Upravit stránku

Možná jste někdy slyšeli o starém pravidlu, kdy máte sledovat zvěř a jíst to, co jí ona. Toto ale nefunguje vždy na 100 % a předtím než začnete pojídat rostliny a různé plody ve velkém, je lepší provést test poživatelnosti…

Jen proto, že můžete přežít bez jídla až měsíc, neznamená, že byste měli. Být v divočině bez jídla Vás zanechá zesláblé a náchylné ke špatnému rozhodování v kritických chvílích, což Vás může ohrozit na životě. Dokázat rozpoznat jedlé rostliny je rozhodne užitečná schopnost, jejíž základy by měl ovládat každý. Problém je, že jen v České republice a na Slovensku je několik desítek jedovatých rostlinných druhů a pokud zrovna nevlastníte (a nenosíte stále u sebe) knihu, se kterou tyto druhy dokážete identifikovat, anebo nejste botanik, je téměř nemožné určit se 100% jistotou, která rostlina je jedlá a která není.

Je velice nebezpečné sníst rostlinu, kterou si nejste jisti, obzvlášť když na tom může záviset Váš život. Přece jen, je lepší být hladový, než se otrávit. Některé jedovaté rostliny vypadají jako poživatelné, některé mají poživatelné jen pár částí a některé jsou poživatelné v určitou dobu v roce. Je snadné udělat potenciálně smrtelnou chybu…

Univerzální test poživatelnosti se zakládá na „rozebrání“ rostliny na jednotlivé části a jejich následné testování po dobu 24 hodin. Pokud Vám jde o život, rozhodně provádějte tento test pouze na rostlinách, kterých je v okolí hojnost. Nepomůže, když objevíte 100% jedlou rostlinu s chutí kukuřice, pokud jí v okolí roste jen pár výhonků. Před samotným testováním nepijte nic jiného než čistou vodu. Pokud jste ztraceni v divočině, neměl by být problém toto splnit.


1. rozdělení rostliny

Protože jen některé části rostliny můžou být poživatelné, rozdělte ji na několik základních částí. Obvykle to jsou listy, kořeny, stonky, pupeny a okvětí. Pozor, toto samozřejmě neplatí univerzálně. Zkontrolujte tyto části, jestli nejsou napadeny červy a nebo hmyzem – chcete pouze čistou a čerstvou rostlinu. Pokud tyto parazity najdete, je to znamení, že rostlina hnije a chcete se jí za každou cenu vyhnout. Takto napadenou rostlinu vyhoďte a pokuste se najít nenapadenou a nebo zvolte jiný druh.


2. kontaktní test

První test, který provedete, bude kontaktní. Pokud rostlina podráždí Vaši kůži, nebude vhodná ani pro Váš žaludek. Prvně rozmělněte jednu část rostliny a třete s ní kůži na lokti, popřípadě na zápěstí po dobu 15 minut. Pak čekejte alespoň 8 hodin. Pokud nastane jakákoli reakce na kůži (svědění, pálení atd.), vyhněte se této části rostliny. Během čekání můžete pít vodu, ale nic nejezte. Když se neobjeví žádná reakce, pokračujte k dalšímu kroku.


3. vaření

Některé jedovaté rostliny se stávají poživatelnými, pokud projdou tepelnou úpravou, tak si připravte náčiní a začněte vařit. Cílem tohoto testu je, jestli to bude pro Vás stravitelné, takže pokud nemáte k dispozici oheň, zkuste to syrové. Pokud jste rostlinu převařili (nebo pokud jdete do syrové), vezměte testovanou část a podržte si jí mezi rty po dobu alespoň tří minut. Pokud cítíte pálení a nebo brnění, odstraňte tuto část ze rtů a přikročte k další části rostliny. Pokud nenastane žádná negativní reakce, pokračujte dál.


4. ochutnávka

Vezměte testovanou část rostliny do dutiny ústní, a držte jí na jazyku po dobu 15 minut. Pokud cítíte jakýkoli nepříjemný pocit jako je pálení a brnění, vyplivněte to a vymyjte si ústa vodou. Pozor, pokud to nechutná skvěle, neznamená to, že to je toxické pro Váš organismus.


