Upravit stránku
Bavorská firma Lowa Sportschuhe GmbH je v současnosti jeden z největších výrobců trekové, a...

Bavorská firma Lowa Sportschuhe GmbH je v současnosti jeden z největších výrobců trekové, a nově i taktické, obuvi na světě. Každý rok dodá na trh 2 miliony párů obuvi a již několik desetiletí patří mezi top firmy v německy mluvících zemích. Jaký je ale počátek? Tak jako hodně příběhů, historie značky Lowa není jen o úspěchu, ale i o bratrském soupeření, tvrdé práci a odříkání.

Historie

Kořeny značky Lowa sahají až do roku 1923, kde v malé bavorské vesničce Jetzendorf patřilo Johannu Wagnerovi malé hospodářství a ševcovství, kde pracovali tři jeho synové Lorenz, Hans a Adolf. Hlavním výdělkem byly opravy bot sedláků a výroba nových bot z kůže, kterou si ševci sami obstarávali. Všichni synové se prokázali jako velice zruční řemeslníci, kteří se kvůli zlepšení svých schopností učili v blízkém i dalekém okolí. Pro hrubou představu jejich produktivity práce, průměrný švec ve Wagnerově dílně byl schopen vyrobit dva páry bot za den.

Lorenz Wagner (odtud pozdější název LOWA), který postupně získával vedoucí postavení ve firmě, zahájil sérii modernizací nákupem stroje na výrobu podpatků. Časem změnil rodinný dům na dílnu a věhlas značky se spolu s výdělky zvětšil natolik, že si byl schopen dovolit v roce 1931 vybudování tovární budovy.

Další milník byl nástup Adolfa Hitlera k moci a s tím spjatá velká zakázka na těžké boty pro horské myslivce. Během války muselo narukovat velké množství mužů z řad zaměstnanců a většina z nich se už zpět nevrátila. Po skončení války, v roce 1945, tedy musel Lorenz Wagner začít skoro od nuly, bez zaměstnanců, materiálu a se zastaralým vybavením. Navíc od něj odešli oba bratři, Hans a Adolf, kteří si zařídili své obuvnické značky (HANWAG a HOCHLAND), které byly vážnou konkurencí. Lorenzo toto vzal jako výzvu a snažil se, aby byl lepší a úspěšnější než bratři.

Během následujících let výroba rostla, ale během Korejské války ceny výrobního materiálu vzrostly o 50 % (i když později opět prudce spadly). Vysoké ceny za nákup kůže snížily zisky Lowy, firma v té době splácela horentní sumy i za strojní inovace a banka žádala splacení úvěrů. Firma se tak stala během několika dnů insolventní. Lorenz Wagner se z tohoto otřesu již nevzpamatoval a ve svých 60 letech zemřel.

Po jeho smrti se firmy ujal bývalý učeň Sepp Lederer, který si za ženu vzal dceru Lorence Wagnera. Během několika následujících let dokázal stabilizovat ekonomickou situaci a LOWA se začala soustředit na vývoj a výrobu horolezecké a lyžařské obuvi. Jedna z revolučních myšlenek firmy spočívala ve vývoji vulkanizované pryžové podešve.

Další roky firma získávala celosvětový věhlas, rozšířila se o nové produkční prostory a zapojila nové technologie, jako bylo třeba vstřikování plastů. S expanzí firmy se začaly projevovat i problémy se vzdáleností mezi jednotlivými provozy firmy. V roce 1977 byla tedy zahájena centralizace firmy, která skončila až po dlouhých 23 letech. Od roku 2000 je tedy LOWA jeden celek, který v Jetzendorfu disponuje závodem s celkovou užitnou plochou 6.206 m2.

Současným generálním ředitelem je od roku 1992 Werner Riethmann, který nastoupil po Seppu Ledererovi. Firma se postupně přeorientovala z lyžařských bot na trekingovou obuv a následně začala produkovat i boty taktické řady. V roce 2013 značka oslavila 90 let své historie.

Technologie taktické řady

Boty značky Lowa jsou známé využíváním moderních technologií u všech typů obuvi. Pro přehled vám popíšeme několik příkladů, které můžete najít v taktických řadách.

Monowrap – Systém vstřikované obuvi založený na kvalitní pryžové podešvi, která je napevno zapuštěna do polyuretanového rámu, který následně vytvoří ochranné prvky na svršku boty. Výsledek je, že podešev je lehčí a její životnost delší.

Stabilizace – Součástí technologie Monowrap je i torzní stabilizátor z termoplastického polyuretanu (TPU). Oproti standardním stabilizátorům je TPU stabilizátor provázaný s tlumící vrstvou boty chemicky. To omezuje možnost separace a následné vrzání podešve.

Podšívka – podšívku všech modelů, které mají v názvu zkratku GTX tvoří známá a léty prověřená GORE-TEX® membrána. Tato membrána má zhruba 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční, což ji dělá neprostupnou pro vodu, ale zároveň umožňuje výparům z nohy unikat ven.

Typy podrážek

Lowa® CROSS – podrážka zaměřená na maximální funkčnost v přírodě a na cestách. Díky speciálnímu vzorku můžete očekávat dokonalou trakci v různých typech terénu. Tento typ podrážky mají kupříkladu modely Zephyr a řada Z-8N


Vibram® EVO – podrážka zaměřená na dlouhodobě pohodlnou chůzi,  maximální protiskluzovost a stabilitu. Tento typ ocení především policisté, pracovníci security složek či vojáci v aktivní službě. Touto podrážkou je vybavena řada Renegade.

Lowa® NXT  – podrážka ideální pro outdoorové vyžití. Vyznačuje se protiskluzovou úpravou a skvěle stabilizuje nohu při došlápnutí. Její vlastnosti ocení především turisté a milovníci výletů v přírodě. Tato podrážka byla použita u řady Innox.

Kde koupit?

Pokud vás tyto kvalitní boty zaujaly svým designem či využitím moderních technologií, tým Military Range zařadil do nabídky několik nejlepších modelů taktické řady. Na výběr máte z několika výšek bot, kdy LO znamená nízké, MID je střední velikost a HI uspokojí všechny, kteří mají zálusk na vysokou obuv.

V případě vašeho zájmu můžeme doplnit i další modely.

Vysoké:

Boty ZEPHYR GTX® HI TF FOLIAGE
Boty Z-8N GTX® ČERNE

Střední:

Boty INNOX GTX® MID MULTICAM

Nízké:

Boty RENEGADE GTX® LO TF ČERNÉ

Další články

Kde legálně přespat v přírodě

Kde legálně přespat v přírodě

Prázdniny pomalu končí, byznys volá, zpátky ke strojům... Ale neee. Konec léta neznamená, že se všichni zavřeme „doma” a nevystrčíme nos. Naopak. Pracovní zápřah je přesně...
Nouzové alternativy toaletního papíru

Nouzové alternativy toaletního papíru

Toaletní papír. Věc kterou všichni bereme jako samozřejmost. "Toaleťák" ovšem v případě nouzových situací a katastrof mizí z polic supermarketů jako jeden z prvních. Jak ho...
Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Co si sbalit na trek. Pár užitečných rad, jak na nic nezapomenout

Každý z nás chce zažít opravdové dobrodružství, jenže ne každý z nás zvládá přípravu na jedničku. Balení není radno podceňovat, jinak se dobrodružství promění v boj o holý...
Výběr červnových novinek 2021

Výběr červnových novinek 2021

Měsíc se s měsícem sešel a my pro vás máme další várku zajímavých novinek, které se nově objevily na e-shopu.
Nahoru