Upravit stránku
Pravděpodobně téměř každý nadšenec outdooru či military už někdy zaslechl něco o značce Opinel,...
Pravděpodobně téměř každý nadšenec outdooru či military už někdy zaslechl něco o značce Opinel, která svoji dlouhou pouť započala roku 1872. Tento článek vás provede rodinnou ságou, která je plná synů, nožů a spokojených zákazníků. Celý příběh prakticky začíná dlouho před vytvořením prvního pravého Opinelu.

Prvopočátek ságy…

Píše se rok 1800 a podomní obchodník Victor-Amédeé Opinel se na svých cestách naučí poměrně užitečnou schopnost kovat hřebíky. Pro kování si vybuduje v brzké době takové nadšení, že ve vesničce Aliez-le-Vieux založí svoji vlastní kovárnu kde mu pomáhá jeho syn Daniel. Daniel po jeho smrti řemeslo převezme a stane se v kraji proslulým výrobcem ostrých nástrojů jako jsou srpy pro zemědělce, kteří se pro jeho výrobky sjíždějí z dalekého okolí.

Joseph Opinel

V roce 1872 se narodí první syn, v té době již uznávaného, kováře Daniela. Jeho velkým koníčkem se stanou nové stroje a technologie a již v jeho 18 letech si vlastnoručně vyrobí fotoaparát, se kterým fotí významné události v okolí. Jeho vášeň pro strojní výrobu se brzy projeví v touze vynalézt něco, na co se dají aplikovat moderní metody manufaktury. Navzdory přáním svého otce, který byl zastáncem tradičního kovářství a nevěřil strojům, věnoval svůj volný čas výrobě malého kapesního nože. A nůž Opinel poprvé spatřil světlo světa.

Nože malé i velké

V roce 1897 začal Joseph Opinel číslovat nože podle toho, jak byl který nůž velký, resp. jak velká byla ruka pracující s nožem a pro jaké úkoly byl nůž určený. Nejmenší nůž označený No. 1 měl i svůj kroužek na připevnění ke kapesním hodinkám. Jeho výroba, stejně jako výroba nože No. 11 byla zastavena roku 1935. V dnešní době je nejmenší Opinel No. 2, který má 3,5 cm dlouhou čepel a největší je No. 12, který má 12 cm dlouhou čepel. Od 70. let byly vyráběné i limitované edice obřích a specializovaných nožů (kupříkladu No. 13 má ostří 22 cm).

Dle tradice z roku 1565, kdy Karel IX. nařídil, aby každý mistr nožíř přidával na své výrobky vlastní emblém, si Joseph vybral znak korunované ruky, která nože zdobí od roku 1909. Ruka je symbol požehnání Jana Křtitele a koruna připomíná Savojské vévodství.

První továrna

Díky masivnímu komerčnímu úspěchu potřeboval Joseph produkovat větší množství nožů, než mu umožňovala stará kovárna. Pro stavbu továrny si vybral místo zvané Pont de Gevoudaz, kde si zařídil manufakturu se stroji podle vlastních návrhů, které byly schopny produkovat nože větší rychlostí. Díky jeho hydraulické turbíně byl první muž s plně elektrifikovaným domem ve vesnici. Po zavedení elektřiny i do továrny, rozvěsil několik světel po cestě od domu do práce… Jedna z postarších paní z vesnice byla natolik ohromená, že se Josepha zeptala, jak se mu podařilo rozvést petrolej skrze kabely.

Velký přesun

Rok 1915 byl ve znamení změn. Joseph si uvědomil, že nebude schopný rozvíjet značku, pokud zůstane v zapadlé vesnici. Proto se uprostřed války rozhodl cestovat po okolí, aby našel ideální místo. Toto místo, jak se ukázalo, bylo na okraji Chambery v Cognini, kde koupil koželužnu se zdrojem rychle tekoucí vody. Budova byla zchátralá, ale byla blízko u nádraží a od roku 1917 Joseph a jeho dva synové Marcel a Léon začali novou éru značky Opinel.

Požár a nová továrna

Dřevěné odštěpky se odjakživa používali k vytápění továrny Opinel a díky nim se šetřilo zhruba 200.000 litrů paliva ročně. V lednu roku 1926 ovšem špatně uhašená kamna způsobila rozsáhlý požár, který zničil prakticky celou budovu a majetek. Rodina Opinelů se ovšem vyrovnala se ztrátou, a další rok vystavěla novou, větší manufakturu.

Vynález pojistky Virobloc

Zpočátku měly nože Opinel čtyři komponenty: rukojeť, čepel, ocelový prstenec a nýt. Prstenec byl potřeba pro pevné zajištění čepele k rukojeti. V roce 1955 Marcel Opinel, jeden z členů rostoucí rodiny, chtěl vylepšit bezpečnost nože, a proto vynalezl dnes známou pojistku Virobloc. Nůž byl vybaven zámkem, který rotoval a posunoval se po ocelovém prstenci. Původně byl systém používán jen na některých modelech, avšak od roku 2000 je na každém noži od velikosti No. 6.

Až po současnost

Další vývoj značky Opinel je už poměrně známý. Firma vybudovala větší továrny, aby dokázala uspokojit poptávku po svých produktech a stala se prakticky designovou ikonou, jejíž vzhled se za poslední století příliš nezměnil. Z tohoto důvodu byl Opinel zařazen mezi 100 nejlepších designů všech dob, patří mezi takové legendy, jako jsou hodinky Rolex a Porsche 911. Nyní v roce 2016 se značka poprvé usazuje za „velkou louží“ a rozvíjí své nože i v USA.


Další články

Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý...
Výběr červnových novinek 2021

Výběr červnových novinek 2021

Měsíc se s měsícem sešel a my pro vás máme další várku zajímavých novinek, které se nově objevily na e-shopu.
Nahoru