Hlavní cíle projektu
Projekt Zlatá flotila (v originále Golden Fleet) si klade za cíl kompletně přebudovat americké námořnictvo a jeho doktríny. Kromě armády má projekt podpořit i americkou ekonomiku, jelikož všechny nové lodě mají být kompletně vyrobeny ve Spojených státech. Samotný název Zlatá flotila nejspíš odkazuje na takzvanou Bílou flotilu, což bylo uskupení válečných lodí USA na začátku minulého století (lodě byly natřeny na bílo). Hlavní silou nové flotily by mělo být deset (případně až dvacet) zbrusu nových bitevních lodí třídy Trump, přičemž už v roce 2027 by měla být na tento program uvolněna miliarda dolarů. Při představení projektu prezident Trump dokonce označil nové lodě za „největší, co jsme kdy postavili“. Stavba velkých obrněných lodí by ale znamenala naprosté odklonění od současných trendů.

Wikimedia Commons: Donald Trump oznamuje zahájení programu Zlaté flotily. Na fotografii jsou s ním američtí ministři zahraničí, války (obrany) a námořnictva
Mořské kolosy
První bitevní lodě vypluly na moře na přelomu 19. a 20. století. Jednalo se o obří lodě se silným pancéřováním a velkými děly, jejichž jediným úkolem bylo ničit lodě protivníka a tím vybojovat námořní převahu. Až do vzniku letadlových lodí se jednalo o největší lodě, jaké kdy byly postaveny. Mezi slavné historické bitevní lodě patří například britský Dreadnought (první opravdu moderní bitevní loď), německý Bismarck či japonské lodě Jamato a Musaši. Soumrak jejich slávy ale přišel během druhé světové války, kdy se ukázalo, že velikost a pancéřování bitevních lodí je k ničemu proti leteckým útokům. Například největší bitevní lodě všech dob, Jamato a Musaši, které měly výtlak přes 70 000 tun a nesly děla obří ráže 460 mm, byly obě potopeny díky útokům desítek amerických bombardérů. Po konci druhé světové války se postupně bitevní lodě stávaly zbytečnými a jejich úlohu převzaly raketové torpédoborce, relativně malé lodě vyzbrojené raketovými systémy. V dnešních flotilách se tak kromě letadlových lodí nachází spíše velký počet malých, ale dobře vyzbrojených lodí.
.jpg)
Wikimedia Commons: Japonská bitevní loď Jamato, která byla spolu se svou sesterskou lodí Musaši největší bitevní lodí všech dob

Wikimedia Commons: Americké bitevní lodě třídy Iowa byly poslední klasické bitevní lodě. Definitivně vyřazeny byly až v devadesátých letech
Třída Trump
Tuto situaci má ale změnit třída Trump, jejíž vedoucí loď USS Defiant (česky „Vzdorná“ či „Vzpurná“) by měla být postavena během příštích patnácti let. Nutno podotknout, že už samotné pojmenování nové třídy porušuje veškeré konvence amerického námořnictva. Lodě se totiž obvykle nepojmenovávají po žijících osobách, a navíc bývá zvykem nazvat třídu lodí podle její vedoucí lodi (například třída letadlových lodí Nimitz se jmenuje po lodi USS Nimitz). Ale nechme stranou názvosloví a zaměřme se na to, jak mají nové lodě vypadat. Defiant má mít výtlak přibližně 35 000 tun, což jí činí přece jen o něco menší než historické bitevní lodě (poslední vyřazená třída bitevních lodí Iowa měla přes 40 000 tun). Na druhou stranu bude Defiant asi 3,5krát větší než v současnosti nejrozšířenější torpédoborce třídy Arleigh Burke.
I přes označení „bitevní loď“ nemají mít nové lodě silný pancíř ani obří děla. Naopak dle Trumpa budou lodě vybaveny nejmodernějšími raketovými a laserovými systémy (některé jsou dokonce tak moderní, že jsou zatím jen ve fázi vývoje). Kromě konvenčních zbraní navíc mají lodě třídy Trump nést i jaderné střely, které se na povrchových plavidlech nepoužívají už od konce studené války. Velmi kontroverzní je i rozhodnutí o tom, že nové lodě mají mít jaderný pohon. Ten je sice velmi účinný a poskytuje lodím téměř neomezený dosah, ale jedná se o velmi složitou a také extrémně drahou technologii. Plavidla mají také být vybavena špičkovými radary a obrannými systémy.

Wikimedia Commons: Grafika lodi USS Defiant
.webp)
Wikimedia Commons: Třída Trump má být vybavena špičkovými útočnými i obrannými systémy
Vypluje někdy třída Trump?
Zveřejnění plánu vyvolalo v odborných kruzích vlnu kritiky. Například americký think-tank CSIS označil celý projekt za nereálný a zbytečný (https://www.csis.org/analysis/golden-fleets-battleship-will-never-sail). Podle mnoha teoretiků už velké bitevní lodě nemají na námořních bojištích co dělat. Kromě vyšších nákladů je hlavním problémem větších lodí to, že jsou zranitelné a v případě potopení se jen těžko nahrazují. To, zda třída Trump opravdu vznikne či zůstane pouze politickým prohlášením, se ale teprve ukáže. Vše bude záležet zejména na politické situaci (pro financování stavby lodí je potřeba souhlas Kongresu a Senátu). Důležitou součástí bude ale i stav americké ekonomiky. Lodě třídy Trump tak zůstávají kontroverzními: dají se považovat za průlomová plavidla i za zbytečný krok zpátky.
Zdroje
https://www.war.gov/News/News-Stories/Article/Article/4366952/trump-announces-new-class-of-battleship/
https://www.csis.org/analysis/golden-fleets-battleship-will-never-sail
https://www.twz.com/sea/nuclear-powered-trump-class-battleships-will-reverse-one-of-the-navys-largest-mistakes-navy-boss
https://www.czdefence.cz/clanek/nvrat-ry-bitevnch-lod-jadern-tda-trump-a-americk-sil-o-nmon-nadvldu https://en.wikipedia.org/wiki/Great_White_Fleet
https://en.wikipedia.org/wiki/Yamato-class_battleship
Zdroj obrázků: Wikimedia Commons (public domain)



