Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Ne, nebojte. Nehodláme Vás lákat na další epizodu Hry o trůny (stejně bude další řada až v roce 2019) a ani Vás nehodláme panikařit předpovědí tuhé zimy. Dnešní článek bude snad užitečnější...
Ne, nebojte. Nehodláme Vás lákat na další epizodu Hry o trůny (stejně bude další řada až v roce 2019) a ani Vás nehodláme panikařit předpovědí tuhé zimy. Dnešní článek bude snad užitečnější, budeme se zabývat vrstvením oblečení na chladnější období, které nás čeká. Všeobecně, vrstvení oblečení je nejlepším způsobem, jak se udržet v nízkých teplotách hezky v teple. Zní to snadně, ale může to být také velká věda vzhledem k širokému výběru oblečení, které jednotlivé značky nabízejí. Oblečení je také potřeba vybírat podle lokality, do které míříte. Zimy na jihu Evropy a celkově poblíž oceánů bývají teplejší než ty vnitrozemské. Nezapomeňte, že slunce v zimě zapadá celkem brzy a noci bývají jak se říká "frišné". Článek bude jako takový lehký návod pro všechny, co v zimě rádi cestují a nebo jsou aktivní v přírodě.
Základní vrstva
Spousta lidí tuto část oblečení podceňuje či úplně vynechává a málokdo ví, že je v zimním období velice důležitá. Odvádí totiž vlhkost a pot (ano, tělo se v zimě také rádo potí) z těla do další vrstvy oblečení, kde se lépe vypařuje. Všechno oblečení základní vrstvy musí být nošeno pro maximální účinnost na holé kůži a rozhodně by mělo být "natěsno", když bude plandat, účinnost bude znatelně menší. Pří výběru "základovky" se rozhodně řiďte podle materiálu:
Syntetika: Tento typ materiálu odvádí jakoukoli vlhkost opravdu skvěle, takže bývá využíván i vrcholovými sportovci. Problém je ale v tom, že při delším nošení (a pocení se) začne rychle zapáchat a je třeba ho často prát. Pokročilejší (obvykle ale podstatně dražší) syntetické materiály mají ovšem díky technologiím tuto nevýhodu potlačenou.
Vlna Merino: Další velice populární materiál na základní vrstvy oblečení. Skvěle pohlcuje vlhkost a dokáže krásně udržet teplo. Levné vlněné produkty mohou vyvolávat svědění na těle, takže je lepší se jim vyhnout. Merino je pohodlné na kůži, ale nevýhodou je cena, která je prostě vyšší. A nesmrdí... Věci z tohoto materiálu můžete pohodlně nosit několik dní a klidně pak jít do metra, aniž by kvůli vám vyhlásili biologický poplach.
Hedvábí: Už není tak populární jako dříve, ale pořád může odvést svou práci. Problémem tohoto materiálu je náročná údržba, která by neměla být zanedbaná. Cena je dalším mínusem, kvůli kterému lidé obvykle volí spíše syntetiku a nebo Merino.
Bavlna: Bývá docela populárním materiálem, ale svojí práci neodvádí zrovna nejlépe. Dokáže absorbovat velké množství vlhkosti, ale propustnost je daleko horší, což je v tuhé zimě sakra problém. Nikdo přece nechce mít na kůži úplně promočený kus oblečení. Je to prostě tak mizerný materiál na základní vrstvu, že se mu raději úplně vyhněte.
Střední vrstva
Tady není příliš mnoho co řešit, střední vrstvu může tvořit cokoli, co běžně nosíte. Trika, košile, lehké svetry atd. Tohle oblečení poskytuje trochu tepla navíc a může být nošeno bez další vrstvy, pokud je na to vhodné počasí.
Izolační vrstva
Tohle je taková Mekka vrstvení, díky téhle vrstvě se budete cítit skutečně v teple. Podle venkovní teploty můžete nosit hned několik izolačních vrstev. Popravdě, několik tenčích vrstev je lepších než jedna tlustá. Trik je samozřejmě v tom, že pokud máte více vrstev, je jednodušší si je postupně sundávat pokud je teplo (funguje pochopitelně i obráceně). Každá izolační vrstva by měla být trochu volnější na těle, aby dobře odváděla svou práci. Co se týče materiálu, je jich pochopitelně velké množství, ale existuje pár těch nejoblíbenějších.
Fleece: Známý materiál, který je teplý jako vlna, ale zároveň mnohem lehčí a lépe skladný. Dokáže držet teplotu, i když je lehce nasáklý vlhkostí. Taková fleecová bunda je dobrou investicí za slušný peníz a výběr bývá velký. Univerzálnost je velkou výhodou, protože fleece může být nošen jako vnější vrstva během teplejšího dne a jako střední vrstva během chladnějších nocí.
Vlna: Poměrně dobrá volba. Vlna drží v teple lidi již po tisíce let a ani v současné době moderních materiálů neztratila nic ze své hřejivosti. Problémem je horší skladnost a větší váha.
