Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Vánoční čas dokáže být někdy opravdu zázračný. Svědčí o tom i příběh amerického pilota Charlieho Browna a německého stíhacího esa Franze Stieglera. Jejich setkání z druhé světové války proběhlo mimo veškerá očekávání a kdyby o něm tehdy promluvili, automaticky by si podepsali rozsudek smrti.
Osudové vánoční setkání
Historický okamžik našeho příběhu se stal 20. prosince 1943 nad německými Brémami. Spojenci tehdy bombardovali strategické cíle nacistického Německa a posádka Charlese „Charlieho” Browna tu na legendární létající pevnosti Boeing B-17 „Ye Olde Pub” čelila vzdušné obraně německých stíhačů – mezi nimi i Franze Stieglera.
Německá defenziva byla tvrdá. Charlieho bombardér byl silně poškozený a ve vzduchu už se držel prakticky jen silou vůle. Dva motory ze čtyř byly těžce poškozené a palubní rozvody kyslíku nefunkční, kvůli čemuž Charlie na chvíli ztratil i vědomí. Sám měl prostřelené rameno, další muži byli taky zranění, a jeden ze střelců dokonce mrtev. Charlie s druhým pilotem obrátili svůj stroj na cestu do Británie, když v tom se těsně vedle nich objevil Stieglerův Messerschmitt. Posádka z 379. bombardovací skupiny doslova počítala poslední vteřiny života. Namísto palby z kulometů se však stalo něco zcela neočekávaného. Stiegler zasalutoval americké posádce na pozdrav. A to ve chvíli, kdy mu k dosažení nejvyššího německého ocenění – Rytířského kříže, zbýval poslední sestřel. Místo slávy zvolil Franz čest. Byly přece Vánoce. (Pokračovat ve čtení příběhu.)
Německý rytíř Franz Stiegler
Ludwig Franz Stiegler se narodil v roce 1915 a z úcty k otci používal jen své prostřední jméno. V mládí se nejprve učil na kněze, ale kvůli lásce k dceři sládka začalo být všem brzy jasné, že z něho kněz nikdy nebude. Začal tedy studovat letecké inženýrství.
Létal nejprve pro Lufthansu a v roce 1937 byl povolán jako instruktor armádních pilotů. V roce 1940 pak přišel Franz při letecké havárii o svého bratra a svůj hněv se rozhodl vylít ve službě v přední linii. Létal na různých verzích Messerschmittu Bf 109.
Franz sloužil nejprve v severní Africe, poté létal nad Sicílií a na konec měl se svou letkou JG 27 za úkol bránit vzdušný prostor Říše proti bombardování USAAF. A právě tehdy se setkal s 21letým pilotem Charlesem „Charliem“ Brownem.
Létající pevnost „Ye Olde Pub”
Charlieho „Ye Olde Pub” – Boeing B-17 Flying Fortress byl ikonický čtyřmotorový bombardér, který primárně sloužil USAAC (United States Army Air Corps) v druhé světové válce a pomohl zvrátit její vývoj ve prospěch spojenců. Bombardéry B-17 byly relativně rychlé, těžce vyzbrojené stroje a byly schopné létat opravdu vysoko a daleko. Reputaci si získaly díky své odolnosti, kdy se mnohdy i velmi poškozené stroje dokázaly vrátit bezpečně na základnu. I přesto se ale více než dvě třetiny těchto letadel z války domů nikdy nedostalo.
„Kdybych vystřelil, byla by to vražda.“
Své tajemství si německá i spojenecká posádka uchovala dlouhých 40 let. Teprve potom prozradil Franz Stiegler, proč tehdy v roce 1943 na „Ye Olde Pub” a v něm i na Charlieho Browna nezaútočil. „Ta B-17 byla nejpoškozenějším letadlem, které jsem kdy ve vzduchu viděl,“ prohlásil Stiegler. Bylo mu hned divné, že z bombardéru nevyšla jeho směrem ani jedna střela. Došlo mu, že zadní střelec je mrtvý, kulomety na střelecké věži mají svěšené hlavně a zbytek posádky je očividně zraněn. V jejich očích se zračil strach. „Kdybych vystřelil, byla by to vražda.“
Stiegler se tehdy o Vánocích nejprve snažil přimět Browna k přistání. Když to Charlie odmítl, Stiegler mu signály rukou a máváním křídel naznačoval, aby ho následovali a změnili kurz do neutrálního Švédska. Když i tuhle možnost posádka ignorovala, Stiegler alespoň doprovodil americký bombardér nad Severní moře, zasalutoval a vrátil se na základnu, doufaje, že se o téhle potkávačce vysoko na nebi nikdo nedozvěděl. Spojenci nouzově přistáli v britském Norfolku, kde Charles Brown vše nahlásil nadřízeným. A ti mu o celém incidentu zakázali dál mluvit.
Inzerát: Hledá se záhadný zachránce
A Charlie nemluvil celých 40 let. Poprvé se pak o této události zmínil na srazu leteckých veteránů. Následně mu to nedalo a v roce 1987 si podal inzerát, že hledá muže, který jemu i jeho posádce ušetřil v druhé světové válce život. A měl štěstí. Franz Stiegler se mezitím shodou okolností přestěhoval do Ameriky a svého bývalého (ne)přítele zde kontaktoval. „Bylo to jako setkání se členem rodiny. Jako s bratrem, kterého jsem neviděl 40 let,“ uvedl po setkání Brown.
Dříve nepřátelé, dnes nejlepší kamarádi
Od roku 1987 se tedy začalo psát zcela nečekané přátelství dvou mužů z opačných stran barikády. A přátelství trvalo až do jejich smrti – zemřeli ve stejném roce 2008. Charlie ve svých 87 a Franz v 92 letech.
Zákon cti
Příběh dvou pilotů z opačných stran barikády a jejich odvahu a čest popsal Adam Makos v knize A higher call neboli Zákon cti. Autor v ní věnoval i prostor ostatním letcům, kteří s Charliem a Franzem sloužili, a také jejich snaze zastavit bombardování.
Setkání pilotů je inspirací pro mnoho filmařů, kteří pracují na filmové adaptaci. A v neposlední řadě můžete zhlédnout dokument pořadu Vysoká sázka, který najdete na YouTube.
Přečtěte si další vánoční příběhy
Další články
Mazaný a mazanější – historie vojenských šifer (1)
Války často nerozhodují generálové, ale dobrá komunikace a logistika. Schopný zpravodajec může být cennější než pluk vojáků. Snahou protivníka je samozřejmě komunikaci nepřítele infiltrovat a využít v
Annapurna circuit: nejznámější trek v Himálaji
Projděte si s námi jeden z nejslavnějších světových trekových okruhů. Cesta dlouhá 240 km vedoucí Nepálem začíná v subtropických nížinách, dosahuje však i nadmořské výšky přes 5 000 m. Přesto je tento
Stručná historie army shopů
V dnešním článku se podíváme na historii army shopů. Toto specifické obchodní odvětví prožilo za posledních 150 let bouřlivý vývoj. Podívejte se, jak se z prodeje mečů a děl vyvinuly moderní obchody j
Tip na výpravu – český Banát
Rumunský Banát je jedno z mála míst na světě, kde se domluvíte s místními česky. Díky své nedotčené přírodě je výborný pro volnočasové turisty i milovníky náročných treků. Život místních se stále točí