Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Ústecký kraj je známý především jako průmyslový region. Přesto se ale i zde nachází spousta zajímavých výletních míst. V dnešním článku vám přinášíme jejich pestrý výběr od skalních měst až po pohádkové zámky.
Za pískovcovými skalami: České Švýcarsko
a Tiské stěny
Na území Ústeckého kraje se rozkládá NP České Švýcarsko, nejmladší národní park České republiky. Nachází se na východě kraje a navazuje na Saské Švýcarsko v Německu. NP České Švýcarsko je známé především pro svá skalní města, soutěsky a lesy (které ale v létě 2022 dost poškodil požár). Turismus se v této oblasti rozvinul již v 19. století, a to především zásluhou šlechticů z rodu Clary-Aldringen. Jména jejich členů nese v Českém Švýcarsku několik míst, včetně například slavné Edmundovy soutěsky. Symbolem celého národního parku je skalní oblouk Pravčická brána. Tento skalní oblouk je s rozpětím 26,5 metru největším takovým obloukem v celé pevninské Evropě. Mezi další zajímavá místa tohoto národního parku patří Dolský mlýn, Malá Pravčická brána, Šaunštejn či Kyjovské údolí.
Nedaleko od Českého Švýcarska leží také Tiské stěny, které jsou součástí CHKO Labské pískovce. Místní skalní město je vyhledávaná turistická lokalita a učiněný ráj pro horolezce. Každá ze skal má svůj vlastní název – najdeme zde například Žabí korunku, Tančícího medvěda nebo Kazatelnu. Nejvyšší bod skalního města dosahuje výšky 613 metrů nad mořem. V Tiských stěnách se také natáčely některé scény z filmu Letopisy Narnie: Lev, Čarodějnice a skříň. Návštěvníci mohou skály prozkoumat díky dvěma okruhům: Malé stěny a Velké stěny. Vstup do skal je zpoplatněný, vstupenka pro dospělé stojí 50 Kč a pro děti 25 Kč (březen 2025). Pod skalami se nachází vesnice Tisá, ve které najdete restauraci i možnost ubytování.
Historické výlety: Terezín a Libochovice
Milovníci historie by rozhodně neměli vynechat návštěvu pevnostního města Terezín, které za druhé světové války neblaze proslulo jako největší ghetto na území Protektorátu Čech a Morava. Ve městě dnes proto sídlí Muzeum ghetta, které přibližuje návštěvníkům běžný život tehdejších vězňů. Mimo samotné město se nachází ještě Malá pevnost, která sloužila už od dob Rakouska-Uherska jako vězení. Několik let zde byl uvězněn sarajevský atentátník Gavrilo Princip, který v pevnosti také zemřel. Později sloužila budova jako věznice gestapa. Její prohlídka nemusí být ale pro citlivější povahy příjemná. Pokud vás zajímá spíše starší historie, tak rozhodně vyrazte na prohlídku opevnění města, které patří ke klenotům barokního fortifikačního inženýrství.
Pokud preferujete spíše návštěvy hradů a zámků, rozhodně navštivte státní zámek Libochovice. Tento barokní zámek stojí na místě původní gotické tvrze na pravém břehu Ohře. Zámek je pro turisty přístupný od března do prosince vždy celý týden kromě pondělí. Pro návštěvníky jsou připraveny dva okruhy: základní a dětský s kostýmovaným průvodcem. Kromě interiéru zámku můžete zavítat i do zámeckých zahrad, kde volně žijí pávi. Tito ptáci jsou ale i důvodem pro vyhlášení zákazu vstupu psů. Zámek Libochovice patří k oblíbeným filmovým lokacím, natáčely se tady například filmy Jezerní královna, Casanova, Masaryk či Anatomie zrady. Ze seriálové tvorby můžeme zmínit díla 30 případů majora Zemana, Malý pitaval z velkého města či Maigret.
Uhelné výlety: Štola svatý Martin a Ledvice
Pokud se chcete dozvědět více o historii hornictví v našem regionu, můžete navštívit Štolu svatý Martin, která se nachází nad hornickým městem Krupka. Tato cínová štola má na délku 2 kilometry, což z ní činí nejdelší cínovou štolu nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Komentovaná prohlídka trvá přibližně 45 minut a můžou se jí zúčastnit i děti starší pěti let. Na prostranství před samotnou štolou jsou umístěny důlní vozíky a další nástroje. Kromě toho zde můžete obdivovat i stálou expozici minerálů, dýchacích přístrojů a důlních kahanů.
140 metrů, což činí z budovy nejvyšší rozhlednu České republiky. Kromě prohlídky můžete v elektrárně také navštívit infocentrum. Zde se nachází 3D kino a interaktivní výstava o energetice. Pro nejmenší je zde zřízen dětský koutek. Jednou za 14 dní (každý lichý týden v sobotu) se malá skupina návštěvníků může podívat i přímo do provozu elektrárny.
Vodní nádrž Fláje
Poslední výlet bude opět směřovat spíše do přírody. Vodní nádrž Fláje se nachází na území obce Český Jiřetín nedaleko od hranic s Německem. Svůj název získala po vesnici Fláje, která byla v padesátých letech během stavby přehrady zaplavena. Flájská nádrž s plochou 149 ha zásobuje čistou horskou vodu nejen Mostecko, ale i velkou část Teplicka. Samotná přehradní hráz je jedinou pilířovou (tedy uvnitř dutou) přehradní hrází v celém Česku. Flájská přehrada je oblíbeným místem především pro cykloturisty, protože v okolních lesích se nachází spousta příjemných cyklistických tras. Každý rok v dubnu probíhá Den otevřených dveří, během něhož můžou zájemci navštívit vnitřek přehrady.

Wikipedia: Flájská přehrada při pohledu z Puklé skály
Zdroje fotek a obsahu:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Prav%C4%8Dick%C3%A1_br%C3%A1na_(2).jpg
- https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wahrzeichen-Tyssaer-W%C3%A4nde.jpg
- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Terez%C3%ADn_od_severu.jpg
- https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Libochovice-ka%C5%A1na_v_z%C3%A1meck%C3%A9m_parku.jpg
- https://mapy.cz/zakladni?source=base&id=1897707&x=13.8467827&y=50.6973570&z=17
- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elektr%C3%A1rna_Ledvice_(ELED),_2020_(45).jpg
- https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fl%C3%A1je_(%C4%8Cesk%C3%BD_Ji%C5%99et%C3%ADn)_-_Fl%C3%A1jsk%C3%A1_p%C5%99ehrada,_pohled_z_Pukl%C3%A9_sk%C3%A1ly_obr01.jpg
Další články
Hiró Onoda: muž, pro kterého skončila druhá světová válka v roce 1974
Hiró Onoda představuje i dnes ve své rodné zemi symbol staré japonské oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmítl uvěřit v kapitulaci Japonska a 22 let pokračoval ve své osobní partyzánské válce na Filipínách....
Tipy na výlety v Ústeckém kraji
Ústecký kraj je známý především jako průmyslový region. Přesto se ale i zde nachází spousta zajímavých výletních míst. V dnešním článku vám přinášíme jejich pestrý výběr od skalních měst až po pohádkové...
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...