Na začátku 80. let minulého století byly čtyři bitevní lodě postavené za Druhé světové války, konkrétně Iowa, Missouri, New Jersey a Wisonsin, vytaženy z rezervy a zařazeny zpět do aktivní služby.
Při svých úctyhodných 270 metrech a téměř 60.000 tunách výtlaku dokázaly tyto lodě při střelbě vychrlit 18 tun oceli a výbušnin ke svým cílům ve vzdálenosti až 32 kilometrů.
Třída Iowa byla modernizována na nošení střel s plochou dráhou letu, protilodních střel a obranného systému Phalanx. Po návratu do flotily se lodě zůčastnily akcí u Libanonu a u Iráku. Po konci studené války byly bitevní lodě opět zakonzervovány a vyřazeny z flotily. Ze všech se mělo stát plovoucí muzeum.
Málokdo ovšem ví, že reaktivace lodí v 80. letech byla jen první část plánu. Druhá, daleko ambicioznější fáze obsahovala redesignování těchto masivních plavidel, které by pak kombinovaly výhody bitevních a letadlových lodí.
Výsledná loď, bitevní letadlová loď (battlecarrier) se měla stát nejmocnějším povrchovým plavidlem všech dob. Podle různých návrhů měly lodě nést stovky mariňáků, nebo vypouštět letouny Harrier či dokonce pálit atomové projektily.