tait:

„Loď byla černý tvar, jasně viditelný v čistých vodách fjordu, obklopená zasněženými vrcholky hor, které růžově zářily v nízkém Arktickém slunci. Z velkého komínu lodi stoupal jasně viditelný kouř.

Když byly naše síly zhruba deset mil od cíle, mírumilovná scéna se náhle změnila. Loď zahájila mohutnou protiletadlovou palbu z hlavní baterie a všude kolem nás rozkvetly oranžovo-hnědé obláčky smrtících střepin. Záblesky a kouř z jejich kanónů vždy loď na chvíli zakryly a pak se rozpustily ve větru.“

V 09:41 první z 29 bomb Tallboy opustila pumovnici Lancasteru ve výšce 4.300 m a akcelerovala směrem k cíli téměř rychlostí zvuku (1.210 km/h) pro maximální poškození při dopadu. O osm minut později bylo po všem.

Jedna z 5,4 tunových bomb zasáhla Tirpitz do středu trupu, druhá  zlikvidovala bok a třetí prorazila záď. Potvrzené byly také dva blízké výbuchy, které pravděpodobně samy o sobě musely způsobit masivní poškození pod čarou ponoru a poničit pískové zábrany, které měly zabránit převržení lodi.

Poslední velká námořní hrozba pro arktické konvoje byla konečně zlikvidována. Zhruba tisíc námořníků bylo uvězněno v podpalubí, odsouzeno k chladnému, vodnímu hrobu.

Poslední letoun, který opustil bojiště, byl speciální Lancaster 463 letky RAAF pilotovaný poručíkem Brucem Buckhamem, vybavený nahrávacím zařízením. Navzdory husté palbě z protiletadlových baterií umístěných na břehu vydržely a zaznamenaly poslední okamžiky lodi poté, co přestala pálit.

„Létali jsme kolem lodi, a v tichosti a pokoře sledovali ohromný hřibovitý mrak kouře z lodi, který rozkvetl do výšky několika tisíc stop.

Na palubě probíhaly menší exploze a na boku lodi byla ohromná díra, kde bomba doslova vytrhla kus celé sekce. Byli jsme v blízkosti lodi zhruba 30 minut a pak jsme se rozhodli, že jsme viděli již dost a otočili to směrem domů.

Zhruba v té chvíli se náš zadní střelec, Eric Giersch, ozval: Myslím, že se loď převrací. Obrátil jsem to směrem k přístavu, abych se na to podíval zblízka. Tentokrát jsme letěli zhruba v 15 metrech a sledovali, jak se Tirpitz pomalu a elegantně obrací kýlem vzhůru.

Viděli jsme, jak němečtí námořníci plavou, skáčou z lodi a potápí se, když se náklon přiblížil 85° a paluba lodi se pozvolna ztrácela v chladných vodách Tromského fjordu. Nejméně 60 mužů bylo na boku lodi, když jsme nad ní naposledy přelétali.

To byly poslední zahlédnuté záblesky, když jsme odlétali z fjordu a domů přes Severní moře. Po 14 hodinách dlouhého letu jsme přistáli na letišti ve Waddingtonu, kde jsme podali hlášení vice maršálovi Siru Ralphu Cochranovi. Když se nás zeptal, jak to proběhlo odpověděl jsem jasně: Tentokrát se už nemusíme vracet pane, Tirpitz šel ke dnu.“


Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru