Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Legenda říká, že v roce 212 před Kristem použil známý řecký matematik Archimedes obří parabolická zrcadla k obraně města před invazní flotilou Říma...
Legenda říká, že v roce 212 před Kristem použil známý řecký matematik Archimedes obří parabolická zrcadla k obraně města před invazní flotilou Říma. Zrcadla měla koncentrovat sluneční světlo a jeho pomocí zapalovat nepřátelské lodě. Pokud by byla legenda pravdivá, jednalo by se pravděpodobně o první zdokumentovaný pokus o využití světla jako zbraně, ačkoli pokus prý nebyl úspěšný a sám Archimedes zemřel krátce po obsazení města Římany.
Dva tisíce let po zmíněných událostech stále dochází k pokusům o využívání světla k vojenským účelům. Většina vývoje, o kterém se mluví nejvíce, se momentálně točí okolo zbraňových laserů. Další, ne až tak propagovaný a známý vývoj, se točí kolem využití stroboskopického světla k nesmrtícím účelům. Jednou z nich je kupříkladu "nová" ruská zbraň Filin, která má vyvolávat halucinace a zvracení.
Taková zbraň vám určitě musí připadat zvláštně (nebo také nemusí) a dost novinek ruské technologie se musí brát s rezervou, nejedná se ovšem o první stroboskopickou zbraň a rozhodně ani poslední.
Vytvořit takovou zbraň, aby ve skutečnosti fungovala a byla účinná, rozhodně není nic jednoduchého.
Přísně tajné: CDL
Tak jako spousta technologií, stroboskopické zbraně mají svůj počátek ve víru světové války.
Během té První se světla poměrně často využívala na vozidlech k osvětlování cílů na frontě. Za té Druhé zase Britům došlo, jaké účinky má rapidně blikající světlo na vojáky. Tenkrát se věřilo, že takové blikání způsobí dočasnou slepotu.
Britové na věc šli od lesa, na korbu tanků M3 Grant prostě nainstalovali extrémně silná světla. Tento super tajný projekt dostal označení CDL (Canal Defence Light). Myšlenka byla taková, že tanky vybavené CDL, pojedou na hrotu útoků, což učiní všechny za tanky "neviditelné".
V jednom testu 25librový kanon pálil na postupující tank vybavený CDL, ale nebyl schopen ani jednou kvůli oslepení zasáhnout. Generál Eisenhower, tehdejší Spojenecký velitel, byl natolik ohromen, že nařídil dát narychlo dohromady podobnou verzi pod kódovým označením "Shop Tractor" i pro americkou armádu.
Okolo projektu byly velké tajnosti zejména proto, aby Němci nedokázali vyvinout ochranné filtry pro posádku. Tajemství ale znamenají obtíže. Nižší velitelé neměli o existenci CDL nejmenší ponětí, takže žádná jednotka nebyla trénována v taktickém využití světla a panovala všeobecná nechuť ve využívání neotestované zbraně. Nakonec nebyl systém v boji ani jednou využit.
Pokusy a Neuralyzér
Po válce výzkum blikání světla pokračoval a efekt, který na lidský organismus měl, byl pojmenován jako "nemoc z blikání" (flicker sickness). Tento efekt, způsobený blikáním světla, může způsobit zmatenost, pocit pohybu, dezorientaci a v ojedinělých případech silnou nevolnost.
Tyto efekty je ovšem složité reprodukovat a účinnost není nikdy 100%. Kupříkladu v šedesátých a sedmdesátých letech Britové testovali zařízení pojmenované jako "Photic Driver", které mělo sloužit jako nenásilný prostředek na rozhánění demonstrací. Zařízení nebylo účinné a policie stále spoléhá na starý "dobrý" slzný plyn a gumové projektily.
Existoval také bizarní výzkum, který se zabýval možností ztráty paměti při využití silných stroboskopických světel. Pamatujete si na film Muži v černém? Místní agenti používali zařízení na vymazávání paměti nazvané Neuralyzér, které fungovalo v podobném principu (nebo se to tak zdálo). Ve skutečnosti prý výzkum dokázal, že to funguje na laboratorních myších, ale dál se už výzkumníci nedostali.
Ačkoli, kdyby někdo vyvinul skutečný Neuralyzér, věděli bychom o tom?
Kouzlo LED
Stroboskopické zbraně kolem roku 2000 obzvláště pokročily díky novým výkonným LED svítilnám. Mnohé policie na světě je zařadily do výbavy, ale je otázka, jak často je využívají a s jakým efektem.
V roce 2007 firma IOS (Intelligent Optical Systems) vyvinula zařízení pojmenované LED Incapacitator, které využívalo malých barevných LED světel k vyvolání negativních efektů. Ze začátku se zdálo, že to funguje ve většině případů a LED Incapacitator vzbuzoval mnohé naděje. Výsledky ovšem nebyly takové, jaké by byly třeba a zařízení se nikdy nedostalo do výroby.
Jiné, méně ambiciózní projekty byly ovšem úspěšnější. Takzvaný Dazer Lazer je zelený laser, který bliká vysokou rychlostí a jeho úkolem je pouze ztížit střelbu protivníka a zabránit mu v účinné palbě.
Imobilizér
Mezitím někteří přemýšleli ve větším měřítku...
V roce 2007 byla americkým výzkumným úřadům zadána zakázka na zařízení, které by mohlo být montované na drony, a to mělo být schopné imobilizovat skupinu lidí paprskem rychle blikajícího světla až do vzdálenosti 150 m.
Protože mnoho dronů se stroboskopickým světlem momentálně nikde moc nelétá, asi si můžete domyslet jak projekt dopadl...
Sluší se ovšem říci, že stroboskopické světlo z výzkumu bylo víceméně použitelné a našlo si svou cestu na několik vojenských vozidel. Jak jste mohli vidět na předchozím videu, existuje věž CROWS II, která je vybavena laserem, stroboskopickým světlem a velmi silným zvukovým zařízením.
Stroboskop po rusku
Z předchozího textu se může zdát, že se stroboskopy zabývali pouze Američané a Briti, ale samozřejmě tomu tak není. Podle ruských médií byl nově na dvě tamní válečné lodě nainstalován obranný systém pojmenovaný "Filin".
Filin je stroboskopické světlo vytvořené za účelem "oslepovat optické a elektronické sledovací systémy pro vedení palby malých zbraní na kratší vzdálenost". Jinými slovy systém ztěžuje palbu na ruské lodě.
Tvůrci, firma Ruselectronics, tvrdí, že kromě krátkodobého oslepení dokáže systém u 45 % zasažených, vyvolat pocit dezorientace, zmatení a nevolnosti.
Filin by měl mít účinný dosah až pět kilometrů a dvě dotyčné lodě vybavené systémem, jsou fregaty Kasatonov a Gorshkov. I když systém rozhodně nezastaví protilodní střely ani žádné jiné podobné zbraně, může být užitečný proti pirátům, pašerákům a jiným hrozbám, se kterými se můžete na volném moři setkat.
Ve výsledku se Filin podobá CDL z Druhé světové války, jen je úměrně větší vůči svému druhoválečnému předchůdci.
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí