Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V dnešním článku se mrkneme na to, jak a podle čeho správně vybrat novou čelovku nebo svítilnu. Při výběru zdroje světla platí především to, že si musíte rozmyslet, k čemu vám bude dotyčná svítilna sloužit.
Nejdříve zkuste odpovědět na pár otázek. Výběr a nákup svítilny pak bude o to jednodušší.
- Kde s ní budu svítit?
- Kolik lumenů reálně využiji?
- Jaký typ napájení bude vhodný?
- Potřebuji vodotěsnou svítilnu?
- Jaké další vlastnosti navíc se budou hodit?
Hotovo? Tak teď s námi pojďte prozkoumat jednotlivé typy svítilen a jejich přednosti. Máme tady: Čelovky, ruční svítilny a stolní lampy. A také si povíme pár slov k lumenům, zda jsou lepší baterie nebo akumulátor nebo jaké doplňující parametry vzít v potaz.
Čelovky
Čelovky jsou extrémně populární, jak mezi nenáročnými uživateli, tak i profesionály. Neustále osvětlují místa, na která natočíte hlavu, a navíc máte zcela volné ruce. V klidu si postavíte stan, můžete jet na kole apod. Rozhodně vám doporučujeme mít jednu nebo dvě malé čelovky vždy uložené v batohu pro případ, že se váš výlet protáhne do večerních hodin a část cesty budete muset zdolat v přítmí či v úplné tmě.
Čelovky poslouží skvěle i jako zdroj světla ve stanu a v jeho okolí. Moderní kousky často disponují různými nastaveními svítivosti. S nízkým výkonem vás světlo zbytečně neoslní a na jedny baterie či jedno nabití vydrží mnohem déle. Na maximální výkon zase čelovka krásně osvítí cestu před vámi.
Ruční svítilny
U ručních svítilen začneme nejprve jejich zcela zřejmou nevýhodou: musíte je držet v ruce. Na druhou stranu tyto svítilny, oproti čelovkám, často nabízí větší akumulátory, a tím pádem vyšší výkon, výdrž anebo obojí. Potěší i výrazně vyšší odolnost (doporučujeme duralová a hliníková těla s pogumovaným povrchem) a některé taktické svítilny (třeba ty od české firmy ESP) lze použít k sebeobraně.
Stolní lampy/svítilny
Tady toho není příliš co řešit. Tyto lampy jsou vhodné na zavěšení po táboře, nikoliv přímo na cesty.
Vyberte si svítilnu u nás na e-shopu
Pár slov kolem lumenů
Lumen je jednotka světelného toku, která udává, jak moc žárovka svítí. Čím více lumenů, tím více světla. Dříve byl tento údaj udáván ve wattech, dnes watt spíše označuje příkon.
Určitě se ptáte: Kolik lumenů je tedy potřeba? Na to asi neexistuje jednoznačná odpověď, protože to závisí na tom, co právě děláte:
- Pokud svítilnu vytáhnete za tmavé deštivé noci, oceníte něco, co osvětlí cestu do značné vzdálenosti (od 300 lumenů).
- Na osvětlení malého stanu/chatky zase oceníte výkon malý (50 lumenů).
Alespoň pro vágní představu o svítivosti můžete použít vzorec převodu wattů na lumeny, kdy 1 W = 10 lumenů. Tzn. klasická 60W žárovka odpovídá cca 600 lumenům. Mnoho moderních svítilen vám však umožňuje i nastavit stupeň intenzity světla.
Baterie či akumulátor?
Tady je výběr spíše o tom, čemu dáváte osobně přednost a s čím máte lepší zkušenost. Klasické baterie je velmi snadné během výletu vyměnit, oproti akumulátorům ale mívají vyšší hmotnost.
Svítilny s akumulátorem se většinou dobíjí pomocí Micro USB kabelu a bez power banky je v terénu nedobijete.
Doplňující parametry
Prvním parametrem, o kterém je třeba hovořit, je stupeň krytí IP (Ingress Protection), který udává, jak moc je produkt chráněný proti vlhku a prachu. Ten je extra důležitý pro čelovky. Při výběru tedy hledejte především produkty s ochranou minimálně IPX4 nebo IP44, které znamenají odolnost vůči stříkající vodě a tělesy větší než 1 mm.
Dalším žádoucím prvkem může být červené nebo zelené světlo. Červené světlo dokáže osvětlit okolí, aniž by člověk ztratil přirozené noční vidění. Zatímco zelené světlo vám pomůže číst v mapě a při používání výbavy.
Méně obvyklým prvkem, který může být potenciálně žádoucím, pak bývá stroboskop, velké knoflíky použitelné i v zimních rukavicích, pogumované tělo či výstupky použitelné při improvizované obraně.
Další články
Point Nemo – nejhorší místo pro ztroskotání
Point Nemo, mezi odborníky známý jako oceánský bod nedostupnosti, se nachází v Jižním Pacifiku. Kromě toho, že se jedná o nejodlehlejší místo naší planety, také slouží jako vesmírné pohřebiště či sídlo...
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva. Rozhodl...