Upravit stránku
V minulém dílu "seriálu" Jak přežít v přírodě jsme se zaměřili na priority, první...

V minulém dílu „seriálu“ Jak přežít v přírodě jsme se zaměřili na priority, první pomoc a sebeobranu. V tomto díle se podíváme blíže na fyzické potřeby…

Fyzické potřeby

Abyste přežili, musíte si zachovat normální tělesnou teplotu. Na jedné straně to znamená udržet se v teple během zimy a na druhé umět se ochladit v horku. V obou situacích je dobrý základ mít nějaký úkryt.

Úkryt

I když umíte založit oheň s téměř čímkoli, dřív nebo později budete potřebovat místo, kde se můžete schovat. Bohudík, naše tělo nepotřebuje k přežití komfort hotelu Hilton, takže kryt musí splňovat dva požadavky: chránit před nepřízní počasí a mít dobré izolační vlastnosti.

Nejjednodušší je vyrobit úkryt ve tvaru písmene A, ale cokoli co Vás ochrání před sněhem, deštěm a sluncem by mělo na čas stačit. Co se týče místa pro úkryt, zvolte takové, které je kryté před nepříznivým počasím a je přiměřeně pohodlné.

Jak založit oheň

Při rozdělávání ohně doporučují hasiči vzít v potaz dvě věci: směr větru a blízké okolí. Oheň je důležitý k Vašemu přežití, ale rozhodně nechcete podpálit celý les, jen aby si Vás všimli záchranáři. Oheň je možná jedna z prvních věcí, které se lidstvo naučilo používat, neznamená to ovšem, že je jednoduché ho rozdělat.

Založení ohně brýlemi: Abyste dokázali založit oheň, nejlepší šance jsou brýle na dálku, které pak prakticky použijete jako lupu. Zlehka plivněte na čočku a využijte světlo k zažehnutí Vašeho suchého podpalu.

Založení ohně za pomoci láhve s vodou: Podobně jako se rozdělává oheň za pomocí brýlí, dá se využít světlo i skrze láhev s vodou (nebo skrze kondom plný vody či led).

Založení ohně za pomoci baterie: Pokud se stane to, že se ztratíte v divočině, je šance, že budete mít u sebe lithiovou baterii (např. ve svítilně). Jde o to, vykřesat z ní jiskru, a nejjednodušší způsob je způsobit zkrat. Spojte za pomoci drátku (jako izolant může posloužit žvýkačka) pozitivní a negativní pól baterie a jiskry nasměrujte na materiál, který chcete podpálit.

Založení ohně za pomoci tření dřeva: Tohle je rozhodně jeden z nejtěžších způsobů, jak založit oheň. Tato metoda využívá tepla, které vznikne třením dřeva a i s velkým množstvím zkušeností to zabere mnoho času. Dobrá zpráva je, že to můžete zkoušet i na zahradě a pokud se Vám povede vykřesat jiskra, budete jistě cítit velké uspokojení.

Jak se hydratovat a najíst

Schopnost rozdělat oheň je skvělá pro udržení tělesného tepla, ale člověk musí jíst (bez jídla vydržíte 3 týdny) a pít (maximálně 3 dny), aby se udržel naživu. Prioritou je tedy voda, tak se podívejme, kde jí najdete a jak si poté obstarat jídlo.

Jak najít vodu

Pokud máte problém najít ve svém okolí vodu, několik rad by Vám mohlo přijít vhod:

Pasoucí se zvířata obvykle při úsvitu a západu slunce chodí pít. Toho můžete využít k nalezení vody.

Mušky a komáři se obvykle zdržují zhruba 350m od vodního zdroje.

Rosa, která bývá na pastvinách či trávě je skvělý zdroj vody. Ke sběru stačí kus látky, který si uvážete například za batoh.

Stojatá voda obvykle není dobrá k pití, ani když ji převaříte.

Jakmile najdete zdroj vody, raději ho převařte, i ten nejčistší pramínek v horách v sobě může mít škodlivé mikroby a parazity. Ideálně byste měli mít u sebe krabičku s čistícími tabletami či filtrační brčka. Pokud nemůžete vodu převařit a nemáte tablety (brčka), hledejte prudčeji tekoucí vodu a nebo využijte rosu z listí a rostlin.

Funkční způsob získávání vody (i když je časově náročný a vyžaduje teplo) je pomocí kondenzace (viz video).

Jak na jídlo

Nejjednodušší řešení je pamatovat si, jaké rostliny jsou stravitelné v místě, kde se pohybujete. Pokud žádné neznáte, existuje tzv. svatá čtyřka jedlých rostlin, které jsou rozšířeny prakticky po celém světě.

Borovice: vnitřní kůra je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů a jiných živin. Z jehličí se dá uvařit čaj (mimochodem výživný a chutný), který byl využíván i na léčbu kurdějí.
Dubové žaludy: celý vnitřek je jedlý a dají se skvěle skladovat.

Orobinec: jedna z nejlepších rostlin na hlad (a navíc roste u vody), mladé a křehké výhonky jsou jedlé a skvěle stravitelné vařené či syrové. Pokud roztlučete oddenek, získáte kvalitní zdroj mouky. Pokud je orobinec ještě nezralý, můžete si uvařit samičí části (doutníky) a jíst je jako kukuřici.
Luční tráva: Ať už se jedná o divokou pšenici a nebo oves, mnoho lučních trav se dá jíst. Většina z jedlých druhů má velikost kolem 15 cm a dají se jíst prakticky celé, jen několik z nich musí mít semínka tepelně zpracovaná. Luční tráva je skvělý zdroj vody, vitamínů a karbohydrátů.

V dalším díle o přežití se zaměříme na hygienu a orientaci v přírodě.

Další články

Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý...
Výběr červnových novinek 2021

Výběr červnových novinek 2021

Měsíc se s měsícem sešel a my pro vás máme další várku zajímavých novinek, které se nově objevily na e-shopu.
Nahoru