Japonská vláda nově zvažuje vskutku ambiciózní plán, chce konvertovat své největší lodě na nosiče nových letounů F-35, aby se snížila zranitelnost klíčových přímořských oblastí. Japonci ovšem své lodě neoznačují letadlové a to kvůli Druhé světové válce, kdy letadlovky sloužily jako jejich hlavní bojová síla v Pacifiku. A jak je tedy v současnosti nazývají? Ujal se termín "víceúčelové operační mateřské lodě" (multi-purpouse operational mother ships).
Nejprve pojďme do prvních roků zmíněné války. Protože bylo (a v současné době stále je) Japonsko ostrovní země bez přírodních zdrojů, bylo závislé na zdrojích mimo hranice. Součástí řešení tohoto problému byly tehdy letadlové lodě, které tvořily silnou páteř císařského loďstva. Japonsko s nimi tehdy dokázalo útočit napříč Pacifikem, bombardovat Čínu a provést nechvalně proslulý úder na Pearl Harbor.
Po válce se z Japonska stala pacifistická země, kde nebyly žádoucí některé vyloženě ofenzivní zbraně, jako jsou bombardéry či zmíněné letadlové lodě. Nyní, po dobrých 73 letech bez nich, se současná liberální vládnoucí strana rozhlíží po prostředcích, které by umožnily účinně bránit vzdušný prostor v místech, kde probíhají teritoriální rozepře mezi Japonskem a Čínou.