Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov čeká pět let v loděnici na dlouhý proces tolik potřebné modernizace. Naneštěstí pro loď, rozpočet, který byl původně pro loď přislíben, byl snížen na polovinu. Jak to ovlivní budoucnost stárnoucí letadlovky se teprve uvidí.
Jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov čeká pět let v loděnici na dlouhý proces tolik potřebné modernizace. Naneštěstí pro loď, rozpočet, který byl původně pro loď přislíben, byl snížen na polovinu. Jak to ovlivní budoucnost stárnoucí letadlovky se teprve uvidí.
Z původní alokované částky 50 miliard rublů (19 miliard korun) nakonec zůstala pouhá polovina. Zajímavé je, že ani původní částka by pravděpodobně nebyla úplně adekvátní na úplnou modernizaci něčeho tak komplexního, jako je letadlová loď, takže Kuzněcovovy problémy rozhodně nebudou úplně vyřešeny.
A že Kuzněcov potřebuje hodně prostředků... Konstrukce lodi začala v dnešních ukrajinských loděnicích již v roce 1981, kdy Rusko bylo stále Sovětským svazem. Loď byla zařazena do služby v roce 1990, těsně před rozpadem SSSR a po rozpadu ji "zdědilo" moderní Rusko. V pozdějších letech byla loď velice zanedbávána a jednou modernizací prošla mezi lety 1996 až 1998. Díky špatnému technickému stavu prošla mezi roky 1991 a 2015 pouhými šesti patrolami napříč zeměkoulí.

Kuzněcov už je prostě starý a jeho stav nebezpečný pro samotnou posádkou. V roce 2009 u pobřeží Turecka vedl problém s elektrickým systémem k požáru, ve kterém uhořel jeden námořník. Pohonný systém lodi je naprosto nespolehlivý a parní turbíny selhávají tak často, že na delších plavbách loď musí vždy doprovázet remorkéry. Jako příklad poslouží incident z února roku 2012: V Biskajském zálivu loď utrpěla katastrofické selhání turbín a musela být odtažena remorkérem se jménem Nikolaj Chiker. Od té doby je Chiker Kuzněcovův tichý společník, který prakticky neopouští stárnoucí loď, ale nikdy není vidět na ruských propagačních fotografiích.
Pětiletý plán prý počítá s mnoha vylepšeními, náhradou čtyř z osmi vysokotlakých lodních bojlerů a s generální opravou zbylých čtyř. Letová paluba má obdržet nový povrch a úpravu záchytného systému letadel. V loděnici mají lodi odstranit z výzbroje střely Granit, kompletně vylepšit její protileteckou ochranu a zvětšit lodní hangár. Další úpravy se mají týkat systémů elektronického boje, komunikace a navigace. Ruští představitelé doufají, že modernizace umožní lodi fungovat minimálně dalších 25 let.
Snížení rozpočtu na modernizaci lodě je součástí snižování ruských výdajů obrany, které jsou přímým důsledkem ruské ekonomické recese, která je zase zapříčiněná částečně snižováním cen ruských komodit a částečně sankcemi uvalenými západem za anexi Krymu v roce 2014. Až se ekonomika zase vzpamatuje, Kuzněcov obdrží kompletní modernizaci. Prozatím si plánovači musí vybrat co vylepšit a co kvůli menšímu rozpočtu vynechat.
Další články
Arabsko – izraelské války: začátek konfliktu
V následujících dvou článcích se zaměříme na příčiny složitých vztahů na Blízkém východě. Stále pokračující konflikt mezi Židy a muslimy dodnes způsobuje války a teroristické útoky v oblasti. Pro pochopení...
Erwin Rommel: nejlepší německý polní velitel druhé světové války
Polní maršál Erwin „Pouštní liška“ Rommel patřil k nejvýraznějším osobnostem armády Třetí říše, a to i přesto, že byl vždy ochotný porušit rozkaz, který považoval za špatný. Tento vynikající tankový velitel...
Červený kříž: nositel tří Nobelových cen míru
Červený kříž má po celém světě 16 milionů členů a jedná se tak o největší neziskovou organizaci světa (dle počtu členů). Jeho cílem je mimo jiné i pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem. Během posledních...
Albánské bunkry aneb co může způsobit paranoidní diktátor
V dnešním článku se zaměříme na fenomén albánských bunkrů. V této malé třímilionové zemi se nachází statisíce železobetonových bunkrů z minulého století. Některé dnes slouží jako muzea, kavárny či dokonce...