5. žvýkání

Pokud již máte za sebou 15 minut držení rostliny na jazyku bez obtíží, rozžvýkejte důkladně sousto a držte ho v ústech po dalších 15 minut. Rozhodně zatím nepolykejte! Při jakýchkoli problematických reakcích vyplivněte a propláchněte ústa vodou.


6. polknutí

Po tom, co jste prošli 5. krokem, byste měli mít v ústech slinami nasáklý kousek rozžvýkané rostliny, který musíte spolknout. Po dalších 8 hodin nesmíte rozhodně nic jíst, ale můžete pít čistou vodu. Pokud je Vám během této doby zle, musíte vyvolat zvracení a následně vypít větší množství vody. Jestliže je Vám „hej“ pokračujte k dalšímu kroku.


7. sběr

Sedmý krok je o nasbírání testované rostliny a její příprava ve stejném duchu, jaký jste praktikovali v předchozích krocích. Připravte si přibližně půl kalíšku, který následně snězte a čekejte dalších 8 hodin, při kterých pijte jen čistou vodu. Při žaludečních potížích postupujte jako v předchozím kroku.


FINÁLE

Jestliže jste prošli všemi předchozími body testování a cítíte se dobře, gratulujeme! Zvládli jste univerzální test poživatelnosti. Můžete tedy předpokládat, že testovaná část rostliny je bezpečná ke konzumaci (pokud je upravena stejně jako během testu). Pokud chcete zjistit jestli jsou i ostatní části rostliny jedlé, musíte projít tím samým podruhé. Je to časově velice náročné, ale pokud jste v zoufalé situaci a potřebujete najít zdroj jídla na delší dobu, může Vám to zachránit život. Během čekání se snažte dělat více věcí, jako třeba shromažďovat dřevo, stavět úkryt, lovit a nebo rybařit, hledat spolehlivý zdroj vody a nebo se snažit kontaktovat záchranu.

Pár tipů nakonec:

Kromě univerzálního testu poživatelnosti existuje několik typů rostlin, kterým byste se měli rozhodně vyhnout. Tyto tipy Vám mohou usnadnit hledání jedlých roslin:

Nejezte rostliny s trny!
Vyhněte se rostlinám s lesklými listy.
Nejezte houby, pokud si nejste 100% jistí jejich jedlostí.
Vyhněte se rostlinám, které mají květy ve tvaru deštníku.
Nejezte rostliny s bílými a žlutými plody.
Pokud je míza rostliny mléčně zbarvená, nechte rostlinu být.
Vyhněte se rostlinám se semínky v lusku.
Pokud rostlina chutná příliš hořce a nebo mýdlově, vyplivněte jí.
Vyhněte se čemukoli, co voní po mandlích.
Pozor na rostliny, jejichž listy rostou po třech.

Další články

Výběr červencových novinek 2020

Výběr červencových novinek 2020

Ačkoli to možná nevypadá, červenec a půlka prázdnin je již za námi, a proto pro vás máme připravený výběr novinek za uplynulý měsíc. Dnešní výčet bude o několika novinkách...
Péče o nohy na pochodu

Péče o nohy na pochodu

Vaše nohy jsou bez debat tím nejpoužívanějším způsobem cestování. Pokud ovšem nepatříte mezi opravdové mazáky turistiky a nebo nejste bývalý voják, nejspíše jste nikdy...
Člověk vs. dron 2021

Člověk vs. dron 2021

Je to tady, konečně se dozvíme, kdo je lepší. Jestli letoun pilotovaný člověkem a nebo dron pilotovaný "umělou inteligencí". Letectvo Spojených států plánuje v příštím roce...
Výběr červnových novinek 2020

Výběr červnových novinek 2020

Měsíc červen je za námi, takže jsme tu opět s naším pravidelným přehledem novinek, které se zařadily (a v mnohých případech i naskladnily) na náš internetový obchod...
Nahoru