Představte si klasickou westernovou situaci, kdy skupina hrdinů nahání v divočině druhou skupinu banditů, kteří zamířili někam do divočiny, aby se skryli před rukou zákona...

Představte si klasickou westernovou situaci, kdy skupina hrdinů nahání v divočině skupinu banditů, kteří zamířili někam do divočiny, aby se skryli před rukou zákona. Aby to hrdinové měli jednodušší, přizvali si k sobě indiánského průzkumníka. K všeobecnému údivu takový indián nejenže dokázal najít místo banditů, ale také kolik jich je, že jeden z nich je zraněný a kde přesně a jak dlouho přenocovali po cestě. Ve filmech to vždy vypadá skoro jak nějaké kouzlo.

Magie to ale rozhodně není, dokážeme si to v dnešním článku...

 

Na co vám vlastně takové stopování bude? Přece jen, asi vás v budoucnu nečeká lov na psance nebo něco podobného... Jenže to není jediná situace, kdy by se vám mohla tato schopnost hodit. Například na dovolené v zahraničí můžete ztratit svého parťáka, nebo se vám dítě na výletě může zatoulat od skupiny. Místo toho, abyste jen bezcílně hledali, pořvávali jméno dotyčného a panikařili, můžete rychle a efektivně zahájit své pátrání (rozhodně ovšem nezapomeňte zalarmovat místní záchranné složky).

Navíc, pokud už budete vědět jak člověka vystopovat, můžete proces i otočit a hledání se vyhnout (na to se mrkneme časem v dalším článku). Znáte to, ocitnete se na ostrově, kde vás bude pronásledovat "magor" v masce, který by si z vašich hýždí rád udělal karbanátek.

Pamatujte si, že dokonale ovládnout stopování potřebuje svůj čas, potenciálně roky trénování a praxe. S jistým odhodláním ale časem můžete i v našich podmínkách dosáhnout schopností zkušených stopařů a trénink samotný vám pomůže zbystřit smysly a potrénovat mozek.

Rozviňte svůj přehled o situaci

Přehled o situaci je pravděpodobně ta nejdůležitější schopnost, kterou musí stopař disponovat. Bez něho vám nejspíš uniknou všechny stopy i znamení, které by vedly k cíli vašeho stopování.

Přehled o situaci můžeme rozdělit na dvě schopnosti: schopnost pozorovat a schopnost interpretovat, co vidíte.

Zlepšit svoje schopnosti pozorování nějakou dobu trvá a kromě času to potřebuje i odhodlání a pořádnou dávku trpělivosti. Musíte si vytrénovat své smysly a paměť, ideálně se neustále snažte pozorovat okolí a memorovat i ty nejmenší detaily.

Pokud už máte pozorování v malíku, potřebujete vědět, jak správně interpretovat to, co v terénu vidíte a z toho pak vyvodit správné závěry. Abyste tohoto dosáhli, rozšiřte nejprve své povědomí o okolí.

Okolní prostředí

Je zřejmé, že při stopování potřebujete ze všeho nejvíce znát a dobře rozumět svému okolí. Musíte chápat to, jak se chovají stopy ve sněhu, jak se mění jejich podoba v závislosti na čase a počasí. Potřebujete vědět i takové detaily jako třeba kdy pavouci splétají obvykle své sítě (odpoledne) a podle toho třeba odhadnout, že stopa, nad kterou je natažená pavoučí síť, je z rána či dopoledne. Musíte vědět jaká zvířata jsou obvyklá v okolí, odkud běžně vane vítr. Hodí se i znalost toho, jak v průběhu času chladnou uhlíky z vyhořelého ohniště.

Celkově se hodí znalost toho, jak vše v konkrétním okolí stárne. Zkušený stopař se podívá na určitý objekt zanechaný svým cílem a dokáže poměrně přesně odhadnout, před jakou dobou byl na místě zanechán. Takový stopař ví, za jak dlouho zhnědne papír a nebo za jak dlouho vybledne plastová láhev vyhozená v lese anebo vystavená světlu slunce. Podle barvy dřeva je schopný odhadnout stáří zlomené větve. Všechny tyto znalosti přijdou časem s praxí, ale existuje způsob jak si v tom trochu pomoci...

"Stařící stojan" patří mezi experimenty ideální pro novopečené stopaře. Z větších klacíků si udělejte sloupek rozdělený na řádky. Do prvního řádku si pak vyskládejte různé předměty, se kterými byste se při stopování mohli setkat. Každý den po dobu týdne se ke stojánku vracejte a pozorujte (a ideálně si i průběžně zapisujte) různé změny, které proběhly během 24 hodin. Další týden přidejte ty samé věci do dalšího řádku a porovnejte změny mezi čerstvými a starými vzorky. Takto poté postupujte tak dlouho, dokud všechny řádky nezaplníte. Tento experiment je skvělý postupovat i v různých ročních obdobích a s velkou rozmanitostí vzorků.

