Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Není to tak dlouho, co vědci objevili, že kompozitní pěna z kovu nabízí daleko lepší ochranu než tradiční pancíř o stejné šířce při třetinové váze...
Není to tak dlouho, co vědci objevili, že kompozitní pěna z kovu nabízí daleko lepší ochranu než tradiční pancíř o stejné šířce při třetinové váze. Objev bude mít široké možnosti využití u obrněných vozidel různých druhů, což vyústí v lehčí a odolnější vojenská vozidla, která se nemusí bát zásahů kinetických zbraní, rázových vln po explozích a ani oheň nezpůsobí tolik škod.
Za průlomem kovových pěn stojí výzkumníci státní univerzity v Severní Karolíně a kompozit nazvali CMF (Composite Metal Foam). CMF je přesně to, co říká samotný název, je to kov s malými "houbovitými" otvory. Ty činí CMF lehčí než klasický pancíř a zároveň odolnější vůči nárazu, protože dokáže skvěle rozložit energii.
Video z roku 2016, které ukazuje první testy materiálu, kdy CMF stojí proti těžkému kulometu s průbojnými náboji. Pouhých 2,5 cm pěny bez problému roztříštilo náboj.
CMF si také bez problému poradí i s rázovými vlnami. Podle vědců z univerzity vlna z exploze výbušniny, ať už se jedná o zásah z tanku a nebo blízkého výbuchu nastražené nálože, je rozptýlena mikro perforacemi v pancíři.
CMF je také vysoce odolné vůči tepelnému poškození. Testy v roce 2016 prokázaly, že pěna přenáší srovnatelné teplo dvakrát pomaleji než kus standardní válcované oceli. V praxi by to mohlo zabránit výbuchům munice způsobených teplem, popřípadě dát posádce více času na útěk ze zasaženého tanku.
V praxi je ovšem nejzajímavější vlastností CMF její schopnost šetřit váhu. Vědci tvrdí, že pěna se srovnatelnou ochranou váží pouhou třetinu toho, co klasický pancíř používaný u tanků a obrněných vozidel. To znamená, že tank s 12 tunami pancíře by mohl mít pouhé 4 tuny pěny, která by poskytovala srovnatelnou ochranu. A lehčí tank nepotřebuje tak silný motor a spotřebovává méně paliva, což snižuje nároky na logistiku. Další možností je, že by tank svou váhu zachoval, ale díky pěně by disponoval daleko větší ochranou sebe a své posádky.
Co se týká vozidel starších, mohly by CMF nést místo panelů reaktivního pancíře. Reaktivní pancíř nabízí ochranu proti protitankovým tvarovým náložím, které malou explozi odkloní. Slabostí reaktivního pancíře jsou kinetické protipancéřové střely. CMF by mělo být teoreticky účinné proti oběma zbraním.
Budoucnost pěny leží pravděpodobně v další generaci strojů americké armády, jako je teoretický nástupce tanku Abrams a nebo nástupce vozidla Bradley.
Další články
Univerzita obrany: jediná vojenská vysoká škola v ČR
V dnešním článku se zaměříme na Univerzitu obrany jejímž cílem je školení armádních důstojníků, techniků a odborníků. Jedná se tak o klíčovou instituci Armády ČR a většina studentů už je vojáky z povolání,...
Elitní jednotky: Francouzská cizinecká legie
Francouzská cizinecká legie je právem hrdá na to, že její „esprit de corps“ (morálka) patří k nejvyšším na světě. Legionáři jsou vždy ochotni bojovat za Francii, i když pocházejí ze všech koutů světa....
Příběhy trosečníků: Alexandr Selkirk
Alexandr Selkirk byl na konci sedmnáctého století za trest vysazen na pustém ostrově jen se základním vybavením. Přesto zde dokázal přežít a po čtyřech letech se dočkal záchrany. Právě jeho příběh se...
Hiró Onoda: muž, pro kterého skončila druhá světová válka v roce 1974
Hiró Onoda představuje i dnes ve své rodné zemi symbol staré japonské oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmítl uvěřit v kapitulaci Japonska a 22 let pokračoval ve své osobní partyzánské válce na Filipínách....