Upravit stránku

Póly patří k posledním zbývajícím divočinám na naší Zemi. Z pohodlí teploučkých obýváků si jen těžko dokážeme představit, jak se v těchto zmrzlých světech žije. Až doteď. Zachumlejte se do deky a pojďte se vydat na výpravu na severní a jižní pól. Oslavíme Vánoce tisíce kilometrů od domova ve společnosti tučňáků nebo sobů.

Veselé Vánoce ze stanice Amundsen-Scott

Asi nejznámějším jižním místem, kam bychom se mohli na Vánoce vydat, je americká výzkumná polární stanice Amundsen-Scott. Najdete ji přesně 100 metrů od značky jižní pól na Antarktidě a koncem roku na ní tráví čas desítky vědců a různého personálu (nemluvě o turistech). Vánoce jsou totiž na Antarktidě v „létě”, kdy slunce nikdy nezapadá a počasí je nejpřívětivější (průměrně okolo -27 °C). V „zimě”, což je období zhruba od března do září, tu tolik lidí nepobývá. Zima je surová, slunce nikdy nevychází a ledový vítr často dosahuje vichřice.

Na Štědrý večer je zvykem, že se prostory stanice speciálně nazdobí, kuchaři připraví slavnostní jídlo, zpívají se koledy, pouští filmy s vánoční tematikou a všude panuje vřelá atmosféra, aby nikoho z výzkumníků nepřepadl splín, že tráví svátky tisíce kilometrů od domova. Dárky od rodin a přátel většinou dorazí s předstihem už týdny před Vánoci v nákladních letadlech (samozřejmě pečlivě schované a zabalené až do 24. 12.).

Polární stanice Amundsen-Scott

Tradiční závod kolem světa

Na Štědrý den se na stanici Amundsen-Scott koná tradiční „Závod kolem světa”, přičemž povoleny jsou jakékoliv techniky přesunu (pěšky, na kole, skútru, jeřábem :-)).

Trasa vede přes 3 časová pásma a všechny zeměpisné délky, čímž vlastně závodníci překonají celý svět. Ve skutečnosti je to jen něco málo přes 3 kilometry. Zábavné, že? To jen tak někde nezažijete.

  • Vánoce na jižním pólu slavíme uprostřed léta a Štědrý den přichází jen chvíli po nejdelším dni v roce.
  • Na mnoha místech panuje 24hodinové světlo. Mezi západem a východem je maximálně hodina soumraku.

Polární stanice Amundsen-Scott na Antarktidě je pojmenovaná po Roaldu Amundsenovi, který dobyl jižní pól jako první v roce 1911. A čest vzdává i jeho velkému soupeři Robertu F. Scottovi, který stanul na jižním pólu v lednu 1912 a na zpáteční cestě zahynul.

Vánoce za severním polárním kruhem

Nejzajímavějším místem severního pólu je Santova dílna (8 km severně od finského Rovaniemi). Ehm... Ne, nebojte se. Pro děti a část světa je tohle jistě pohádková představa plná dopisů pro Santu a dárků, které s pomocí gangu soba Rudolfa dopraví na saních a skrz komíny až do punčoch nad krbem. Nás ale zajímají spíš vědecké expedice za polárním kruhem, které plují na oceánu ledu a z bohulibých důvodů tráví Vánoce daleko od svých rodin, a místní lidé. Jak vypadá jejich typický Štědrý den?

Vánoce na severním pólu
Vánoce na severním pólu

Úchvatná příroda v zemi ledu a sobů

Vánoce na severu jsou něco úplně jiného. Laponsko, a obecně všechna místa s polárním kruhem co by kamenem dohodil, je především přehlídkou panenské přírody. I když jste ve „městě”, tak ale vždycky uprostřed lesů. Den trávíte v tichu, klidu, ve společnosti sobů, občas na lyžích v zápřahu sibiřských huskyů, nebo na veslici, když se vydáváte za přáteli na druhé straně jezera.

Na Štědrý večer (a při oslavách zimního slunovratu) se traduje návštěva sauny, což je zvyk, který vznikl především proto, že se chtěli lidé na svátky pořádně umýt a bez klasického topení to dříve šlo nejpohodlněji jedině v sauně a sněhu. Do sauny chodí místní v podvečer. V noci patří sauna duším zemřelých.

Severní melancholie

Oproti Antarktidě na severu v prosinci slunce nad obzor nevyjde. Tma je pořád a jako turista ucítíte tíhu melancholické atmosféry. Z té vás ale zase rychle dostane všudypřítomný sníh, který vytváří skutečná umělecká díla a magické scenérie.

Vánoce jsou za polárním kruhem opravdu bílé. Na druhou stranu ale hrají i všemi barvami. Až totiž budete vyhlížet Joulupukki, čili laponskou obdobu Ježíška, váš výhled bude korunovaný okouzlující polární září.

Tak co říkáte? Lákaly by vás Vánoce za polárním kruhem? Pokud ano, máme pro vás na závěr ještě jeden nevšední zážitek. Ve Švédsku mají například hotel z ledu se stálou teplotou -10 ºC. Omrkněte ho. Líbí?

Vánoce na severním pólu

Další články

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Vánoce na jistotu. Objednejte ze skladu, ať neztroskotáte

Máme pro vás dobré zprávy. Předvánoční shon se pomalu blíží, ale vy si můžete oddychnout hned z několika důvodů. Předně u nás můžete nakupovat pohodlně z domu kdykoliv...

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

Vánoce v Británii za WWII očima Viléma Tomana

V září roku 1939 si jen málokdo dokázal představit, že přišla další dlouhá válka, co zasáhne celý svět. Někteří doufali, že nebude trvat ani do Vánoc. Nakonec to bylo Vánoc...

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Jak se slaví svátky na severním a jižním pólu

Póly patří k posledním zbývajícím divočinám na naší Zemi. Z pohodlí teploučkých obýváků si jen těžko dokážeme představit, jak se v těchto zmrzlých světech žije. Až...

Co byste měli vědět o počasí na horách

Co byste měli vědět o počasí na horách

Tlakové výše a níže, fény, bouřky, pasáty, horský vítr, déšť, monzuny, kroupy, sníh, bóry... V horských a lezeckých oblastech nás mohou potrápit všelijaké rozmary počasí a...

Nahoru