Jack W. Reed započal svojí vojenskou kariéru jako meteorolog v letectvu USA zrovna když končila Druhá světová válka. Místo jeho působení bylo na Filipínách, odkud v roce 1946 vyrazil na osm misí v letounu B-29 skrze několik velmi silných bouří. Síla těch bouří na Reedovi zanechala svou stopu.
V průběhu kariéry se Reed zúčastnil několika atomových testů, kde zkoumal jejich dopad na místní počasí. Bylo to tam, kde přišel se svou "revoluční" myšlenkou.
Zprvu byla myšlenka jednodušší... Hurikán neměl být zlikvidován, ale pouze odkloněn, čehož mělo být dosaženo explozemi mimo oko hurikánu.
"Exploze dostatečně silné bomby by měla ovlivňovat horizontální cirkulaci vzduchu v hurikánu po dobu 15 minut. Pokud by byly dvě exploze na opačné straně hurikánu, mohla by vzniknout asymetrie v cirkulaci, která by hurikán odklonila od cesty." Takto si svůj nápad obhajoval Reed před komisí projektu Plowshare.
To byla jen první myšlenka. Co chtěl Reed doopravdy udělat, bylo nechat explodovat opravdu masivní bombu uprotřed hurikánu...
"Střed hurikánu má zhruba o deset stupňů více než bouře okolo. Kdyby byla uskutečněna minimálně megatunová exploze v centru, velká část tohoto teplého vzduchu by unikla do stratosféry a studený vzduch z okolí by zaplnil to, co uteklo vzhůru. Bouře by se zpomalila a potenciálně by se zastavila úplně."
Jak by se atomová bomba dopravila do hurikánu? Logicky by se dala svrhnout z tehdejšího bombardéru B-29 přímo do středu. Ale to nebyla Reedova preferovaná metoda. Tou byla doprava ponorkou... Ponorka by pod vodou pronikla k oku a celý den by sbírala meteorologické údaje, poté by odpálila raketu na přesně určené místo.
Obě metody měly společné explozivní zařízení, a tím byla 20megatunová bomba, která by "prý měla stačit" na ovlivnění hurikánu. Reed naštěstí pro provedení tohoto plánu nenašel podporu...
Přesto je jeho myšlenka zakořeněná v mysli mnoha lidí v USA, hlavně z oblastí, které bývají velice často postiženy hurikány. Několik vědců se touto problematikou zabývalo více a jejich závěry se s Reedovými rozhodně neshodují.
Největším argumentem proti je čistý výpočet energie potřebné k ovlivnění hurikánu. Plně vyvinutý hurikán je schopen vyprokudovat sílu výbuchu 10megatunové bomby každých dvacet minut, což znamená, že za svou dobu působení hurikán vyprodukuje daleko více energie, než kolik je schopna doručit atomová bomba. Dalším doslova masivním problémem tohoto nápadu by byl radioaktivní spad. Dokážete si představit, co by dokázal způsobit radioaktivní mrak nacucaný vodou?
Radioaktivním spadem se Reed nijak netrápil. Dle jeho výpočtu by exploze byla natolik čistá, že by došlo k nulovému znečistění okolí. "Fyzika ohledně mého plánu nikdy nebyla vyvrácena" napsal v roce 2004 jednomu deníku. Všeobecně je jeho plán, bojovat s matkou přírodou atomovými bombami, považován za opravdu špatný nápad...
Jack W. Reed zemřel v roce 2007 a až do konce za svou myšlenku bojoval.