Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Možná jste někdy slyšeli o starém pravidlu, kdy máte sledovat zvěř a jíst to,...
Možná jste někdy slyšeli o starém pravidlu, kdy máte sledovat zvěř a jíst to, co jí ona. Toto ale nefunguje vždy na 100 % a předtím než začnete pojídat rostliny a různé plody ve velkém, je lepší provést test poživatelnosti…
Jen proto, že můžete přežít bez jídla až měsíc, neznamená, že byste měli. Být v divočině bez jídla Vás zanechá zesláblé a náchylné ke špatnému rozhodování v kritických chvílích, což Vás může ohrozit na životě. Dokázat rozpoznat jedlé rostliny je rozhodne užitečná schopnost, jejíž základy by měl ovládat každý. Problém je, že jen v České republice a na Slovensku je několik desítek jedovatých rostlinných druhů a pokud zrovna nevlastníte (a nenosíte stále u sebe) knihu, se kterou tyto druhy dokážete identifikovat, anebo nejste botanik, je téměř nemožné určit se 100% jistotou, která rostlina je jedlá a která není.
Je velice nebezpečné sníst rostlinu, kterou si nejste jisti, obzvlášť když na tom může záviset Váš život. Přece jen, je lepší být hladový, než se otrávit. Některé jedovaté rostliny vypadají jako poživatelné, některé mají poživatelné jen pár částí a některé jsou poživatelné v určitou dobu v roce. Je snadné udělat potenciálně smrtelnou chybu…
Univerzální test poživatelnosti se zakládá na „rozebrání“ rostliny na jednotlivé části a jejich následné testování po dobu 24 hodin. Pokud Vám jde o život, rozhodně provádějte tento test pouze na rostlinách, kterých je v okolí hojnost. Nepomůže, když objevíte 100% jedlou rostlinu s chutí kukuřice, pokud jí v okolí roste jen pár výhonků. Před samotným testováním nepijte nic jiného než čistou vodu. Pokud jste ztraceni v divočině, neměl by být problém toto splnit.
1. rozdělení rostliny
Protože jen některé části rostliny můžou být poživatelné, rozdělte ji na několik základních částí. Obvykle to jsou listy, kořeny, stonky, pupeny a okvětí. Pozor, toto samozřejmě neplatí univerzálně. Zkontrolujte tyto části, jestli nejsou napadeny červy a nebo hmyzem – chcete pouze čistou a čerstvou rostlinu. Pokud tyto parazity najdete, je to znamení, že rostlina hnije a chcete se jí za každou cenu vyhnout. Takto napadenou rostlinu vyhoďte a pokuste se najít nenapadenou a nebo zvolte jiný druh.
2. kontaktní test
První test, který provedete, bude kontaktní. Pokud rostlina podráždí Vaši kůži, nebude vhodná ani pro Váš žaludek. Prvně rozmělněte jednu část rostliny a třete s ní kůži na lokti, popřípadě na zápěstí po dobu 15 minut. Pak čekejte alespoň 8 hodin. Pokud nastane jakákoli reakce na kůži (svědění, pálení atd.), vyhněte se této části rostliny. Během čekání můžete pít vodu, ale nic nejezte. Když se neobjeví žádná reakce, pokračujte k dalšímu kroku.
3. vaření
Některé jedovaté rostliny se stávají poživatelnými, pokud projdou tepelnou úpravou, tak si připravte náčiní a začněte vařit. Cílem tohoto testu je, jestli to bude pro Vás stravitelné, takže pokud nemáte k dispozici oheň, zkuste to syrové. Pokud jste rostlinu převařili (nebo pokud jdete do syrové), vezměte testovanou část a podržte si jí mezi rty po dobu alespoň tří minut. Pokud cítíte pálení a nebo brnění, odstraňte tuto část ze rtů a přikročte k další části rostliny. Pokud nenastane žádná negativní reakce, pokračujte dál.
4. ochutnávka
Vezměte testovanou část rostliny do dutiny ústní, a držte jí na jazyku po dobu 15 minut. Pokud cítíte jakýkoli nepříjemný pocit jako je pálení a brnění, vyplivněte to a vymyjte si ústa vodou. Pozor, pokud to nechutná skvěle, neznamená to, že to je toxické pro Váš organismus.
6. polknutí
Po tom, co jste prošli 5. krokem, byste měli mít v ústech slinami nasáklý kousek rozžvýkané rostliny, který musíte spolknout. Po dalších 8 hodin nesmíte rozhodně nic jíst, ale můžete pít čistou vodu. Pokud je Vám během této doby zle, musíte vyvolat zvracení a následně vypít větší množství vody. Jestliže je Vám „hej“ pokračujte k dalšímu kroku.
7. sběr
Sedmý krok je o nasbírání testované rostliny a její příprava ve stejném duchu, jaký jste praktikovali v předchozích krocích. Připravte si přibližně půl kalíšku, který následně snězte a čekejte dalších 8 hodin, při kterých pijte jen čistou vodu. Při žaludečních potížích postupujte jako v předchozím kroku.
FINÁLE
Jestliže jste prošli všemi předchozími body testování a cítíte se dobře, gratulujeme! Zvládli jste univerzální test poživatelnosti. Můžete tedy předpokládat, že testovaná část rostliny je bezpečná ke konzumaci (pokud je upravena stejně jako během testu). Pokud chcete zjistit jestli jsou i ostatní části rostliny jedlé, musíte projít tím samým podruhé. Je to časově velice náročné, ale pokud jste v zoufalé situaci a potřebujete najít zdroj jídla na delší dobu, může Vám to zachránit život. Během čekání se snažte dělat více věcí, jako třeba shromažďovat dřevo, stavět úkryt, lovit a nebo rybařit, hledat spolehlivý zdroj vody a nebo se snažit kontaktovat záchranu.
Pár tipů nakonec:
Kromě univerzálního testu poživatelnosti existuje několik typů rostlin, kterým byste se měli rozhodně vyhnout. Tyto tipy Vám mohou usnadnit hledání jedlých roslin:
Nejezte rostliny s trny!
Vyhněte se rostlinám s lesklými listy.
Nejezte houby, pokud si nejste 100% jistí jejich jedlostí.
Vyhněte se rostlinám, které mají květy ve tvaru deštníku.
Nejezte rostliny s bílými a žlutými plody.
Pokud je míza rostliny mléčně zbarvená, nechte rostlinu být.
Vyhněte se rostlinám se semínky v lusku.
Pokud rostlina chutná příliš hořce a nebo mýdlově, vyplivněte jí.
Vyhněte se čemukoli, co voní po mandlích.
Pozor na rostliny, jejichž listy rostou po třech.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl...