Upravit stránku
Tipy jak zvolit správný stan
Krásné počasí již klepe na dveře a spolu s ním přichází i sezóna kempování a stanování. Pokud se rozmýšlíte o koupi stanu, je dost možná ta nejvhodnější doba něco zvolit a zakoupit...

Krásné počasí již klepe na dveře a spolu s ním přichází i sezóna kempování a stanování. Pokud se rozmýšlíte o koupi stanu, je dost možná ta nejvhodnější doba něco zvolit a zakoupit. Ačkoli se zdá, že výběr stanu nemůže být nic složitého, opak je pravdou. Podle nás stoprocentně existují některé tipy, které se vyplatí zvážit, abyste své peníze utratili s rozmyslem a smysluplně. Přece jen, špatně vybraný stan může proměnit kempování v ne příliš příjemné dobrodružství.

Podle podmínek, ve kterých budete obvykle přespávat

Je logické, že různé stany jsou dobré do různých podmínek.

Kupříkladu letní stan by měl být vyroben z lehoučkého materiálu, měl by mít mít skvělou prodyšnost a nebude uzpůsobený do náročných podmínek. Rozhodně se před koupí rozmyslete, v jaké době hodláte nejvíce kempovat. Takzvané třísezónní stany jsou takovým univerzálem světa stanů. Měly by si poradit s deštěm a větrem, stejně jako by měly do určité míry chránit před chladem.

Zimní stany, tzn. ty, které jsou schopny přežít i extrémní podmínky na horách, ochránit před přívaly sněhu a dokonale izolovat chlad od úkrytu jsou v České republice poměrně zbytečné, takže i hůře dostupné. Pokud se ale chystáte na vysokohorskou turistiku a počítáte s přespáním na nějakém opravdu velmi nehostinném místě, poohlédněte se po specializovaném vybavení ve specializovaných obchodech. Počítejte také s poměrně velkou investicí, která je ve většině případů opodstatněná. V takových podmínkách budete doslova závislí na svém vybavení a chyba vás může stát i život.

Shrnuto, podtrženo: pokud budete plánovat přespávání pouze za hezkého počasí někde v relativním teple, není třeba nakupovat to nejdražší v nejvyšší kvalitě. Počítejte ovšem i s tím, že i to nejhezčí počasí se může změnit velmi rychle a předpovědi meteorologů nejsou pokaždé na 100 % přesné. Přemýšlejte o tom, jestli váš vybraný stan ustojí nečekanou letní bouřku s větrem a jestli odolá silnějšímu dešti. Ty nejlevnější stanové exempláře za tohoto počasí nemusí fungovat zrovna nejlépe.  

Podle počtu přespávajících

Vždy počítejte s tím, že koncept "stan pro čtyři lidi" neznamená, že se tam čtyři lidi vyspí naprosto pohodlně. Tak to obvykle prostě nechodí. Pohodlný bude pravděpodobně pouze pro tři lidi, a to nepočítejte s uložením vybavení jako jsou větší batohy apod.

Takže pokud jste dva a chcete mít pohodlné spaní, podívejte se na stan pro tři lidi. Ten by pak na oplátku měl poskytnout dostatek místa na "manévrování" uvnitř a pokud bude špatné počasí, oceníte místo navíc na uskladnění vašeho oblečení a obecně čehokoli, co by mohlo venku přijít k újmě. 

Počítejte také s vaší vlastní výškou. Není nic nepříjemnějšího, než když muž se dvěma metry výšky spí ve stanu dlouhém 180 cm zatočený v klubíčku.

Co se týče stanů, na velikosti rozhodně záleží.

Nezapomeňte počítat i s tím, na čem hodláte ve skutečnosti spát. Někdo to sice zvládne na pouhé podlážce ve spacáku, ale většina zvolí pohodlnější spaní na karimatce, která sama o sobě existuje v různých velikostech.

Samostatnou kapitolou jsou pak stany určené pro opravdu velké množství lidí. Kupříkladu, pokud zařizujete tábor a potřebujete dočasný příbytek či úkryt pro děti, rozhodně zvolte něco opravdu prostorného a odolného. Tzv. vojenské stany by měly posloužit více než dobře.

Podle snadného skládání

Teď si určitě říkáte, že přece umíte složit jakýkoli stan. To sice třeba umíte, ale musíte si uvědomit, jak dlouho vám to zabere. Budete potřebovat druhého člověka, aby vám pomohl? Nebo snad i třetího? Tohle je prostě třeba vzít při nákupu v potaz.

