Průzkum a prohledávání
Nyní je čas podívat se na samotný proces stopování. Nejprve začneme popisem dvou vizuálních "módů".
Průzkum
Když pohledem zkoumáte krajinu, cílem vizuálního průzkumu je vytvoření velkého obrazu okolí. Nezaměřujte se prozatím na detaily, ty by vás mohly připravit o širší obraz. Rozdělte si krajinu vizuálně na tři části, které pohledem prozkoumejte a hledejte různé anomálie, jako jsou náznaky stop, odpadky nebo krev.
Postupujte metodicky, pohledem se postupně propracujte od bližšího okolí až po to vzdálenější.
Prohledávání
Pokud už narazíte na nějakou anomálii, běžte si ji prohlédnout a všechny své poznatky o ní si zapište.
Jen protože jste ale našli nějakou anomálii, neměli byste zapomínat na další zkoumání okolí. Hledejte dále a všechno si zapisujte. Dávejte si taky pozor na to, abyste případné stopy neponičili svou aktivitou. Rozhodně chcete mít vše v původním stavu, pomůže vám to dát dohromady obraz toho, kam dotyčný šel, co dělal a v jakém je případně stavu.
Při průzkumu a prohledávání využijte veškerého dostupného světla. Například ráno a k večeru slunce vrhá dlouhé stíny, které za jistých okolnosti dokáží zvýraznit jakoukoli stopu.
Stopování je možné i v noci, musíte ale mít vhodnou svítilnu s červeným nebo zeleným světlem, které vás nepřipraví o noční vidění. Při hledání stop v noci je také užitečné vědět, že pokud se podíváte přímo na objekt zájmu, po chvíli koukání objekt ztratíte z vidění. Pokud tomu chcete předejít, koukejte se po chvíli zkoumání vedle objektu (na jakoukoli stranu).