Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Venku pomalu přituhuje a řada z vás dozajista plánuje řadu zimních a podzimních výletů do přírody. V dnešním krátkém článku se mrkneme na základní systém tří vrstev, které by vás měly udržet hezky v teple...
Venku pomalu přituhuje a řada z vás dozajista plánuje řadu zimních a podzimních výletů do přírody. V dnešním krátkém článku se mrkneme na základní systém tří vrstev, které by vás měly udržet hezky v teple. Tento "návod" spíše berte jako takovou inspiraci, metabolismus jednotlivých osob se opravdu výrazně liší a co může být příjemné pro vás, nemusí být příjemné pro vašeho kamaráda apod.
Tak trochu netradičně začneme otázkou: co vás v chladu udržuje v teple?
Pokud jste si v duchu odpověděli "teplý vzduch", měli jste pravdu. Naše tělo neustále generuje teplo, které má tendenci unikat ven. A protože v zimě jsou takové úniky nežádoucí, je třeba jim co nejúčinněji zabránit využitím správně vrstveného oblečení. Váš tepelný komfort bude logicky asi nejvíce ovlivňovat okolní teplota a podmínky. Přizpůsobte si tedy logicky oblečení podle toho, jak to venku vypadá.
1. základní vrstva
První vrstva je ta, která je nejbližší vašemu tělu (nepočítaje spodní prádlo). Je to první linie "obrany" před chladem a jejím úkolem není jen držet teplo, ale také absorbovat pot, který vaše tělo vyprodukuje během fyzické námahy. Předpokládáme, že většina z vás jako základ obvykle nosí nějaké to bavlněné triko. Takové triko je úplně v pohodě na nošení například do práce, ale na trek to rozhodně není dobrá volba. Bavlněné materiály skvěle absorbují vlhkost, ale pomalu schnou. Vaše tělo tak bude neustále v kontaktu s vlhkou látkou (na dlouhém treku klidně celý den), což nejen není vůbec příjemné, ale zároveň to snižuje tělesnou teplotu. Úplně ideální vrstvou by bylo triko z vlny merino, která skvěle odvádí pot a rychle schne, nebo kvalitní termoprádlo (např. ECWCS). Některé takové výrobky navíc disponují antibakteriálními vlastnostmi, takže se dají nosit i opakovaně, aniž by uživatel po svém příchodu do společnosti všechny pohoršil svou "vůní".
Problémem výrobků z vlny merino je jejich vysoká cena. Alternativou jsou směsi polyesteru, které jsou běžné i dostupné. Jen pozor, takový materiál bez úpravy po jednom, maximálně dvou dnech nebude zrovna příjemně vonět, takže je nezapomeňte po použití vždy vyprat.
2. střední vrstva
Tato vrstva je určena především k udržovaní tepla v různých podmínkách. V ideálním případě by ji mělo tvořit fleecové oblečení, ale posloužit může i lehká prošívaná bunda či mikina.
Fleece je za nejlepší střední vrstvu považován díky jeho vlastnostem. Skvěle drží teplo, ale zároveň nabízí určitou míru prodyšnosti, která je při dlouhých cestách opravdu důležitá. Další alternativou mohou být softshellové bundy. Ty jsou lehké, prodyšné, ale obvykle až tak dobře nehřejí.
Fleece je samozřejmě širokým pojmem. Při jeho výběru byste se měli řídit podle gramáže (čím vyšší gramáž, tím teplejší oblečení). Každopádně pozor, pokud zvolíte opravdu vysokou gramáž do příliš teplého počasí, velmi rychle se můžete přehřát a čelit problémům s tím spojenými. Ideálně tedy zakupte fleecovou mikinu se středovým zapínáním na zip, který vám umožní rychlou regulaci teploty.
3. vnější vrstva
Vnější vrstva obvykle slouží jako ochrana proti "krutějším" nástrahám počasí, jako je silný vítr, prudký déšť či sníh. Tuto vrstvu běžně tvoří bundy různých střihů a vlastností. Při výběru si pamatujte, že střední ani základní vrstva nemůže správně držet teplo pokud vnější vrstva profoukne. Komfort při nošení také ovlivňuje prodyšnost vnější vrstvy.
Při výběru vnější vrstvy byste si v první řadě měli promyslet, v jakých podmínkách ji budete nosit a co je vaším cílem. Pokud se budete chtít udržet v každé situaci v suchu, budete muset obětovat něco z prodyšnosti (lepší je být propocený než promočený). Pokud cílíte na maximální pohodlí a prodyšnost, budete muset obětovat něco z ochrany před počasím. Musíme zmínit, že existují bundy, které nejenže dokáží uchránit před nepřízní počasí, ale jsou i pohodlné a prodyšné. Takové výrobky ovšem bývají cenově náročné na pořízení. Řiďte se tedy svými zkušenostmi s lokálním počasím a vaším metabolismem.
4. spodky/kalhoty
Co se týká spodní části těla, tam je vrstvení relativně jednoduché. Ve většině případů vám pro zimu v České republice budou stačit buď samotné kalhoty (prosím, nenoste na treky jeansy!), nebo kalhoty doplněné o spodky z termoprádla. Pokud zamíříte do míst, kde víte, že vám kalhoty mohou výrazně promoknout, neprohloupíte, když využijete nepromokavého převleku na kalhoty.
5. doplňky
Při oblékání do chladu byste rozhodně neměli zapomínat na doplňky oblečení jako jsou rukavice, čepice a nákrčníky. Tyto doplňky chrání před úniky tepla z končetin a hlavy, přičemž také efektivně zabraňují pronikání studeného vzduchu mezi vrstvy oblečení.
Vychytat ten správný "outfit" do chladného počasí může dát celkem práci, takže doporučujeme experimentovat. Nezapomínejte také na to, že v průběhu dne se obvykle mění jak teplota, tak počasí, takže je zcela v pořádku vrstvy svlékat a navlékat dle potřeby.
Další články
Wilhelm Gustloff: největší námořní katastrofa všech dob
Parník Wilhelm Gustloff sloužil na konci druhé světové války jako německá evakuační loď a po torpédování sovětskou ponorkou na něm zahynulo přes 9 000 osob, především civilistů. Celý příběh dodnes budí...
Příběhy trosečníků: zkáza letu 571
Příběh letu uruguayských aerolinií č. 571 patří k jednomu z nejsilnějších příběhů 20. století. Díky odvaze a odhodlání dokázalo šestnáct lidí přežít 72 dní v nadmořské výšce 3 500 m n. m. Mělo to ovšem...
John Donohue a jeho šílená pivní cesta do vietnamské války
V listopadu roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastní pěst do pekla vietnamské války. V batohu měl pouze seznam svých přátel ze sousedství, osobní dopisy a hromadu piva....
Příběhy trosečníků: Shackletonova expedice
V dnešním článku se zaměříme na osudy Shackletonovy transantarktické expedice. Tento muž, zastíněný svými známějšími kolegy Amundsenem a Scottem, dokázal i po ztroskotání v ledové pustině udržet kázeň...