Upravit stránku
Pokud to o nás ještě nevíte, věříme, že každý muž by měl mít nůž, a to ideálně nůž funkční a ostrý...

Pokud to o nás ještě nevíte, věříme, že každý muž by měl mít nůž, a to ideálně nůž funkční a ostrý. Opravdu, každý den se objevuje tolik situací, kdy nůž můžete potřebovat, že je téměř nezodpovědnost, nemít jej stále při sobě. Vybrat ale takový funkční nůž, může být náročné pro osoby nezasvěcené.

Kupříkladu, vezměte si tvary čepelí u zavíracích nožů. Možná vám na první pohled všechny ty čepele přijdou stejné a přijde vám, že funkční rozdíl mezi nimi není. To je ovšem chyba! Tvar čepele je velmi důležitý faktor, který má reálný dopad na používání nože. Některé čepele jsou vhodné na každodenní úkony, jako je třeba otevírání balíčků. Další jsou vytvořeny čistě pro boj a přežití. Protože v naší nabídce v současnosti najdete skladem přes 500 různých zavíracích nožů, připravili jsme pro vás jednoduchý průvodce těch nejobvyklejších tvarů čepelí, co u nás najdete. V článku budeme používat anglické názvy tvarů čepelí, překlady by byly kostrbaté a s anglickými názvy se všeobecně setkáte na webu nejčastěji.


Clip point

Clip point je jeden ze tří nejrozšířenějších a nejpopulárnějších tvarů (druhý je Drop point a třetí Spear point), které můžete u nožů najít. Jejich poznávacím znamením je odseknutý hřbet v oblasti od středu hřbetu ke špičce čepele. Tento výsek může být jak rovný i prohnutý, u některých modelů na výseku můžete najít i falešné ostří. Clip point je perfektní na bodání a nabízí skvělou kontrolu nože při řezání. Nevýhodou může být poněkud slabší špička, která se při hrubším zacházení může zlomit. Clip point přesto patří mezi nejuniverzálnější typy čepelí.


Drop point

Drop point je další extrémně rozšířený a oblíbený univerzální typ tvaru čepele. Poznáte ho podle tupého klesajícího zakřivení hřbetu čepele směrem od rukojeti ke špičce. Ostří zase bývá zakřivené vzhůru směrem ke špičce. Drop point je tak oblíbený díky tomu, že je velmi jednoduchý na údržbu i na používání. Nevýhodou Drop pointu je o fous širší špička čepele, nože jsou proto méně vhodné k bodání.


Spear point

O Spear pointu se dá říci, že jde o agresivnější verzi tvaru Drop pointu. Hlavním rozdílem je hřbet nože, který je z části (v některých případech i celý) opatřen ostřím. Přidání druhého ostří na hřbet řezné schopnosti jako takové, příliš nezmění. Spear point je ovšem primárně určen k bodání, ve kterém opravdu exceluje. Spear pointy jsou opatřené středovou páteří, která celou konstrukci zesiluje. Spear point najdete i na dýkách.


Tanto

Tanto je typ čepele pojmenovaný podle tradiční japonské dýky, která byla obvykle nošena samuraji z doby feudálního Japonska (s touto dýkou má ovšem dnešní Tanto pramálo společného). Čepele Tanto bezesporu patří mezi nejlépe rozeznatelné typy čepelí na světě. Na tupém hřbetu se Tanto v oblasti poslední čtvrtiny směrem ke špičce zužuje téměř jako Clip point, jen pod ostřejším úhlem. Ostří následuje podobný trend, jen se v ostrém úhlu zužuje již v poslední třetině. Výsledkem je nůž, který má opravdu odolnou a pevnou špičku. Nevýhodou Tanta jsou kvůli nezakřivenému ostří o něco horší řezné výkony.


Wharncliffe/Sheepsfoot

Nože tohoto typu jsou takovým opakem Straight blade. Ostří mají tyto nože rovné, na hřbetu se pak čepel svažuje směrem k hrotu, který je v úrovni ostří. Zatímco Sheepsfoot se čepel k hrotu zakulacuje v mírném oblouku, u Wharncliffe začíná klesání ke špičce blíže k rukojeti a úhel samotného klesání je pozvolnější. Tyto nože nabízejí opravdu dlouhou řeznou plochu a skvělou kontrolu při práci. Velkou výhodou je snadné ostření a pohodlná práce i ve stísněném prostoru, kdy nehrozí takové riziko poranění sebe nebo osoby blízké. Nevýhodou jsou opravdu špatné bodné výkony. Nože typu Sheepsfoot (ovčí noha) byly používány k ořezávání kopyt ovcí, zatímco nože Wharncliffe byly používány ke zpracování dřeva a také námořníky na lodích.


Talon

Talon, v překladu "spár", je ve světě zavíracích nožů ne až tak obvyklý úkaz. Své jméno získal především díky podobnosti s drápy loveckých ptáků. Nože typu Talon se vyznačují poměrně agresivním zakřivením jak v oblasti čepele, tak i hřbetu. Hrot čepele je zahnutý a bude nebezpečný i při relativně tupém ostří. Tyto typy nožů jsou určeny především do bojových situací, s každodenními úkony si příliš neporadí. Nůž je obvykle vhodný i pro reverzní úchop. Typickým zástupcem tvaru Talon jsou nože karambit.


Straight blade

Pravděpodobně nejjednodušší tvar nože, se kterým se zcela běžně setkáváte u kuchyňských nožů. Jeho silueta je opravdu jednoduchá - hřbet nože je rovný od rukojeti až k lehce zaoblené špičce. Ostří je z části také rovné, až v poslední třetině se zakulacuje směrem vzhůru. Dlouhé, rovné ostří dělá z nože skvělého adepta pro krájení a řezání. Bodání je kvůli křehčí špičce poněkud horší než u Drop pointů a Clip pointů. Co se týká údržby, rovné čepele jsou mimořádně snadné na ostření. Se Straight blady se setkáte velmi často u švýcarských nožů.


Leaf blade

Posledním typem, na který se dnes podíváme, je Leaf blade. Jeho pojmenování (leaf = list) vzniklo díky jeho tvarování, které připomíná list stromů. Tímto tvarem jsou proslulé především nože značky Spyderco. Tato silueta byla pravděpodobně vytvořena kvůli tomu, aby nože značky "vyčnívaly z davu", a aby bylo možné do čepele vložit otvor, který podobně jako flipper slouží ke snadnému a rychlému otevírání. Díky ostří nože, které se lehce zakřivuje k ostré špičce, jsou Leaf nože vhodné k řezání i sekání.


Tak to by bylo, tímto článkem jsme si shrnuli základní tvary čepelí u zavíracích nožů (do jisté míry to platí i pro nože s pevnou čepelí), které najdete v naší nabídce. V některém z dalších článků se podíváme na obvyklé druhy ocelí, které se při výrobě nožů používají. Do té doby neváhejte a mrkněte se na naši nabídku.

Další články

Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Co si sbalit na trek <br>Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout</br>

Co si sbalit na trek
Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý...
Výběr červnových novinek 2021

Výběr červnových novinek 2021

Měsíc se s měsícem sešel a my pro vás máme další várku zajímavých novinek, které se nově objevily na e-shopu.
Tvrďák týdne: Raoul Lufbery

Tvrďák týdne: Raoul Lufbery

Raoul Lufbery, cestovatel, voják, letecký průkopník, velitel slavné Lafayettovi eskadry, prvoválečné eso a vlastník dvou lvích mazlíčků se jmény Whisky a Soda. Tohle je jeho příběh.
Nahoru