Dne 18. dubna roku 1942 došlo k téměř "zázračnému" náletu proti japonskému ostrovu Honšú. Jeho název je odvozený ze jména člověka, který stál prakticky za celým plánováním, Jimmyho Doolittla. Jeho názor byl, že válka se ve výsledku až tak neliší od pouliční rvačky... Když dostanete pěstí, pravděpodobně to budete chtít nepříteli oplatit. Stejný případ byla i situace okolo Doolittlova náletu na Japonsko po jejich útoku na Pearl Harbor.
Doolittle a jeho muži neletěli, aby podpořili své muže na zemi, ani necílili na japonský průmysl. S malou šancí na přežití riskovali vše, aby připomněli nepříteli, že si vybral boj se špatným státem. Materiální poškození, kterého tento nálet dosáhl, bylo na standardy Druhé světové války minimální, ale psychologický efekt, který to mělo na lid v Japonsku a Americe, byl obrovský,
Japonsko po tomto náletu už nebylo nedotknutelnou zemí. Japonci si už nemohli dovolit nechat domovinu bez jakékoli obrany. Celkově to byl čin, který byl ve své době bezprecedentní a Jimmy Doolittle i jeho muži za něj získali vysoké vojencké pocty.