V 8:18 žár z výfuku odpálil jednu z raket Zuni na křídle Phantomu. Exploze prorazila palivovou nádrž letounu a hořící palivo se rozlilo po palubě, přičemž zapálilo další tři Phantomy. Jedny z prvních obětí byli dva operátoři zahřívače motorů a pilot stíhače. Následující řetěz událostí byl vskutku děsivý... Vysoké teploty postupně odpálily další tři rakety po pouhých dvou minutách. Exploze prorazily díru až do hangáru pod palubou, kam následně nateklo hořící palivo.
To byl ale pouhý začátek... Stále větší teploty způsobily explozi bomby Phantomu, která do paluby prorazila dvoumetrovou díru, díky které se požár rozšířil i do podpalubí. Nasledně vybuchla celá řada bomb typu Mark 82, která odtrhla kus paluby o velikosti 7 x 8 metrů, odpálila velký tanker typu KA-3, ve kterém byly tisíce litrů paliva. Výsledná ohnivá koule zabila mnoho mužů z pohotovostní jednotky.
Více než 18 explozí proděravělo palubu Enterprise na více než osmi místech. Naštěstí posádka zareagovala rychle a efektivně. Kapitán Kent Lee otočil loď na levobok, aby vítr odfoukával kouř pryč od lodi, zatímco námořníci hasili požár i přes explodující munici. Několik nevybuchlých bomb bylo z paluby svrženo do moře.
Torpédoborec USS Rogers navzdory nebezpečí připlul k Enterprise, aby námořníci z lodi mohli pomoci s hašením požáru. Výsledek se dostavil, navzdory explozím dostala posádka oheň pod kontrolu za pouhých 40 minut a o půlnoci byl požár uhašen úplně.
Živel zabil 28 členů posádky a 314 jich zranil. Toto číslo bylo mnohem menší než případě předchozích nehod na Oriskani a Forrestalu, což kapitán Lee samozřejmě připsal zkušenostem z předchozích katastrof.
Poškozená a pokroucená Enterprise následně odplula do Pearl Harboru, kde ji čekaly opravy, které na dnešní kurz vychází za 866 milionů dolarů. USS Enterprise následně sloužila další 43 let, až do roku 2012, kdy byla slavnostně vyřazena z flotily.