Lidské chování a psychologie

Prostředí není jediným důležitým faktorem pro stopaře. Měl by být seznámený i s modely lidského chování. Je velmi důležité nějakým způsobem znát charakteristiku lidí, kteří jsou vámi stopováni. Je dobré znát všeobecné návyky, stravování atd. Pokuste se vždy o dotyčném co nejvíce dozvědět, může to ulehčit stopování. Pokud dotyčný kupříkladu kouří, hledejte na zemi nedopalky, krabičky od cigaret atp.

Průzkum a prohledávání

Nyní je čas podívat se na samotný proces stopování. Nejprve začneme popisem dvou vizuálních "módů".

Průzkum

Když pohledem zkoumáte krajinu, cílem vizuálního průzkumu je vytvoření velkého obrazu okolí. Nezaměřujte se prozatím na detaily, ty by vás mohly připravit o širší obraz. Rozdělte si krajinu vizuálně na tři části, které pohledem prozkoumejte a hledejte různé anomálie, jako jsou náznaky stop, odpadky nebo krev.

Postupujte metodicky, pohledem se postupně propracujte od bližšího okolí až po to vzdálenější.

Prohledávání

Pokud už narazíte na nějakou anomálii, běžte si ji prohlédnout a všechny své poznatky o ní si zapište.

Jen protože jste ale našli nějakou anomálii, neměli byste zapomínat na další zkoumání okolí. Hledejte dále a všechno si zapisujte. Dávejte si taky pozor na to, abyste případné stopy neponičili svou aktivitou. Rozhodně chcete mít vše v původním stavu, pomůže vám to dát dohromady obraz toho, kam dotyčný šel, co dělal a v jakém je případně stavu.

Při průzkumu a prohledávání využijte veškerého dostupného světla. Například ráno a k večeru slunce vrhá dlouhé stíny, které za jistých okolnosti dokáží zvýraznit jakoukoli stopu.

Stopování je možné i v noci, musíte ale mít vhodnou svítilnu s červeným nebo zeleným světlem, které vás nepřipraví o noční vidění. Při hledání stop v noci je také užitečné vědět, že pokud se podíváte přímo na objekt zájmu, po chvíli koukání objekt ztratíte z vidění. Pokud tomu chcete předejít, koukejte se po chvíli zkoumání vedle objektu (na jakoukoli stranu).

Po čem se na zemi ohlédnout

Existuje opravdu nepřeberné množství stop, které můžete při stopování najít. Máme pro vás pár tipů, po čem se kde poohlédnout.

Stopy na zemi

- stopy nohou/bot

- stopy vozidel

- pošlapaná tráva

- otočené suché listí

- bahno, půda, písek a voda oklepaná z obuvi

Na zemi existují lokace, které jsou dokonalé na zachování různých stop. Bláto, písek a měkká hlína dokážou otisky uchovat dlouho a prozradit mnoho informací.

Stopy ve vzduchu (nad kotníky)

- porušené pavučiny

- porost s narušeným listím

- zlomené větvičky

- škrábance na kůře

- zničená vegetace

- kousky oblečení na větvích

- vlasy ve větvích

Odpadky

- nedopalky cigaret

- obaly od jídla a sladkostí

- vystřílené nábojnice

- použitý zdravotnický materiál

- žvýkačky

- kusy oblečení

Krev

Ten, koho stopujete, může být poraněný a může za sebou zanechávat stopy krve. Barva krve i tvar skvrny po ní vám může prozradit, jak vážně je dotyčný poraněný a jak je to dlouho, co vaší lokací procházel.

- tmavě červené kapky krve naznačují žilní poranění - většinou život neohrožující

- světle červené stružky krve naznačují arteriální krvácení - život ohrožující

- růžová krev s bublinkami naznačuje zranění plic - život ohrožující

- velmi světle červená krev s nakyslým pachem zase naznačuje možné narušení žaludku

Nezapomeňte, že barva krve se po čase mění, zpočátku bude světle červená, postupně změní barvu na hnědou až rezavou.

 

Tělní tekutiny

Zvratky, fekálie a moč sice nejsou příjemné na zkoumání, můžou vás ovšem dovést nejen k vašemu cíli, ale také prozradit mnohé o jeho stavu.

Fekálie a zvratky prozradí, co dotyčný jedl. Pokud za sebou cíl nechává hodně tekutin, je pravděpodobně dehydrovaný.

Pozice moči oproti stopám vám také prozradí, jestli je cíl muž či žena. Pokud je moč před stopami, jedná se o muže. Pokud je moč mezi stopami či u pat, pravděpodobně se jedná o ženu.