Syntetika (thinsulate): Není tak dobrou volbou jako je fleece a nebo vlna, ale je levná a svoji práci tak nějak odvede.
Prošívané bundy: Tyto bundy dokáží poskytnout hodně tepla při nízké váze. Výhodou je jejich skladnost, kdy některé kusy můžete "zmačkat" do koule o velikosti boty. Dobrá volba pro cestování nalehko.
Bavlna: Levné řešení problému s izolační vrstvou, pokud se nedostanete do extra chladného podnebí. Dá se použít jako doplňková vrstva k vlně a nebo fleecu.
Vnější vrstva
Tahle "slupka" drží všechny ty živly (vítr, sníh, déšť atd.) na uzdě. Vnější vrstva bývá obvykle ve formě bundy a měla by být schopná chránit před silným větrem a ideálně i deštěm. V ideálním případě by materiál téhle vrstvy měl propouštět vlhkost ven a zabránit větru a dešti pronikat dovnitř. Takových bund je na trhu spousta, ale žádná nedokáže být naprosto voděodolná a přitom propouštět vlhkost od těla. Existují dvě základní verze vnějších vrstev.
Hard shell: Hard shelly jsou voděodolné ale nejsou tak skvěle propustné. Pot se z nich nikdy nevypaří dokonale, takže nejsou tak pohodlné. Tento neduh omezují některé opravdu drahé modely.
Soft shell: Softshellky nabízí dobrou propustnost, ale nechrání dokonale proti živlům. Všeobecně bývají pohodlnější na nošení, trochu lépe hřejí a jsou univerzálnější.
ECWCS
V článku o termoprádle nesmí chybět ani zmínka o ECWCS systému (Extended Cold Weather Clothing System). Jedná se o propracovaný systém oblékání (vznikl v americké armádě v roce 1980), kdy nemusíte přemýšlet, jestli je dané oblečení vhodné a jako jakou vrstvu ho máte použít. Existuje více generací, ale vodítko je jednoduché. Level 1 (I) označuje základní vrstvu, Level 2 (II), druhou vrstvu, Level 3 (III) pak zcela logicky třetí vrstvu.
Součástí systému není jenom "spodní" prádlo a bundy, ale i čepice, rukavice, nákrčníky, boty apod.
Díky propracovanosti systému a možnostem kombinování jednotlivých Levelů je třeba 3. generace ECWCS vhodná do teplot -51ºC až +4ºC.
Ponožky
Tahle součást oblečení je extrémně důležitá v zimě, ačkoli bývá mnoha lidmi velice podceňovaná. Koukejte se po ponožkách, které jsou vlněné a nebo ze speciálních syntetických materiálů. Pokud jedete někam na déle, určitě si fuseklí zabalte dostatečné množství, po dlouhém nošení mají tendenci zapáchat. Bohužel, ty nejlepší ponožky bývají docela drahé, takže to spoustu lidí může od nich odradit. Je hned několik kvalit které chcete, aby Vaše ponožky rozhodně měly.
Vlhkost odvádějící: Tohle pravidlo je rozhodně nejdůležitější. Není nic horšího než po dlouhé chůzi cítit pot a vlhkost v botách, takže si najděte ponožky, které ho jsou schopny odvést od nohou (a ideálně prodyšné boty) pryč.
Rychleschnoucí: Není problém vyprat ponožky v umyvadle, takže je vhodné, aby i ideálně během 6-8 hodin uschly.
"Nesmrdící": Některé syntetické materiály mají speciální antibakteriální úpravu, která následně eliminuje pachy. Vlněné ponožky toto zvládnou také.
Vyhněte se bavlně: Stejná písnička, bavlna prostě moc nehřeje a zadržuje vlhkost. Příliš vlhkosti v botách zebe na nohou a podporuje růst bakterií.
Odolné boty
Evropské zimy jsou spíše deštivé než se spoustou sněhu. Zvažte nákup kvalitních bot, které nedovolí vodě proniknout dovnitř. Výběr je všude veliký a rozhodně nic nezkazíte membránovými botami z kvalitního materiálu. Dříve platilo, že takové boty nevypadaly moc dobře, ale několik posledních let se ukazují i kvalitní a stylové kousky do každého botníku.
Čepice
Další důležitá součást šatníku v zimě, protože nejvíce tepla z těla uniká hlavou. Vlna a fleece Vás vždy udrží v teple.
Rukavice
Na cestování po našich krajinách obvykle nebudete potřebovat velké lyžařské rukavice, ale pár nějakých kvalitních a teplých rozhodně neuškodí. V e-shopu Military Range si jistě vyberete.
Tak teď už zhruba víte jak na to a nic Vám nebrání potulovat se nejen krajinou českou i v zimě. Fotky z Vašich výletů nám můžete poslat na facebook, budeme jedině rádi.
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...