Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.

Celkem šest torpéd z americké ponorky USS Albacore mířilo k japonské letadlové lodi Taiho, zrovna když vypouštěla své palubní letouny do akce (v červnu roku 1944) během intenzivních bojů ve Filipínském moři, největší bitvě letadlových lodí v historii a zároveň poslední velké akci japonských letadlovek...
Celkem šest torpéd z americké ponorky USS Albacore mířilo k japonské letadlové lodi Taiho, zrovna když vypouštěla své palubní letouny do akce (v červnu roku 1944) během intenzivních bojů ve Filipínském moři, největší bitvě letadlových lodí v historii a zároveň poslední velké akci japonských letadlovek.
Palubní rozhlas na lodi nahlas ohlašoval torpédové nebezpečí a většina námořníků na palubě se připravovala na náraz.
Jen jedno torpédo zasáhlo pravobok lodi a vyslalo vysoký sloupec vodní tříště tam, kde udeřilo plnou silou své výbušné nálože. O pouhých sedm hodin později Taiho explodovala a poslala do chladného vodního hrobu přes 1.650 mužů a tucty letadel. Pouhých 500 mužů z posádky přežilo... Byla to pro Japonsko nenahraditelná ztráta, která se stala pouhé tři měsíce po zařazení lodě do služby.
Z technického hlediska neměla jít Taiho ke dnu "tak snadno", protože byla daleko lépe pancéřovaná a chráněná než její předchůdkyně.
A co bylo na ní z hlediska konstrukce neobvyklého? Když byla spuštěna v roce 1943 na vodu, jako první z japonského císařského loďstva měla silně pancéřovanou palubu. Všechny předchozí typy japonských letadlových lodí měly paluby jen ze dřeva, což snižovalo váhu a vedlo k lepší stabilitě na vodě. Nevýhoda dřeva samozřejmě spočívala ve zranitelnosti konvečními bombami, které neměly příliš práce při pronikání do podpalubí.

To kupříkladu ukázala v roce 1942 bitva u atolu Midway, kdy 1000librová bomba, shozená americkým střemhlavým bombardérem SBD Dauntless, prorazila palubu lodi Kaga, pronikla do hangáru a zapálila tak palivo a plyny uvnitř. Následná exploze nenávratně poškodila Kagu, která šla po té ke dnu. Nejhorší pro Japonce bylo, že Kaga byla jen jedna ze čtyř potopených letadlových lodí během té bitvy.
Midway ale nebyla impulsem pro stavbu tak masivní lodi jako byla Taiho. Ve skutečnosti byl požadavek na její stavbu zadán už v roce 1939, dobré tři roky před slavnou bitvou. Kýl lodi byl položen v roce 1941 a finální design byl silně ovlivněn japonským sledováním operací jiných velmocí, jako byla Velká Británie.
Za zmínku stojí to, že britské námořnictvo již od začátku preferovalo letadlové lodě s pancéřovanou palubou, které následně sloužily ve Středomoří, kde byla hrozba leteckých útoků díky četným leteckým základnám na pevnině daleko větší než na rozlehlém Pacifiku. Nebo v to alespoň zpočátku věřili Američané i Japonci.
Tak jako tak, Taiho byla nejpokročilejší japonská letadlová loď, která byla za války vyrobena a její paluba měla teoreticky vydržet velké množství zásahů a stále dokázat vypouštět letouny ze svého velkého hangáru, který dokázal pojmout až 84 letadel. Ačkoli v roce 1944 bylo rozhodnuto, že letku lodi bude tvořit pouhých 77 strojů - 27 stíhačů, 27 střemhlavých bombardérů, 16 torpédových bombardérů a tři průzkumná letadla.

Taiho byla taky velice těžká, s větším poměrem váhy a pancíře, než kterákoli japonská letadlová loď té doby (výjimkou byla Shinano, konverze jedné z bitevních lodí třídy Yamato, která šla ke dnu v listopadu 1944). Další novinkou byl samostatný velitelský ostrůvek, který nahradil klasickou velitelskou věž.
Pokud chcete opravdu detailní pohled na konstrukci, najdete jej zde (pouze v anglickém jazyce).
Jak se říká, ďábel vězí v detailech a tak důvod, proč loď šla ke dnu po jednom zásahu, najdete v několika "drobnostech".
Taiho byla opravdu těžká loď, při svém výtlaku 37.000 tun seděla opravdu nízko ve vodě a její nejnižší hangár byl prakticky u hladiny moře.
Šachty výtahů, které dopravovaly letadla na palubu, odkud mohla startovat do akce, dokonce na svém nejnižším bodě seděly pod vodou. Když torpédo z ponorky Albacore explodovalo, prorazilo šachtu a nádrže s palivem (které byly umístěny pod výtahem) a voda smíšená s explozivním palivem se nahrnula do lodi.
Tato nebezpečná směs produkovala hořlavé výpary, které se rozšířily po celé lodi poté, co posádka Taiha otevřela všechny dostupné poklopy a zapojila ventilační systém naplno. To byla ovšem obrovská chyba. Pak už stačila jen jediná jiskra a Taiho, jako bomba, explodovala...
Další články
Jak se připravit na výšlap do vysokých nadmořských poloh
„Nejnáročnější byl pro mě výstup ke gejzírům El Tatio ve výšce zhruba 4.500 m n. m. Nebo na chilskou náhorní plošinu Chajnantor, kde má Evropská jižní observatoř své špičkové teleskopy. To bylo okolo...
Tajemství Českého středohoří a Krušných hor ve výpravných knihách Jiřího Svobody
České středohoří je jednou z nejkrásnějších a nejtajemnějších krajin naší země. Můžeme zde navštívit nejen řadu přírodních divů, ale také historických zajímavostí a památek.
Zachránce dětí, Sir Nicholas Winton
V květnu oslavujeme narození sira Nicholase Wintona, který zorganizoval záchrannou misi pro stovky převážně židovských dětí. A přestože zůstal jeho příběh dlouho zapomenutý, jeho odkaz nyní osvětluje...
Vyhlašujeme lavinové nebezpečí
Pokud jste se v posledních dnech vydali na výlet do vysokých hor, třeba do Tater, tak vás možná překvapilo množství zavřených tras. S příchodem jara jsou tu laviny tématem číslo jedna. A...