Zvukové a pachové stopy

Jako stopaři byste neměli při stopování spoléhat jen na svůj zrak. Zvuky jako je těžký dech, konverzace, pohyby v křoví a kašel, vám pomohou v nalezení stopovaného cíle.

Čich vám pomůže také, pachy kouře vás dovedou k ohništi, kde cíl je, popřípadě nedávno byl. Pokud se někdo pár dní nemyje, také po sobě zanechá pachovou stopu.

Identifikace a interpretování stopy nohou/bot

Zatímco hledání krve, pošlapané trávy, poškozených pavučin atd. je velmi užitečné, stopy nohou budou vaším primárním zdrojem informací při stopování.

Profi stopař dokáže identifikovat člověka podle pouhého pohledu na otisk boty. Dokáže také okamžitě říci, zda dotyčný běžel, nesl těžký náklad a nebo dokonce zda šel pozpátku.

Tato schopnost potřebuje velkou dávku praxe a pečlivého pozorování. 

Stopa boty vám při pečlivém prozkoumání může prozradit mnohé. Podle tvaru můžete určit, zda cíl nosí masivní trekovou botu, obyčejnou sportovní obuv a nebo sandály. Podle délky a šířky boty můžete určit pohlaví, či zda dotyčný není dítě. Pokud stopujete více lidí, zapamatujte si (nebo spíš si zapište) každý pár bot samostatně podle drobných detailů jako je případné logo či specifický vzorek na podrážkách.

Pokud je stopovaný bosý, zapište si charakteristiky jeho nohou, jestli má kupříkladu ploché nohy nebo zvláštní tvar palce atp.

Interpretace šlépějí

Podle hloubky stopy a jejich vzdálenosti mezi sebou můžete určit velké množství důležitých informací.

Třeba pokud jsou stopy blízko u sebe a jsou hluboké, stopovaný má těžký náklad a jde velmi pomalu. Stopy daleko od sebe zase naznačují, že dotyčný pospíchal a nebo rovnou běžel.

Kulatá stopa poblíž stop zase ukazuje na použití hole a nebo klacku, ať už jako pomoc na překonání těžkého terénu a nebo jako ulehčení při poranění.

Pokud je jedna stopa hlubší než druhá, ukazuje to na poranění nohy a nebo kulhání.

Pokud tyto informace poskládáte dohromady, vznikne malý příběh, který vám pomůže odhadnout, co stopovaná osoba udělá dál.

Občas může být problémem dopočítat se počtu lidí, kteří se pohybují ve skupině a jejich stopy se navzájem kříží. Jak tedy zjistit kolik lidí vlastně stopujete?

Nejjednodušší metodou je nakreslení linie za jedním z otisků a poté odměřit 120 až 150 cm a nakreslit druhou linku. Spočítejte si všechny stopy mezi linkami a celkový počet vydělte dvěma. Tak se dostanete k přibližnému počtu lidí ve skupině.

Nacvičit si čtení v otiscích bot je poměrně snadné, domluvte se s přáteli a navzájem si vytvářejte stopy v různých terénech, v různé obuvi a různým typem chůze.

Konec

Tak to by bylo, článkem jsme snad pokryli úplné základy stopování. Je jisté, že pravidel, rad, tipů a triků ohledně stopování je spousta, rádi se někdy k tomuto tématu vrátíme v nějakém z dalších článků.


Další články

Jak mormonský pilot vykouzlil vánoční atmosféru pomocí fondánu

Prožít Vánoce v německém zajateckém táboře je samo o sobě natolik smutné, že nás z těch představ sotva něco vytrhne. A přesto... Dojemný příběh poručíka Terryho nám ukazuje, že i v nejtemnějších

Malé vánoční příměří roku 1944

Za druhé světové války nedošlo k žádnému velkému příměří jako o Vánocích roku 1914. Tenkrát tisíce francouzských, německých a britských vojáků opustili své zákopy a setkali se v „zemi nikoho”, aby si

Vznik československého letectva: Příběh odboje a vzletu

Letos v říjnu uplyne 105 let od vzniku československého letectva. Podle historiků datujeme jeho začátek k 30. říjnu 1918, kdy důstojníci rakousko-uherské armády ustanovili v P

Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh

„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo o

ANCHOR_TOP_TITLE

Ahoj!
Kdybychom mohli, podáme vám ruku na pozdrav.
To ale bohužel nejde a musíme si vzájemně podat jen vaše cookies. Jste pro?
Díky nim budeme vědět, jak to na našem webu žije a ukážeme vám jen takovou reklamu, co vás opravdu zajímá.
Co jsou cookies?

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Co jsou cookies?