Upravit stránku
V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká spousta krásných dnů. Sluneční paprsky se odráží na barevném listí a my se můžeme vydat na výlet bez lidí kolem. Dali jsme dohromady pár tipů, kam vyrazit klidně hned teď.

Výlet v duchu army & military: Najděte schovaný M4 Sherman

Kde? V zoo! Tam byste asi tank nehledali, že? Plzeňská zoo ale přesně takový poklad skrývá. Je to vlastně docela jiný svět tahle zoo, otevřený celoročně, 365 dní v roce. A pyšní se tu hned několika zajímavostmi. Tak například jejich unikátní Svět v podzemí, který vznikl z původního válečného krytu. Plzeňská zoo také vždy lákala milovníky plazů (za zmínku stojí expozice nejjedovatějších hadů světa – Království jedu) a nesmíme zapomenout ani na DinoPark (otevřen do konce října) nebo botanickou zahradu (je součástí zoo a přístupná v rámci jednoho vstupného).

Nápad na Halloween

30. října se můžete v Plzni těšit na Strašidelnou zoo. Vezměte děti, určitě si to užijí. A další tipy najdete na webu zoo.

Ale zpátky k našemu M4 Shermanovi. Proč je v zoo schovaný legendární americký tank? Souvisí to se zmiňovaným válečným krytem, kde sídlil německý generální štáb, a který teď stojí na území zoo. Zahrada ho přeměnila částečně na unikátní podzemní zoo a částečně na expozici věnovanou válce. A právě její součástí je tank, který začátkem května 1945 osvobozoval město. Tank Sherman tu symbolizuje svobodu a vítězství nad nacisty.

Populární M4 Sherman byl ve 2. světové válce přední technikou pozemních operací západní fronty. Vyrobilo se ho zhruba 50.000 kusů, což ho vyšvihlo na druhou početní příčku hned za ruskými T-34. Jeho maximální rychlost byla necelých 50 kilometrů za hodinu a posádku tvořilo 5 mužů. Kromě plzeňské zoo můžete najít dva exempláře ještě ve Vojenském muzeu v Lešanech.

M4 Sherman z plzeňské zoo

Outdoorový výlet do Jeskyně víl

Zhruba 2 km od Kyjova a 7 km od Krásné Lípy najdete celoročně volně přístupnou pohádku – Jeskyni víl. Není to tak úplně jeskyně, jako spíš skalní pískovcový převis. Ze stropu a ze dna tu vyrůstají ledové rampouchy, záclony z ledu a ledová brčka. Mají různé velikosti a často připomínají trpaslíky. Vydat se za nimi je dobrodružství.

Nutno ovšem podotknout, že tu nejkrásnější pohádku si tady užijete až s příchodem zimy. Do našich tipů jsme ale jeskyni zařadili už teď, protože ideální pro vznik víl je několikadenní střídání mrazů a oblev. Tehdy vznikají až 80 cm velcí trpaslíci. A to vy už teď víte, takže budete připraveni vyrazit, až nastane to správné počasí. Konec podzimu/začátek zimy bývá nejlepší.

Unikátní ledovou výzdobu najdete ve stráni na pravém břehu řeky Křinice. Abyste se k ní dostali, vydejte se po červené turistické značce Kyjovským údolím. Přibližně po 2 km narazíte na odbočku, která vás navede přes řeku Křinici. Za řekou se držte vpravo a pak vás čeká asi 200m stoupání k pískovcovým skalám za pomoci kamenných schodů, řetězového zábradlí nebo krátkého žebříku. A to všechno v zimě a ideálně za šera. Přítmí dodá rampouchům na půvabu. Respektive svíčky, které mezi ně umisťují návštěvníci. V jeskyni je ale tma i ve dne, takže záleží jen na vás.

Na tento výlet budete potřebovat čelovku. Pokud nemáte, nevadí. U nás na e-shopu máme čelovek, co hrdlo ráčí. Ehm, tedy spíš co čelo ráčí. Vybírejte.

  • Jeskyně víl
  • Jeskyně víl
  • Jeskyně víl

Reenactorový výlet za bájným obrem na prahu Krkonoš

Pokud jste ještě nebyli v největší moderní pevnosti v Čechách, pak je nejvyšší čas. Stachelberg, to je unikátní komplex – ochránce naší republiky před hrozícím útokem hitlerovského Německa. Tvrz najdete kousek od Žacléře a tvoří ji obrovská pevnost s historickou expozicí, různé další vojenské objekty a rozsáhlé podzemí.

Na Stachelberg doporučujeme přibalit pořádnou bundu a pevné boty. Čeká vás zhruba hodinová prohlídka rozestavěných chodeb a sálů v hloubce až 50 m pod povrchem. Panují tu nízké teploty (9 °C) a cestou zdoláte 186 schodů.

Něco takového neuvidíte každý den. Stanete se doslova svědky dramatických událostí naší historie. Bunkry jsou v různých fázích stavby. Některé jsou v podstatě jen chodbami vytesanými do skály, jiné skoro dokončené a obetonované. Místní dělostřelci plánovali postavit mnohem víc, ale Mnichovská dohoda už jim to neumožnila… Každopádně naučná stezka, velké i malé bunkry, rozhledna Eliška i venkovní úniková hra = ideální výlet pro všechny generace. Omrkněte jejich webovky.
  • Stachelberg
  • Stachelberg
  • Stachelberg

Výlet na Pantheon na Malé Skále

Nápadů na výlety bychom měli v rukávu hodně a věřte, že je to samé eso. Pro tentokrát už ale vytáhneme jen jedno, zato nádherné. Nejrozsáhlejší skalní hrad v Čechách – Pantheon Vranov. Vypíná se vysoko nad Jizerou na strmém skalním bradle. Dostanete se k němu po červené turistické značce z Malé Skály. Z nádraží jsou to necelé 2 km. Pantheon se mu říká, protože jeho někdejší majitel umístil do areálu hradu různé pomníky, urny a nápisy připomínající bájné osobnosti, umělce, básníky, spisovatele i historické události. Najdete tu připomínky bojů proti Napoleonovi i zmínky o Shakespearovi nebo Goethovi. Zajímavá sbírka, že? A ty výhledy!

Nebudeme dopředu prozrazovat, ale na hradě žije jedna taková malá potvůrka. Vlastně víc potvůrek. Takže s sebou raději přibalte čepici. Rozhodně totiž nechcete, aby se vám zamotaly do vlasů ;-)

  • Vranov
  • Vranov
  • Vranov

Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru