Upravit stránku

Viděna v rukách nespočtu Cowboyů a Indiánů v různých westernových filmech, Winchesterova puška je označována jako zbraň, která dobyla Západ. Za rozvojem opakovacích pušek je ovšem více, než se zdá, a samotná Winchestrovka měla dlouhý a náročný vývoj, kolem kterého se pohybovalo velké množství bohatých mužů a vynálezců. Zbraň a její slavné pákové dobíjení spatřilo mnoho bitev ještě dříve, než se stalo oblíbenou zbraní takových, jako byl Buffalo Bill, ostřelovačka Annie Oakley či president Teddy Roosevelt.

Předci

Technologie stojící za za tolik úspěšnou puškou Winchester má základ z roku 1849, kdy si vynálezce Walter Hunt nechal patentovat svojí pušku, která měla základní znaky většiny pozdějších Winchestrovek, tubový zásobník pod hlavní a pákové nabíjení nábojů do komory. Tato puška byla sice inovativní, avšak těžká a nemotorná. Z tohoto důvodu byl design prodán puškaři Lewisovi Jenningsovi, který měl zbraň upravit pro masivní výrobu. Tohoto cíle Jennings dosáhl, a v roce 1851 bylo prodáno několik tisíců pušek.

Obě pušky, Jenningsova i Huntova, používaly v té době náboje z dutého olova s náplní černého prachu. Dutina nábojnice byla uzavřena víčkem s otvorem, kterým prošlehl plamen od zápalky nasazované na uzávěr. V tomto ohledu měla navrch Jenningsova puška, která měla zásobník zápalek zabudovaný ve zbrani, takže nabíjení, zaměření i výstřel probíhal během jedné akce, což bylo oproti starším konceptům revoluční.

I přes tyto výhody se zbraň neprodávala dobře, hlavně kvůli vysokým nákladům na výrobu a nízké účinnosti střel. Ovšem dva vynálezci, Horace Smith a Daniel Wesson spatřili ve zbrani potenciál a v roce 1854 založili firmu Volcanic Repeating Arms Company, která se zabývala opakovacími zbraněmi. Tentokrát už byl vzhled pušky takový, jaký známe z filmů. Firma Volcanic nabízela jak pušky, tak i pistole, které se prodávaly s menším úspěchem. Smith & Wesson nakonec Volcanic prodali Oliverovi Winchesterovi, a založili legendární firmu na revolvery, která funguje dodnes.

Modrá a šedá

V roce 1857 přejmenoval Winchester společnost na New Haven Arms Company a jako předáka továrny najmul Benjamina Tylera Henryho. Henry předělal koncept zbraně na spolehlivou a silnou munici kalibru .44 a v roce 1860 si toto vylepšení patentoval. Následovala válka, kde si zbraň vybudovala svoji reputaci…

Během Americké občanské války byla Henryho puška ceněna na obou stranách konfliktu. Ačkoli tyto pušky zpočátku používaly výlučně vojáci Unie, Konfederační prezident Jefferson Davis vybavil jednotku svých bodyguardů puškami posbíranými na bojišti. Henryho puška byla velice drahá zbraň, tehdy stála zhruba 52,50$, přesto se zhruba 9,000 pušek prodalo do soukromých rukou. Unijní armáda oficiálně koupila 1,730 Winchestrovek za tehdejších 36.95$. Ačkoli to bylo malé číslo, oproti 94,496 nakoupeným Spencerovým opakovačkám, Henryho puška si vydobyla reputaci díky velké palebné síle. Konfederační vojáci tenkrát prohlašovali: „Tu zatracenou Yankeyskou pušku nabijete v něděli, a střílíte s ní celý týden.“

Po válce se Henryho puška přesunula na západní frontu. Známá indiánská aliance pod náčelníkem „Šíleným koněm“ (Crazy Horse) zmasakrovala v bitvě u Little Big Hornu sedmý pluk kavalérie plukovníka Custera. Vykopávky archeologů dokazují, že indiáni byli vybaveni minimálně 150 opakovacími puškami, které měli daleko větší palebnou sílu než jednoranné karabiny Custerových mužů.

Slavné roky

Model 1873 přišel zhruba v době, kdy Olivier Winchester znovu přejmenoval svoji společnost, tentokrát po sobě. Nový model pušky prošel několika vylepšeními, jako byla ochrana uživatele před teplotou z výstřelů, nabíjecí klapka na pravé straně pouzdra závěru a nový typ munice. Tato vylepšená puška se ukázala jako velký komerční úspěch a vyráběla se až do roku 1919.

Ke konci 19. století byla munice čím dál silnější a Winchesterův Model 1873 nedokázal držet krok. V té době do hry vstoupil největší Americký vynálezce zbraní John Moses Browning a nabídl, že zkonstruuje nový systém nabíjení, který bude schopen využít náboje velké ráže. První puška s tímto systémem byl Model 1886, následovaný Modelem 1892 který byl jen zmenšenou verzí. Celkem bylo prodáno přes 8. milionů pušek s touto silnější municí.

Winchesterovky všude kolem

Ačkoli Americká armáda nikdy oficiálně nepřijala pušku do své výzbroje, mnoho ostatních zemí ano. Kupříkladu Ottomanská armáda využila opakovaček během Rusko-Turecké války v roce 1877. V roce 1915 zažila Winchesterovka poslední opravdu velkou zakázku, kdy se 300,000 kusů prodalo do Ruska, kde byla použita na východní frontě proti Německu. Oproti předchůdcům měla tato puška praktičtější, krabicový zásobník.

Společně se zbraní Colt je Winchestrovka jedna z nejikoničtějších zbraní Ameriky 19. století. Představuje ohromný rozmach průmyslové síly mladé země a vzestup mezi mocnosti západu. Její palebná síla byla ve své době nepřekonaná. Tak jako mnoho westernových zbraní, inspirovala k produkci filmů jako: Winchester ´73, Přepadení a Opravdová kuráž. Dodnes je Winchestrovka synonymem pro všechny opakovací pušky, a slouží ke sportovním a loveckým účelům.

Další články

Výběr červencových novinek 2020

Výběr červencových novinek 2020

Ačkoli to možná nevypadá, červenec a půlka prázdnin je již za námi, a proto pro vás máme připravený výběr novinek za uplynulý měsíc. Dnešní výčet bude o několika novinkách...
Péče o nohy na pochodu

Péče o nohy na pochodu

Vaše nohy jsou bez debat tím nejpoužívanějším způsobem cestování. Pokud ovšem nepatříte mezi opravdové mazáky turistiky a nebo nejste bývalý voják, nejspíše jste nikdy...
Člověk vs. dron 2021

Člověk vs. dron 2021

Je to tady, konečně se dozvíme, kdo je lepší. Jestli letoun pilotovaný člověkem a nebo dron pilotovaný "umělou inteligencí". Letectvo Spojených států plánuje v příštím roce...
Výběr červnových novinek 2020

Výběr červnových novinek 2020

Měsíc červen je za námi, takže jsme tu opět s naším pravidelným přehledem novinek, které se zařadily (a v mnohých případech i naskladnily) na náš internetový obchod...
Nahoru