Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Jak to tak vypadá, nová řada specializovaných nábojů umožní americkým speciálním silám používat jejich zbraně pod vodou, ať už proti lidem, tak i ponořeným plavidlům...
Jak to tak vypadá, nová řada specializovaných nábojů umožní americkým speciálním silám používat jejich zbraně pod vodou, ať už proti lidem, tak i ponořeným plavidlům. Zatímco klasické střely jsou pod vodou nepoužitelné, nové náboje budou kolem kulky vytvářet bublinu vzduchu, která pomůže překonat fyzikální omezení.
Běžné střelivo je designováno k tomu, aby po výstřelu dosáhlo rychlosti několika set metrů za sekundu (při běžné střelbě). Ve vodě je ovšem situace jiná. Kulky mají tendenci velmi rychle ztrácet rychlost a následně se prostě zastavit.
Co se tedy děje, když kulka musí projít před zásahem jinou substancí, než je vzduch? Voda je například více než 800x hustší než vzduch. Jak je vidět na videu nad odstavcem, kulka z pušky, která má úsťovou rychlost kolem 900 m/s, opustí hlaveň a po nějakých dvou metrech se úplně zastaví, přičemž klesat začne už po cca půl metru od hlavně.
Fyzikální vlastnosti vody tedy činí střelbu pod vodou prakticky nemožnou. To má změnit nová technologie od firmy DSG Technologies, která pracuje na nové munici, která je schopná cestovat vodou díky bublině z plynů. Tato bublina výrazně sníží tření, kulka tedy bude ve vodě rychlejší. Tento proces je již poměrně známý pod názvem superkavitace. Superkavitaci používá například ruské ponorkové torpédo VA-111 Shkval, které je až pětkrát rychlejší než běžná torpéda.
Superkavitační munice je firmou označená jako CAV-X a měla by být účinná jak proti cílům pod vodou, tak i těm nad ní. Otázkou zatím je, jak kulky od DSG superkavitace dosáhnou. Jednou z logických možností je využití plynů generovaných při výstřelu zbraně, což prozatím není potvrzené.

Společnost pracuje na dvou typech nábojů. A2 je náboj střílený na vzduchu proti cílům na zemi nebo proti cílům pod vodou. Náboj X2 je připravován speciálně pro střelbu ve vodě a pod ní. Zajímavostí je, že munice by měla být používána ve všech stávajících zbraních, které používají americké speciální síly.
Přesnost nábojů pod vodou by měla být opravdu skvělá: při střelbě na 45 metrů by kulka měla klesnout maximálně o 5 cm pod místo, které střelec zaměřil. To je solidní číslo na to, že současná munice ztratí svou efektivitu pod vodou již kolem půl metru po vystřelení.
Náboje využívající princip superkavitace by mohly být opravdu užitečným přídavkem do inventáře speciálních sil, které v současné době musí na boj pod vodou spoléhat na své ruce či nože.
Další články
Hiró Onoda: muž, pro kterého skončila druhá světová válka v roce 1974
Hiró Onoda představuje i dnes ve své rodné zemi symbol staré japonské oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmítl uvěřit v kapitulaci Japonska a 22 let pokračoval ve své osobní partyzánské válce na Filipínách....
Tipy na výlety v Ústeckém kraji
Ústecký kraj je známý především jako průmyslový region. Přesto se ale i zde nachází spousta zajímavých výletních míst. V dnešním článku vám přinášíme jejich pestrý výběr od skalních měst až po pohádkové...
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...