Pokud si vyberete nějaký velký stan, dejme tomu pro šest lidí, rozhodně nechcete trávit hodiny zkoumáním toho, kam co ve skutečnosti patří. Když budete mít s sebou děti, bude ten problém s časem pravděpodobně ještě naléhavější (za předpokladu, že je ve skutečnosti nezapojíte do procesu stavění).

Předtím, než si pořídíte stan, bylo by dobré si předem zjistit něco o tom, jak se skládá (skvělým zdrojem dost často bývá portál Youtube) a po nákupu si to někde i nanečisto vyzkoušet.

Další pravidlo, co je třeba mít v paměti: Velký stan potřebuje hodně místa. Někdy prostě v přírodě ani v kempu nenajdete dost místa pro velký stan.

Podle materiálu

Materiál je jeden z faktorů, který by měl rozhodně ovlivnit vaši volbu.

Plátěné stany (bavlna) jsou vysoce voděodolné, ale protože vodu vsakují, mohou se stát opravdu těžkými. Vydrží ale dlouho a jsou odolnější než jiný typ materiálu, například nylon.

Nylonové/polyesterové stany jsou také voděodolné, ale dlouhodobé vystavování slunečnímu světlu látku časem degraduje. Po nějaké době je tedy vhodné zkontrolovat zda švy stanu nepropouští vodu a případně naimpregnovat.

Co se týká tyčí stanů, ty jsou vyráběny z velkého množství různých materiálů, takže vybírejte pozorně. Materiály jako jsou uhlíková vlákna jsou podstatně lehčí než jejich kovoví protějšci, ale cenovka je znatelně vyšší.

Nedílnou součástí stanu jsou zipy, které bývají dost často přehlížené navzdory své důležitosti, protože když zip v nevhodnou chvíli selže, může se vám do stanu dostat něco, co tam za žádnou cenu nechcete. Koukněte proto, jestli jsou zipy v pořádku, jestli při zavírání nezachytávají látku a nejsou náchylné k reznutí.

Podle váhy a rozměrů v zabaleném stavu

Tady je základní otázka: Budete stan přenášet pěšky na dlouhé vzdálenosti? Nebo bude jen na převoz v autě?

Některé velké stany jsou opravdu těžké. Ty rodinné a nebo armádní se ve skutečnosti musí dokonce přenášet i ve dvou a více lidech. Zjistěte si tedy váhu, nechcete přece přenášet zbytečná kila na nějakém výšlapu do kopců...

Pokud budete stan pouze převážet v autě, není váha nijak extra podstatná, stejně tak pokud máte někoho po ruce.

 

Podle ceny

Pro někoho pravděpodobně nejdůležitější faktor pro nákup. Každý přece jen máme jiný rozpočet, ale jak už to tak bývá, kvalita něco stojí.

Pokud koupíte nějaký extra levný stan, může vás to pak ve výsledku stát víc peněz, když selže ve špatný okamžik. Extra levný stan může protékat a nebo nevydrží zdaleka tak dlouho jako jeho "lepší" varianta. Ptejte se: proč je tento stan tak levný? Může to být levným materiálem použitým při výrobě. Může to být značkou. Může to být nekvalitním provedením.

Věnujte proto čas při výběru stanu, může vám to pak ušetřit případné utrpení, když cesta a nebo výlet nevyjde podle plánu. Přemýšlejte důkladně o všech aspektech, které jsou pro vás důležité, stejně jako o tom, co doopravdy potřebujete. Vyplatí se to.

Tipy na konec

  • nepodceňujte ventilaci stanu, není nic horšího než se probrat ve stanu a vše mít vlhké a zatuchlé
  • dva východy u stanu pro více osob jsou optimální, minimalizuje to možnost, že při cestě ven na někoho šlápnete
  • kapsy a další možnosti uložení věcí jsou u stanu velkou výhodou
  • velkou výhodou u stanu je i přídavná pláštěnka pro lepší ochranu proti špatnému počasí
  • pokud se dá ke stanu koupit další přídavné vybavení, jen dobře, není třeba ho kupovat hned, ale určitá modularita je skvělá věc

Další články

Jak vybrat boty na trek

Jak vybrat boty na trek

Tak copak to tu máme. Boty. Věčné téma pro všechny, kteří se chystají na pořádnou výpravu. Protřelí cestovatelé se vyznají. Ale co když jedete na trek poprvé? Pomůže vám...
Tipy na podzimní výlety

Tipy na podzimní výlety

V létě bývá všude hlava na hlavě, na horách, koupalištích, nemluvě o hradech nebo zámcích. A ne každý si odpočine obklopen lidmi. Už je tu ale podzim a v něm nás jistě čeká...
Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Nahoru