Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Oslavy vánočních svátků patří k nejkrásnějším. Scházíme se s přáteli, trávíme čas s rodinou a snažíme se udělat si poslední dny v roce co nejpříjemnější. Ne všem se to ale povede. Pomysleli jste někdy na to, jak se Vánoce slaví v bohem zapomenutých pustinách, na jaderných ponorkách nebo třeba vysoko nad Zemí?
Křížem krážem světovými oceány
V jaderných ponorkách se vleče den za dnem. Každý den je stejný jako ten předchozí a my jsme se pídili po tom, jestli je tomu jinak alespoň o Vánocích.
Běžně dostávají námořníci každých pár týdnů dopis od rodin a přátel. Bez připojení k internetu se jen těžko komunikuje s okolním světem. Kromě mobilu tu nemají ani televizi a jsou odkázáni pouze na zprávy z domova. Na Vánoce se ale posádka hezky oblékne a je cítit sváteční atmosféra (ale i stesk po blízkých).
Svátky se slaví jak pod vodou, tak nad hladinou oceánu. Na palubách lodí bývá i několik stovek lidí, kteří tráví Vánoce daleko od domova a neustále pracují. Kapitán si v tento slavnostní den nechá svolat celou posádku a většinou pronese nějaký projev. Předčítají se dopisy, zpívají koledy, pořádají karaoke a předávají dárky, které si námořníci rozbalí. A navíc dostanou od kuchaře sváteční jídlo. Hlídky ale probíhají neustále.
Na palubě mívají i vánoční stromečky, ale z bezpečnostních důvodů bez svíček.
Dárky mezi tučňáky
A jak se slaví svátky na pólech? Tučňáci, lachtani a mráz lezoucí až do morku kostí – to jsou každodenní společníci vědců pracujících na antarktických základnách. O Vánocích si ale přece jen dají pauzu od bádání, aby si užili chvíle odpočinku a oslav. Velkou oblibu si v této zimou obklopené oblasti získaly masky. Jejich výroba zabere téměř celý den, ale o to větší zábavu si polárníci užijí.
Na skok na grónské speciality
Grónsko, ostrov, který je z 80 % pokrytý ledem, se může pyšnit speciální štědrovečerní tabulí. Tady klasického kapra nebo řízek se salátem jen tak nenajdete. Čeká na vás ale mattak, což je syrová velrybí kůže s tukem, na které si pochutnávají i obyvatelé Kanady, Aljašky a Čukotky. Za ještě větší pochoutku se považuje kivak, maso arktických ptáků zabalené do tulení kůže, které se na několik měsíců zakopává pod zem. Tak co? Vyzkoušeli byste místní speciality?
V krajině plné lišejníků jen těžko seženete vzrostlou borovičku nebo smrček. Kdo si to může dovolit, nechá si vánoční stromeček dovézt z 3 734 km vzdáleného Dánska. Jinak je tradicí, že 23. prosince se celé vesnice scházejí na kopci a společně zdobí velké vánoční stromy, aby svítily pro všechny místní obyvatele. Na Štědrý den se pak konají bohoslužby, kde se sejdou úplně všichni. Mnozí dokonce v národních krojích. Muži nosí bílé bundy, které oblékají jen při zvláštních příležitostech.
Do parných afrických končin
Z promrzlých končin zavítáme do prosluněné Afriky. Tam, kde sníh ani mráz místní obyvatelé neznají. V Zimbabwe začínají Štědrý den bohoslužbou. Po ní se pak v každém domě pořádá večírek, lidé chodí dům od domu a navštěvují své přátele a rodinu. Venku najdete stereo, které vyhrává na celé kolo. Nehrají jen koledy, ale i oblíbené popové melodie a staré africké skladby. Lidé tančí a oslavují až do rána.
Zákaz na 30 let
A když už jsme v teplých krajinách, pojeďme ještě na Kubu. Od roku 1969 do roku 1998 se tu nesměly Vánoce slavit. Zakázal je tehdejší vůdce Fidel Castro. I tak se ale našli odvážlivci, kteří se proti zákazu postavili a Vánoce v tichosti oslavovali. Po konci jeho diktatury a s příjezdem papeže znovu vyhlásili Vánoce státním svátkem.
Ve městě Remedios navíc vždy pořádají velkou fiestu s průvodem „Las Parrandas“. Legenda praví, že děti měly od kněze nakázáno dělat hluk, aby dospělí po vydatné štědrovečerní večeři neusnuli a přišli na půlnoční mši do kostela. Průvod je velmi hlasitý, v jednotlivých čtvrtích města mají večírky s kostýmy a hudbou a o půlnoci odpalují pestrobarevné ohňostroje.
Veselé Vánoce z Vesmíru
A nakonec se podíváme do vesmíru. S výhledem na naši krásnou modrou planetu, ale daleko od přátel a rodiny, slaví astronauti Štědrý den. Vesmírnou stanici vyzdobí světýlky a každý člen posádky dostane punčochu s drobnými dárečky. Radost udělá i malý vánoční stromeček, který ale astronauti zajistí suchým zipem a izolepou, aby odolal gravitaci a nikde nepoletoval. Ke slavnostní večeři si dají dehydrované brambory, ozářenou krůtu a dresink z kukuřičného chleba. Na originál to ale prý opravdu nemá.
Přečtěte si další vánoční příběhy
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...